یک روزنامه روسی مدعی شد:

"پوتین پیش از فروپاشی دولت کی‌یف طرح تجزیه اوکراین را ریخته بود"

سیاسی

یک روزنامه روسی مدعی شد، سندی دولتی در اختیار دارد که نشان می‌دهد پوتین پیش از فروپاشی دولت کی‌یف با طرح تهاجم به اوکراین موافقت کرده بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دیمیتری موراتف، سردبیر روزنامه نووایا گازتا، در مصاحبه به رادیو اکو آو مسکو گفت که طرح تهاجم به اوکراین سال گذشته چند هفته پیش از سقوط دولت کی‌یف آماده شده و به تایید ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه رسیده بود.

وی نگفت که چگونه به این سند دست یافته است اما سند را کاملا معتبر خواند.

روزنامه نووایا گاز تایک، یک روزنامه تحقیقی مستقل است که هرازگاهی خشم کرملین را به خاطر نوع گزارش‌هایش بر می‌انگیزد.

سردبیرروزنامه مذکور گفت که قصد دارد طی روزهای آتی آن سند را منتشر کند. دیمیتری موراتف گفت که در سند مذکور از ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری سابق اوکراین به عنوان "فردی بدون اخلاقیات و قدرت" یاد شده است که "هر لحظه باید انتظار سقوطش را داشت"

یانوکوویچ در 22 فوریه 2014 از اوکراین به روسیه گریخت. به گفته موراتف، سند مذکور بین چهارم تا پانزدهم فوریه سال گذشته تنظیم شده است و شامل استراتژی‌های کلی مانند نحوه تبدیل اوکراین به بخش‌های خودمختار، الحاق فوری شرق اوکراین به منطقه مالیاتی مسکو و سپس الحاق آن در مدت زمان بیشتر به خاک روسیه است.

این سند استراتژیک همچنین خواستار تشکیل کمپین‌های تبلیغاتی برای توجیح مداخله روسیه شده است. روزنامه نووا یاگازتا جزئیات بیشتری در این رابطه منتشر نکرده است اما سردبیر آن گفت که ادعاهای کرملین درباره اینکه الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه واکنشی به رفتار ساکنان منطقه بوده است که از سوی ملی‌گرایان اوکراینی احساس تهدید می‌کردند، صحت ندارد.

انتهای پیام

کد N738306