دبیر کل اتحادیه عرب مطرح کرد:

تماس غیر مستقیم اتحادیه عرب با دولت سوریه/ نقش قطر درتحولات لیبی

سیاسی

دبیر کل اتحادیه عرب در مصاحبه ای ضمن اذعان به تماس برخی کشورهای عضو اتحادیه عرب با دولت سوریه دیدگاه های خود را درخصوص تحولات و چالشهای اخیر در منطقه ابراز کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، «نبیل العربی» دبیر کل اتحایه عرب در گفتگو با روزنامه الحیات بر لزوم اتحاد میان کشورهای عربی برای مقابله با تروریسم و اجرایی کردن «معاهده دفاع مشترک»(1950) در راستای افزایش توان کشورهای عربی در دفاع از خود تاکید کرد.

وی در این خصوص افزود: من پیشتر پیامهایی را  درباره اجرایی کردن این معاهده به وزرای خارجه کشورهای عربی درخصوص اعلام دیدگاههایشان ارسال کردم و امیدوارم که به زودی به آن پاسخ دهند چرا که این امر در نشست آتی وزاری خارجه اتحادیه عرب در ماه میلادی آینده بررسی خواهد شد.

العربی درخصوص محافظه کاری قطر در جریان صدور بیاینه ای در نشست شورای همکاری خلیج فارس درخصوص مشروع جلوه دادن حملات مصر به مواضع داعش در لیبی اعلام کرد: هم اکنون در لیبی دو دستگاه حکومتی وجود دارد و این در حالی است که قطر از یکی از این دولتها حمایت می کند و دولت مشروع لیبی در طبرق مورد حمایت قطر نیست و این کشور با رفع ممنوعیت کمک تسلیحاتی به ارتش لیبی مخالف است، باتمام این تفاسیر نمی توانم موضع قطر را در تحولات اخیر درک کنم چرا که حملات مصر به مواضع داعش در لیبی به نفع منافع مصر و مردم این کشور است.

وی در پاسخ به سؤالی درخصوص علت شکست اتحادیه عرب در ایفای نقش سازنده در توقف جنگهای داخلی در لیبی گفت: اتحادیه عرب در تحولات لیبی غائب نیست بلکه ما ازهمان ابتدا در ساخت نهادها، پلیس، ارتش و جمع آوری تسلیحات در لیبی کمک کردیم و برای اتخاذ یک راهکار سیاسی جهت حل بحران در این کشور با سازمان ملل و اتحادیه اروپا و آفریقا همکاری میکنیم.

العربی تاکید کرد: طی نشست اخیری که با «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل درخصوص تحولات لیبی داشتم وی از وجود تعداد زیاد نماینده های کشورهای مختلف برای حل بحران لیبی و اینکه هرکدام با گروهی در لیبی مخالفت می کنند و به صورت انفرادی اقدام می کنند اظهار نگرانی کرد و تاکید داشت که با ادامه این روند به نتیجه مشخصی دست پیدا نخواهیم کرد و باید موضعی متحد اتخاذ کنیم.

دبیر کل اتحادیه عرب در خصوص تحولات سوریه تاکید کرد که ائتلاف موسوم به مخالفان سوریه ائتلافی از هم گسیخته است.

و ی افزود: بارها گفته ام که آیا درست است ما با ائتلافی که ظرف سه سال شش بار در سمت ریاست آن تغییر ایجاد شده است ارتباط داشته باشیم ؟ اما با این وجود در مذاکرات خود با دولت سوریه نیز نتوانستیم موفقیتهایی را کسب کنیم و از این رو این پرونده را به شورای امنیت واگذار کردیم اما در این صورت نیز نتیجه ای حاصل نشد.

وی در ادامه بر وجود تماسهای غیر مستقیم برخی کشورهای عربی عضو اتحادیه عرب با دولت سوریه تاکید کرد.

العربی درخصوص حکمی که اخیرا توسط دستگاه قضایی مصر علیه حماس صادر شد و گردانهای عزالدین قسام، شاخه نظامی حماس را یک گروه تروریستی نامید، اعلام کرد که گردانهای عزالدین قسام و دیگر گروههای مقاومت که با رژیم صهیونیستی در حال مقابله هستند ، تروریست نیستند و درواقع  مقاومت حق صددرصدی آنهاست.

دبیرکل اتحادیه عرب در ادامه افزود: در جریان جنگ 51 روزه غزه من دائما با «خالد مشعل» رئیس دفتر سیاسی حماس در تماس بودم.

وی تصریح کرد: وجود اختلاف میان تشکیلات خودگردان و غزه و نبود همکاری میان این دو در روند بازسازی غزه مشکل ایجاد می کند و آن را تعلیق می کند.

العربی در ادامه تاکید کرد که منطقه از مشکلات زیادی رنج می برد که اسرائیل پشت پرده بسیاری از این مشکلات است  و در همین راستا جا دارد که به عبارتی که به «دیوید بن گوریون» اولین نخست وزیر رژیم صهیونیستی منسوب است اشاره کنم که می گوید قدرت اسرائیل در زرادخانه های آن نیست بلکه در ضعف عراق، سوریه و مصر است.