خروج تسلیحات سنگین از جنوب شرق اوکراین آغاز شد

روزنامه آنلاین "اوکراینسکا پراودا" گزارش داد که مسئولان جمهوری‌های خود خوانده دونتسک ولوهانسک در جنوب شرق اوکراین توافق کردند تا امروز (یکشنبه) تسلیحات سنگین خود را از این منطقه خارج کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، پترو کانونیک، یکی از نمایندگان اوکراین در "مرکز مشترک کنترل وهماهنگی" گفت: الکساندر لنتسف، نماینده روسیه در مرکز مشترک کنترل و هماهنگی به همراه الکساندر زاخارچنکو، رهبر جمهوری خودخوانده دونتسک و ایگور پلاتینتسکی، رهبر جمهوری خودخوانده لوهانسک اسناد مربوط به خروج تسلیحات سنگین از دونباس، واقع در جنوب شرق اوکراین را امضا کردند.

وی افزود: این اقدام از امروز آغاز شده است.

رهبر جمهوری خودخوانده لوهانسک روز جمعه به همراه ژنرال اولکساندر روز مازنین، نماینده نیروهای مسلح اوکراین در مرکز مشترک کنترل و هماهنگی برنامه خروج تسلیحات سنگین از شرق اوکراین را امضا کردند.

خروج تسلیحات سنگین کی‌یف و شبه نظامیان مخالف از خط تماس یکی از مفاد توافق شده میان رهبران روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان در مینسک بود.

براساس توافقنامه‌ مینسک، خروج تسلیحات سنگین باید دو روز پس از آغاز آتش بس شروع می‌شد و در یک دوره 14 روزه پایان می‌یافت. این اقدام توسط سازمان امنیت و همکاری اروپا نظارت می‌شود.

آتش بس در دونباس 15 فوریه سال جاری میلادی آغاز شد و به گفته سازمان امنیت و همکاری اروپا این اقدام تحت نظارت قرار دارد.

انتهای پیام

کد N738769