عضو کمیسیون کشاورزی:‌

افزایش حجم صادرات غیرنفتی به عراق بازار داخلی را متعادل می‌کند

عراق,اسحاق جهانگيري

یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: صادرات به بازار عراق می‌تواند بازار داخلی را متعادل کند و از طرف دیگر ما از این طریق می‌توانیم تولیدکننده‌ها و در واقع تولید داخلی را مورد حمایت قرار دهیم.

غلامرضا نوری قزلجه در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با اشاره به تاثیرگذاری سفر معاون اول رییس جمهور به عراق اظهار کرد: رقم 20 میلیاردی که برای مبادلات میان دو کشور پیش بینی شده حائز اهمیت است؛ زیرا بازار این کشور به شرایط تولید ما نزدیک‌تر بوده و فرهنگ و سلیقه مصرف نیز به یکدیگر نزدیک است و قطعا تولیدکنندگان ما می‌توانند به راحتی به این بازار ورود کرده و تبادلات اقتصادی را گسترش دهند که نقش تنظیمی نیز خواهد داشت.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس خاطرنشان کرد: صادرات فرآورده‌های غیرنفتی کشورمان به عراق اگرچه حجم آن زیاد نباشد اما می‌تواند بازار داخلی را متعادل کند. درواقع به صورت مقطعی در بازار ما می‌توانیم شاهد افزایش عرضه باشیم و تجار ما می‌توانند صادرات خود را افزایش دهند.

وی با تاکید بر اینکه از این نظر می‌توانیم تولیدات داخلی را نیز مورد حمایت قرار دهیم گفت: براساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که تاکید بر صادرات غیرنفتی نیز دارد ما می توانیم صادرات در این حوزه را افزایش دهیم البته این کشور خود تولید کننده نفت و فرآورده‌های نفتی نیز می‌باشد. بنابراین با افزایش حجم صادرات غیرنفتی تولیدکنندگان داخلی نیز مورد حمایت قرار می‌گیرند و به نوعی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی گام برمی‌داریم.

نماینده مردم بستان آباد در مجلس به حل مشکل ریزگردها نیز اشاره کرد و افزود: قسمت اعظمی از ریزگردها منشا خارجی دارند که در این بین عراق بیشترین سهم را در این خصوص دارد لذا براساس تعاملات و توافق‌هایی که در این ارتباط می‌تواند صورت گیرد مقابله با پدیده ریزگردها نیز حائز اهمیت خواهد بود.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه این مساله پیش از این نیز در حال پیگیری بود اما ناامنی های موجود در قسمت هایی از عراق به این بحث دامن زده و موجب شده بود نتوانند اقدامات لازم را انجام دهند که امیدواریم طی این ارتباطات به تعهدات خود عمل کرده و بتوانیم این پدیده را کنترل کنیم.

انتهای پیام

کد N738042