دستور کار وزارت کشور؛

تشکیل کمیته‌های توسعه‌ای ۱۶ استان با ۱۵ کشور همسایه

سیاسی

وزیر کشور در اجلاس اقتصاد مقاومتی از برنامه این وزارتخانه برای تشکیل کمیته های مشترک و دائمی میان استان‌های مرزی و کشورهای همسایه به منظور تقویت و تحکیم روابط در مناطق مرزی خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر عبدالرضا رحمانی فضلی در اجلاس اقتصاد مقاومتی در روابط منطقه ای با تاکید بر نقش استانداران و سفرا که صبح امروز یکشنبه در سالن پیامبر اعظم وزارت کشور در حال برگزاری است با اشاره به اتفاقات ناگوار منطقه و تحولات سیاسی گفت: تحولات سیاسی و اتفاقات منطقه دل هر انسانی را می آزارد و هر انسان آزاده ای را از این جنایات و خونریزی متاثر می کند و طبیعتا این مسئله می تواند در ناپایداری امنیت و بی ثباتی توسعه موثر باشد.

وی در ادامه با اشاره به توسعه یافتگی و رابطه اش با امنیت پایدار گفت: مسئله ای مانند تروریسم، افراطی گری و قاچاق کالا به مسئله عقب افتادگی، فقر عمومی و عدم توسعه متوازن در مناطق برمی گردد که اگر ما بتوانیم توسعه پایدار و رشد فزاینده را برای مناطقی که با عقب افتادگی و فقر مواجه هستند ببریم و برای مردم این مناطق حداقل رفاه را تامین کنیم می توانیم در ایجاد امنیت پایدار در منطقه موثر باشیم.

وزیر کشور افزود: اگر برای امنیت پایدار یک همکاری دست جمعی منطقه ای انجام دهیم بخصوص در زمینه تجارت و اقتصاد میان استان های مرزی با کشورهای همسایه شاهد تحول و رشد سریع تر و فزاینده در مناطق مرزی خواهیم بود.

رحمانی فضلی با اشاره به ظرفیت جغرافیایی و سیاسی ایران در این زمینه تصریح کرد: ایران با ۱۶ استان و ۱۵ کشور همسایه این ظرفیت را با توجه به موقعیت جغرافیایی خود دارد و دولت یازدهم نیز این اراده را دارد که توسعه را به مناطق کم توسعه یافته تر گسترش دهد و سفرهای استانی رئیس جمهور نیز که بیشتر به مناطق مرزی بوده است نشان از عزم و اراده این دولت در بسط و توسعه اقتصاد فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی این مناطق از کشور دارد لذا در روابط متقابل با یکدیگر این امر را محقق می کنیم.

وی با اشاره به تشکیل کمیته های مشترک و دائمی میان ایران و کشورهای همسایه گفت: امیدواریم در این اجلاس با تشکیل کمیته های مشترک و دائمی در استان های مرزی با کشورهای همسایه بتوانیم برای تقویت و تحکیم روابط ثابت گام های بلندی برداریم و شاهد توسعه پایدار و رفاه در مناطق مرزی و عقب افتاده باشیم.