مالکی: واشنگتن مسئول پیشروی‌های داعش است

معاون رئیس جمهوری عراق واشنگتن را مسئول پیشروی‌های داعش در سوریه و عراق اعلام کرد و عنوان داشت که واشنگتن افکار عمومی در آمریکا و جهان را گمراه می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، نوری مالکی، معاون رئیس جمهوری عراق حملات هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا علیه داعش را نمایشی توصیف کرد.

سخنگوی مالکی در بیانیه‌ای تاکید کرد: اظهارات باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا که در آن دولت سابق عراق را مسئول حضور داعش در عراق و اشغال بخش‌هایی از آن خوانده بود، نشانگر دست پاچگی دولت آمریکا در برخورد با مسائل در منطقه و جهان بویژه آنچه که مربوط به سوریه و عراق است، می‌باشد.

در این بیانیه آمده است که واشنگتن و همپیمانانش زمانی که از داعش و النصره به عنوان ابزاری استفاده کرده تا به سوریه ضربه بزنند، مرتکب اشتباه فاحشی شدند، چرا که این مساله به شدت در افزایش و قدرت‌گرفتن و پیشروی‌های این گروه‌های تندرو نقش داشت.

همچنین در این بیانیه اعلام شده است که دولت عراق در گذشته و از زمان آغاز بهار عربی نسبت به خطر افزایش گروه‌های تندرو و شیوع ناآرامی‌ها و تنش‌ها در کشورهای عربی هشدار داده بود که این امور پیامدهای منفی مستقیمی بر امنیت و ثبات منطقه و جهان بر جای گذاشت و در عین حال، دولت آمریکا هشدارهای پی در پی و دنباله‌دار عراق را نادیده گرفت.

سخنگوی مالکی خاطرنشان کرد که داعش طرفی است که اولین بهره را از اظهارات غیر مسئولانه و غیر قابل توجیه رئیس جمهوری آمریکا می‌برد و نیروهای ائتلاف نیز دست به حملات نمایشی می‌زنند.

انتهای پیام

کد N738054