وزیر کشور: مسیر پول های کثیف و گردش های مالی مشکوک را کنترل می کنیم

قاچاق مواد مخدر,قاچاق,وزارت کشور

نسیم آنلاین نوشت:

وزیر کشور گفت: هر گونه گردش مالی مشکوک تحت کنترل قرار می‌گیرد. رحمانی‌فضلی در گفتگوی ویژه خبری گفت: پول‌های کثیف قاچاق که سالانه به ۱۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد در عرصه‌های سیاسی و انتخابات وارد جریان خرید و فروش رای می‌شود

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور دبیر ستاد مبارزه بامواد مخدر کشور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: شورای عالی مبارزه با پولشویی تصویب کرده است هرگونه حساب بانکی که گردش مالی مشکوک و بالاتر از حجم معینی داشته باشد تحت کنترل قرار گیرد و از گردش پولی فساد آفرین و کثیف قاچاقچیان مواد مخدر مقابله شود.

رحمانی فضلی گفت: قاچاقچیان مواد مخدر حساب های مشکوک و گردش مالی زیادی دارند و برای نمونه یک قاچاقچی 35 ساله که 5 کلاس هم سواد نداشت 2000 میلیارد تومان گردش مالی داشته و چندین حساب بانکی به نام افراد متوفی باز کرده بود .

او گفت: همین پولهای کثیف که سالانه به 10 هزار میلیارد تومان می رسد و تاثیر و پیامدهای منفی آن به دو برابر قابل افزایش است در عرصه های سیاسی و انتخابات وارد جریان خرید و فروش رای می شود و در عرصه های اقتصادی در هر بازاری که ورود می کند به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و در عرصه های اجتماعی و فرهنگی نیز خسارت های سنگینی وارد می کند و به همین خاطر شورای عالی مبارزه با پولشویی مصوب کرده است حساب های بانکی در صورتی که از لحاظ سرعت گردش پولی و همچنین حجم گردش مالی مشکوک به نظر برسد مسدود شود و نظارت و کنترل های لازم صورت گیرد .

دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: این شبکه ها و مافیاهای مواد مخدر حتی اعتراف کرده اند که به تامین مالی تروریست ها کمک می کنند بنابراین مبارزه با مواد مخدر باید با همکاری و همراهی همه مردم و دستگاهها و نهادها باشد.

وزیر کشور گفت: بحران مواد مخدر باتوجه به آثار و پیامدهای کثیف و زشت و مخرب در عرصه های اجتماعی که دارد به عنوان مادر بحرانهای اقتصادی ،‌سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی شناخته می شود و جریان کثیفی را در بازارهای مختلف اقتصادی ایجاد می کند.

رحمانی فضلی گفت: جمهوری اسلامی ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی و مسیر ترانزیتی مواد مخدر از همسایگان شرقی به اروپا که برای قاچاقچیان بالای 50 درصد ارزش افزوده ایجاد می کند و متاسفانه 90 درصد مواد مخدر جهان در افغانستان تولید می شود و همچنین به علت اینکه افغانستان و پاکستان تسلط و کنترلی بر مرزهای خود ندارند به شدت تحت تاثیر مافیای جهانی مواد مخدر قرار دارد .

او گفت: تا سال آینده طرح انسداد مرزهای کشور کامل می شود و 5 منطقه جرم خیز را در اولویت کنترل قرار داده ایم و تلاش می کنیم بحث مقابله با مواد مخدر را اجتماعی کنیم واز همه قشرهای جمعیتی اعم از دانشگاهها، جامعه مداحان ، سینماگران ، ورزشکاران ،هنرمندان و همه قشرهای اجتماعی بویژه روحانیت در مبارزه با مواد مخدر و پیشگیری از اعتیاد استفاده کنیم و دولت هم اعتبار خوبی در نظر گرفته است .

رحمانی فضلی گفت: در ابتدای دولت یازدهم ظرفیت نگهداری معتادان در تهران 500 نفر بود که تا 20 اسفند این ظرفیت به 5000 نفر افزایش می یابد و تا اردیبهشت ماه هم دو برابر خواهد شد .

او با بیان اینکه یک ونیم درصد جمعیت کشور معتاد و 98 و نیم درصد جمعیت سالم هستند گفت: متاسفانه مواد مخدر تنوع صنعتی زیادی پیدا کرده وقیمت ها نیز کاهش یافته است و راحت تولید می شود به همین خاطر خانواده ها نقش مهمی در کنترل و پیشگیری از اعتیاد فرزندان دارند و باید همه ظرفیت های اجتماعی و خانوادگی را باید استفاده کنیم.

او گفت: جمع آوری خرده فروشان را هم در دستور کار داریم .

رحمانی فضلی با بیان اینکه 10 تا 11 هزار معتاد متجاهر داریم که 44 درصد سرقت را هم اینها انجام می دهند گفت : خوشبختانه هماهنگی نهادهای عضو ستاد مبارزه با مواد مخدر از جمله سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت و نیروی انتظامی ودیگر نهادها زیاد است و برخی ناهماهنگی ها در کمبود امکانات مربوط می شود .

او گفت : در سال گذشته 30 میلیارد تومان برای درمان معتادان در نظر گرفته شد که امسال به 50 میلیارد تومان افزایش یافته است .

او گفت : به طور میانگین در دنیا 20 درصد معتادان جمع آوری شده پاک می شوند و پاک می مانند که در ایران به 10 تا 12 درصد می رسد و مسائل بعد از ترک اعتیاد و جامعه پذیری معتادان و اشتغال و همچنین کسب و کار آنها نیز باید برنامه ریزی شود .

وزیر کشور گفت : ایران بیشترین کشفیات را دارد و این مسئله مورد تقدیر کشورهای منطقه و همچنین نهادهای بین المللی است اما هزینه های زیادی را هم پرداخت کرده ایم که تقدیم 3800 شهید بخشی از آن است .

او گفت: وقتی یک نفر معتاد می شود افراد زیاد را در گیر این مسئله می کند و به همین خاطر هدف ما این است که مبارزه با مواد مخدر را در عرصه های مختلف به فرآیند اجتماعی تبدیل کنیم تا اثر بخشی برنامه ها و سیاست ها به حداکثر برسد .

وزیر کشور گفت: برای اصلاح قوانین و مقررات مورد نیاز برای مبارزه جدی و بازدارنده با مواد مخدر تلاش می کنیم و خبرهای خوبی در راه است .

عبدالرضا عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس هم که به صورت ارتباط تلفنی در برنامه حضور یافته بود گفت: وزیر کشور دلسوزانه، مقتدرانه و با جدیت بیشتری سیاست های و برنامه های مبارزه با مواد مخدر را پیگیری و اجرایی می کند و نیاز است که همه نهادها و دستگاهها کمک کنند .

او با تقدیر از تلاشهای وزیر کشور در این زمینه گفت: دستگاههای دیگر حتی مجلس عملکرد رضایت بخشی ندارند و درحالیکه گردش مالی مافیای مواد مخدر بسیار زیاد است باید اعتبارات ستاد مبارزه با مواد مخدر افزایش یابد و حمایت های جدی صورت گیرد امّا این حمایت ها اندک است و در واقع می توان گفت وزیر کشور در این فرآیند تنهاست.

 


23231

 

کد N738295