سرمدی: همکاری کشورهای منطقه کلید توسعه و امنیت تمام ملت‌هاست

سیاسی

قائم مقام وزیر امور خارجه با بیان اینکه اولویت قطعی ایران در حوزه همکاری‌های سیاسی و اقتصادی، همسایگان ما هستند، گفت: اعتقاد راسخ داریم که همکاری کشورهای منطقه کلید رشد، توسعه، رفاه و امنیت تمام ملت‌های ما خواهد بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سرمدی در همایش اقتصاد مقاومتی و روابط منطقه‌ای با تاکید بر نقش استانداران و سفرا اظهار کرد: این اجلاس مشترک با این کم و کیف و ماهیت فرابخشی خود که به صورت مشارکتی و با میزبانی وزارت کشور و با مساعدت وزارتخانه‌های اقتصاد، صنعت و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می‌شود اولین تجربه از این نوع در جمهوری اسلامی ایران است.

قائم مقام وزیر امور خارجه با بیان اینکه این اجلاس در زمانی حساس با دستور کاری بسیار پراهمیت و با شکلی بدیع در حال برگزاری است، افزود: ما در شرایطی این اجلاس را برگزار می‌کنیم که امواج بحران در طول و عرض منطقه فراگیر شده و تهدیدات مشترک ملت‌های منطقه را در بر گرفته است.

وی تصریح کرد: نگاه جمهوری اسلامی ایران به مقوله امنیت در منطقه مشوق برگزاری چنین همایشی است. امنیت منطقه‌ای از درک مشترک چالش‌ها و تهدیدات و راه‌های مواجهه با آن، پیوند ارگانیسم‌های اجتماعی و اقتصادی و ایجاد حوزه‌های منافع مشترک نشات می‌گیرد.

قائم مقام وزیر امور خارجه گفت که منطقه پیرامونی ما نیازمند ثبات است و از مهم‌ترین مولفه‌های ایجاد ثبات، حرکت جمعی بر اساس مشترکات به سوی رفاه جمعی است.

سرمدی گفت: در همین راستا توجه به مناسبات همسایگان، نظام امنیت پایدار منطقه‌ای مبتنی بر مشارکت و هم‌پیوندی اقتصادی و اجتماعی میان کشورهای منطقه از مفاهیم کلیدی در سیاست خارجی دولت تدبیر و امید به شمار می‌رود.

قائم مقام وزیر امور خارجه با بیان اینکه اولویت قطعی ایران در حوزه همکاری‌های سیاسی و اقتصادی، همسایگان ما هستند، افزود: قرار گرفتن جمهوری اسلامی ایران در مسیرهای حیاتی تجارت و ترانزیت کشورهای همسایه، وجود بازارهای عمده مصرف در همسایگی ما با توجه به سلایق همگون مصرف‌کنندگان با بازارهای داخلی و همچنین وجود بازار سرمایه عظیم در برخی کشورهای همسایه و ضرورت ایجاد شرایط جهت بکارگیری این سرمایه‌ها، وجود نیروی کار ارزان و ماهر در کشورمان، بازار مصرف 75 میلیونی و پروژه‌های سودآور جهت سرمایه‌گذاری خارجی و ده‌ها پتانسیل دیگر همگی دلایل محکم و امیدوارکننده‌ای برای توسعه روابط ما در تمامی ابعاد با همسایگان است.

وی گفت: دستور کار این اجلاس که توسعه همه‌جانبه روابط اقتصادی و تجاری با همسایگان است، یکی از چارچوب‌های اصلی راهبرد دیپلماسی اقتصادی کشور است چرا که تجربه سال‌های گذشته به ما آموخته که نباید و نمی‌توان از نقش مهم و کلیدی کشورهای همسایه در بحرانی‌ترین شرایط و لحاظ غفلت کرد.

قائم مقام وزیر امور خارجه با بیان اینکه از سوی دیگر در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توجه به همسایگان جایگاه ویژه‌ای دارد، گفت: این نگاه برگرفته از اقتصاد مقاومتی و آموزه‌های امام (ره) و مقام معظم رهبری ضامن استقلال کشور و توسعه اقتصادی است. از این منظر توسعه و رفاه اجتماعی در یک فضای بسته اتفاق نمی‌افتد بلکه از طریق توجه به ظرفیت‌های موجود همسایگی، توسعه پیوندها با همسایگان و تعقیب اهداف توسعه‌ای با همسایگان و مشارکت آنها قابل تحقق است.

سرمدی اظهار کرد: منطقه پیرامونی ما آنقدر تنوع، تکثر و ظرفیت‌های گسترده دارد که نقش قابل توجهی از اهداف توسعه اقتصادی و تنوع بخشیدن به منابع درآمدی کشور از طریق کار و تعامل با کشورهای همین منطقه قابل تحقق است و آمار صادرات غیرنفتی کشور و همچنین تمرکز بخش مهمی از آن بر برخی همسایگان به خوبی بیانگر این واقعیت است.

قائم مقام وزیر امور خارجه با بیان اینکه هدف دیگر ما از این اجلاس، بهره‌برداری از فرصت‌هاست، افزود: ما و همسایگان‌مان باید در تعامل هر چه نزدیک‌تر، ساختارهای یکدیگر را در سطوح مختلف آماده شناسایی و شکار فرصت‌های موجود در روابط دوجانبه کنیم و در این راستا افزایش سرعت در روابط دوجانبه در دو سوی مرزها در کنار گسترش ارتباطات می‌تواند چابکی لازم را در روابط ایجاد کند.

وی خاطرنشان کرد: روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه و استانداران به ویژه در استان‌های مرزی نقش مهمی در ایجاد هماهنگی و انسجام سازمانی در راستای استفاده از فرصت‌های موجود اقتصادی در منطقه و نیل به اهداف توسعه استان‌ها و به تبع آن توسعه کشور دارند.

قائم مقام وزیر امور خارجه افزود: همکاری و انسجام بیشتر میان استانداران و نمایندگان ایران در کشورهای همسایه می‌تواند در شناسایی فرصت‌ها و قابلیت‌ها در هر یک از کشورهای همسایه و بهره‌برداری به موقع از این ظرفیت‌ها مثمرثمر واقع شود.

وی در پایان از توسعه و نهادینه کردن سازوکارهای گفت‌وگوهای راهبردی با کشورهای همسایه، تقویت چهره مثبت ایران در کشورهای همسایه، تسهیل زمینه‌های افزایش صادرات غیرنفتی، تسهیل زمینه‌های افزایش جذب فناوری و تسهیل زمینه‌های توسعه صنعت توریسم به عنوان مهم‌ترین اهداف این همکاری سازمانی یاد کرد.

انتهای پیام

کد N738847