طرح نماینده‌های هنگ‌کنگ در پارلمان چین برای تصویب قوانین امنیت ملی

دو نماینده هنگ‌کنگ در پارلمان چین قصد دارند قوانین امنیت ملی پکن را برای این منطقه تصویب کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این دو نماینده هنگ‌کنگ در کنگره ملی خلق چین، در حالی که چند ماه از اعتراضات جنبش موسوم به اشغال مرکز مالی هنگ کنگ می‌گذرد، به دنبال اجرای قوانین امنیت ملی چین در منطقه هستند.

آخرین باری که هنگ‌کنگ تلاش کرد تا قوانین امنیت ملی را تصویب کند در سال 2003 بود. مقامات هنگ‌کنگ در این سال پس از آنکه نزدیک به 500 هزار تن به خیابان‌های این منطقه ریختند، درصدد تصویب قوانین امنیت ملی برآمدند، اما پس از آنکه یکی از قانونگذاران مهم حمایت خود را از این طرح لغو کرد، دولت هنگ کنگ مجبور شد این طرح پیشنهادی را از دستور کار خارج کند.

استنلی نگ، نماینده هنگ کنگ در پارلمان چین و رئیس فدراسیون اتحادیه‌های تجاری هنگ‌کنگ گفت، طرح پیشنهادی وی برای تصویب یک چنین قوانینی، به دلیل اعتراضات جنبش اشغال مرکز مالی هنگ‌کنگ، کوتاهی مقامات هنگ‌کنگ در تصویب قوانین امنیت ملی و فقدان قوانینی در این منطقه به منظور مقابله با مداخله خارجی و جدایی طلبی مطرح می‌شود.

همچنین پیتر وونگ، یکی دیگر از نماینده‌های هنگ‌کنگ در کنگره ملی خلق چین اظهار داشت که از این طرح پیشنهادی حمایت می‌کند.

هنگ کنگ که سابق بر این مستعمره انگلیس بوده، در سال 1997 تحت توافق موسوم به "یک کشور، دو نظام "به چین بازگردانده شد. این توافق به هنگ کنگ خودمختاری و آزادی بیشتری به نسبت سرزمین اصلی چین داده است.

با این حال خودداری پکن از اجازه به انتخابات کاملا دموکراتیک در هنگ‌کنگ در سال 2017 موجب شد فعالان مخالف پکن سال گذشته میلادی اعتراضاتی را تحت عنوان جنبش اشغال مرکز مالی هنگ‌کنگ به راه بیاندازند.

این در حالی است که نشست سالانه کنگره ملی خلق چین قرار است ماه مارس در پکن آغاز شود.

انتهای پیام

کد N739883