معاون منابع انسانی قوه قضاییه:

عدالت درون‌سازمانی مورد انتظار قضات و کارکنان باید محقق شود

سیاسی

معاون منابع انسانی قوه قضاییه گفت: عملکرد این معاونت باید موجب افزایش احساس کرامت، رضایتمندی قضات و کارکنان دستگاه قضا شود تا از رهگذر بهبود عملکرد آنان، مردم نیز در مراجعه به محاکم احساس عدالت و رضایتمندی بیشتری پیدا کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا امینی در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل امور اداری و استخدامی کارکنان اداری قوه قضاییه اظهار کرد: تعداد کارکنان اداری رسمی، پیمانی و قراردادی در دستگاه قضا بیش از 36 هزار نفر است که در مقایسه با ابتدای دوره رئیس جدید قوه قضاییه 10 هزار نفر افزایش نیرو داشتیم که البته در آمار یاد شده، تعدادی از افراد، به عنوان نیروهای شرکتی مشغول به کار بودند که به نیروی قراردادی تبدیل شدند.

وی افزود: هم اکنون حدود 9 هزار نفر قاضی در دستگاه قضا مشغول به خدمت هستند و جامعه اداری ما نیز شامل 38 هزار نفر است که در آینده به حدود 40 هزار نفر خواهد رسید.

معاون منابع انسانی قوه قضاییه افزود: طبیعی است که کارکنان و قضات دستگاه قضا، مشتریان نخست ما هستند و باید رضایت‌مندی و اجرای عدالت درون سازمانی که مورد انتظار و نیاز آنان است، محقق شود. اساساً تشکیل معاونت منابع انسانی در قوه قضائیه، در راستای این هدف بود که سرمایه انسانی دستگاه قضاء بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت.

امینی، با اشاره به اینکه دو اصل عدالت و کرامت از اجزاء و لوازم مهم تحقق اصل عدالت است که باید در دستگاه قضاء مورد توجه قرار گیرد، افزود: اصلی‌ترین قاعده‌ای که باید در روابط اجتماعی و اداری حاکم باشد، عدالت است و این عدالت درون سازمانی باید در دستگاهی که متولی عدالت گستری است، بیش از دیگر دستگاه‌ها به چشم بخورد.

وی گفت: عدالت در توزیع یا عدالت توزیعی، بخش مهمی از اصل عدالت است که باید در دستگاه قضا حاکم باشد. همچنین رویه‌ها نیز در دستگاه قضا باید بر اساس عدالت باشد و بخشنامه‌ها و برخوردهای درون سازمانی باید به گونه‌ای باشد که کارمندان احساس کنند که رویه‌ها نسبت به آنها به صورت یکنواخت به اجرا در می آید.

امینی با بیان اینکه "عدالت در تعاملات و برخوردها نیز از مسائل مهم است" خاطرنشان کرد: ممکن است رویه و نتیجه در کاری یکسان باشد، اما در تعامل، تعادل وجود نداشته باشد. این مهم است که برخوردها متعادل باشد تا مخاطب احساس کند که عدالت در برخورد با او رعایت شده است.

معاون منابع انسانی قوه قضاییه گفت: علاوه بر اصل عدالت، اصل کرامت نیز از اصول مهم در سازمان اداری قوه قضاییه است و باید تکریم ارباب‌رجوع و فضائل اخلاقی را در راستای تحقق این هدف ببینیم.

وی عنوان کرد: در فرهنگ دینی ما به بعد اخلاقی مدیریت اشاره شده است، ما نیز باید بیش از این به اجرای اصول اخلاقی در هر منصبی که داریم توجه کنیم.

معاون منابع انسانی قوه قضاییه گفت: هر کس که در دستگاه قضاء عهده دار منصبی است، باید بداند که این جایگاه‌های اداری و مدیریتی، امانتی از جانب خداوند، مردم و مسئولان مافوق دستگاه قضایی هستند. در واقع جایگاه‌های اداری و مدیریتی، در نگرش ما «امانت» هستند و این امانتداری سه جنبه است؛ بنابراین باید وظایف خود را در هر جایگاه اداری و مدیریتی قوه قضاییه به خوبی انجام دهیم، زیرا هم خداوند از ما انتظار امانتداری دارد، هم مردم و ولی نعمتان انقلاب از ما انتظار امانتداری دارند و هم سازمان و مقامات بالاتر قوه قضاییه از ما انتظار امانتداری دارند؛ چراکه سلسله‌ مراتب سازمانی در قوه قضاییه وجه شرعی دارد.

وی افزود: اگر این نگرش اخلاقی به تصدی جایگاه‌های اداری و مدیریتی در قوه قضاییه تقویت شود، موجب افزایش بهره‌وری خواهد شد. همچنین، زمانی که رفتارها و برخوردهای ما اخلاقی‌تر شود، حواشی در کار کمتر می‌شود.

در پایان این مراسم از خدمات حسن رجبی راد مدیرکل سابق امور اداری و استخدامی کارکنان اداری قوه قضاییه تقدیر شد و عبدالعظیم توسلی برای این سمت معارفه شد.

انتهای پیام

کد N738455