اکرمی:

رعایت مسائل دینی امنیت بوجود می‌آورد

سبك زندگي,رفتار,دین

یک نماینده سابق مجلس گفت: هنوز به آن وضع دلخواه و مطلوبی که باید در فرهنگ و رفتار دینی داشته باشیم نرسیده‌ایم و آن هم به دلیل تهاجم‌های فرهنگی است که از سوی ماهواره‎ها صورت می‌گیرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا اکرمی در گفت‌وگو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌که «در دنیای حال حاضر نسبت به مسائل دینی و فرهنگ دینی تناقض‌هایی وجود دارد» اظهار کرد: با بررسی وضع فعلی جهان می‌بینیم که مردم دنیا آن مقداری که باید به مسائل معنوی و اخلاقی بها بدهند نمی‌دهند به طور طبیعی بیشتر افراد بشر به سمت مسائلی غیر از مسائل دینی و فرهنگ دینی می‌روند.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی افزود: مثال مردم امروز برای دور شدن از فرهنگ و رفتار دینی مثال راننده‌ای است که می‌خواهد فقط رانندگی کند و قوانین را رعایت نمی‌کند این عدم رعایت قوانین سبب می‌شود که برای خود راننده و بقیه مشکل به وجود بیاید. شاید با رعایت نکردن مسائل، رفتار و فرهنگ دینی آزادتر باشیم ولی در امنیت نیستیم. دین برای بشر محدودیت نمی‌آورد بلکه سبب می‌شود به امنیت برسد.

اکرمی ادامه داد: ما معتقدیم در دنیای اسلام به مسائل اعتقادی و اخلاقی بیشتر از سایر ادیان توجه می‌شود از جمله نسبت به مسائلی همچون احترام به پدر و مادر و اعتقادات مذهبی توجه بیشتری می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین به نظر بنده رعایت مسائل دینی در جمهوری اسلامی نسبت به گذشته بیشتر شده و مردم به وضعیت اخلاقی و اعتقادی خود بیشتر از زمان‌های گذشته توجه می‌کنند. مثلا به مراسمی همچون عید فطر،‌ شب قدر، ماه رمضان، عاشورا و حتی رعایت مسائل دینی در مراسم ازدواج توجه می‌شود.

این عضو جامعه روحانیت مبارز افزود: نباید فراموش کنیم که هنوز به آن وضع دلخواه و مطلوبی که باید در فرهنگ و رفتار دینی داشته باشیم نرسیده‌ایم و آن هم به دلیل تهاجم‌های فرهنگی است که از سوی ماهواره‎ها صورت می‌گیرد که خانواده‌ها باید به این موضوع توجه دقیقی کنند. امیدواریم تمام مردم متوجه این تبلیغات ناروا و ناصحیح شوند.

اکرمی با بیان این‌که «یکی از دلایلی که سبب شده است از فرهنگ و رفتار دینی فاصله بگیریم رفتار یک سری از گروه‌های خاص است» اظهار کرد: اصولا به بخش اعتقاد و فرهنگ کمتر از بخش اقتصاد و تفریح توجه می‌شود. اگر کسی گرسنه شود به دنبال غذا می‌رود ولی اگر دچار فقر معنوی و اخلاقی شود به آن توجهی نمی‌کنند.

وی در پایان گفت: این مسئولیت و رسالت فرهیختگان و نخبگان کشور است که افراد جامعه را متوجه این کمبود فرهنگ کنند. همان گونه که پزشکان میکروب بدن را برای بیماری‌ها کشف می‌کنند باید به میکروب‌های ضداخلاقی و اعتقادی هم توجه کنند. اگر امنیت فرهنگی داشته باشیم به یک جامعه سالم می‌رسیم.

انتهای پیام

کد N738068