تهدیدهای کلیدی در راهبرد امنیت ملی جدید آمریکا

در حالی که کاخ سفید پنج سال پیش راهبرد امنیت ملی آمریکا را به روزرسانی کرده بود، اخیرا اقدام به انتشار نسخه‌ جدید این راهبرد کرده که در آن تهدیدات مورد نظر اوباما علیه آمریکا نظیر تقویت تروریسم، مسائل امنیت سایبری،‌ نفوذ روسیه و خطرات بیماری ابولا تشریح شده است، با این حال این نسخه تفاوت‌های قابل توجهی در ارتباط با دیدگاه آمریکا درخصوص تهدیدها با نسخه سال 2010 دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه راشاتودی، سند جدید راهبرد امنیت ملی آمریکا به بیان راهبرد مورد نظر باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا برای مقابله با تهدیدات در دو سال آخر ریاست جمهوری‌اش می‌پردازد. اگرچه سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل در سخنرانی روز جمعه خود عنوان کرد که در این راهبرد تغییرات گسترده‌ای به نسبت قبل ایجاد نشده، اما به آسانی می توان تفاوت‌هایی چشمگیر در نسخه سال 2015 به نسبت نسخه سال 2010 این سند پیدا کرد.

در نسخه 2015 راهبرد امنیت ملی آمریکا، بر موج در حال تقویت تروریسم در مواجهه با اقدامات داعش و افزایش خطر سرایت تروریسم تمرکز شده در حالی‌که در نسخه سال 2010 بر پایان جنگ‌های عراق و افغانستان تاکید شده بود.

در راهبرد جدید، آمریکا تاکید می‌کند:‌ ما به سبب تقویت اشتراک اطلاعات، قابلیت‌های هوانوردی و امنیت مرزی و همچنین همکاری بین‌المللی بهتر می‌توانیم از خود در مقابل تروریسم پاسداری کنیم.

این سند همچنین بر مشکل تروریسم داخلی در آمریکا تاکید کرده و عنوان می‌کند:‌ تلاش‌های جامعه محور و برنامه‌های نیروهای ضابط قانون محلی در دست انجام بوده و آن‌ها باید برای پیشگیری از حملات تروریستی داخلی همکاری کنند.

سند جدید راهبرد امنیت ملی آمریکا از حادثه بمب گذاری در مسابقات دو ماراتن بوستون به عنوان دلیل اثبات تقویت انعطاف و پاسخگویی دولت به تهدیدات به جای آنکه این حادثه را نقطه ضعفی در راهبرد امنیتی بداند، یاد می‌کند.

یکی دیگر از بخش‌های کلیدی این سند مربوط به مسائل امنیت سایبری است. در این زمینه عنوان شده است: خطر حملات سایبری اخلال‌گر و حتی ویرانگر در حال افزایش است. ما اقدامات لازم را اتخاذ خواهیم کرد تا از شبکه‌ها و شرکت‌های تجاری خود علیه دزدی سایبری اسرار تجاری به هدف مزایای تجاری، چه این کار از طریق عاملان خصوصی و چه از طریق دولت چین انجام شود، محافظت کنیم.

با این حال سوزان رایس اشاره‌ای به مساله تجسس‌های رسوایی برانگیز آژانس امنیت ملی آمریکا برای مقابله با تهدیدات نکرد. رایس اشاره مختصری به تکنیک‌های تجسسی رو به افزایش در آمریکا داشت.

وی گفت: ما تلاش خواهیم کرد تا قوانین خودمان را فراگیرتر کنیم، ممنوعیت‌های خود علیه شکنجه را حفظ کنیم، از آزادی‌های مدنی و حریم خصوصی حفاظت کنیم و شفافیت را در مورد مسائلی نظیر تجسس الکترونیک تقویت کنیم.

با این حال به نظر می‌رسد بخش عمده تجسس‌های غیرموجه دولت آمریکا همچنان حفظ شوند و بسیاری از برنامه‌هایی که عامل اصلی مناقشه علیه آژانس امنیت ملی آمریکا بودند همچنان برقرار باشند. چند روز پیش دولت اوباما یک مجموعه جدید از خط مشی‌ها را درباره چگونگی انجام تجسس از سوی سازمان‌های آمریکایی نظیر آژانس امنیت ملی علیه شهروندان آمریکایی اعلام کرد.

با این حال بخش عمده این به اصطلاح تغییرات، سطحی بوده و تاثیر چندانی بر اقدامات تجسسی تهاجمی آمریکا نداشتند.

منتقدان در حالی که حدود دو سال از افشاگری‌های ادوارد اسنودن مقاطعه‌کار امنیتی سابق آژانس امنیت ملی آمریکا علیه اقدامات جاسوسی این آژانس می‌گذرد این تغییرات را بسیار ضعیف دانسته‌اند.

به عنوان مثال نشریه گیزمودو در شماره روز سه شنبه خود گفت: اصلاحات جدید اوباما برای آژانس امنیت ملی به طرزی قابل پیش‌بینی ضعیف هستند. از سوی دیگر در یک مقاله منتشرشده در روزنامه گاردین عنوان شد: تغییرات پیشنهادی در زمینه نحوه جمع‌آوری اطلاعات در آمریکا به اهداف مورد نظر اصلاح‌گران آژانس امنیت ملی، دست پیدا نمی‌کنند.

یکی دیگر از تغییرات قابل توجه در سند جدید راهبرد امنیت ملی آمریکا، تغییر راهبرد علیه روسیه است. در نسخه قبلی مربوط به سال 2010 آمریکا خواهان تقویت روابط با روسیه شده بود اما در نسخه سال 2015 آمریکا خواهان اعمال فشار بیشتر بر روسیه به منظور تغییر مسیر روسیه در قبال اوکراین شده است. سند جدید راهبرد امنیت ملی آمریکا در بحث درباره مسکو و بحران اوکراین از کلماتی نظیر «تهاجم» ، «اجبار» و «جنگ طلبی» استفاده می‌کند.

این سند تصریح می‌کند: تهاجم روسیه به اوکراین آشکار می‌سازد که امنیت اروپا و قوانین و هنجارهای بین‌المللی علیه تجاوزات ارضی را نمی‌توان مسلم دانست.

از طرف دیگر در یک گزارش متعلق به مدیر اطلاعات ملی آمریکا که همزمان با این سند منتشر شد نسبت به نفوذ روسیه با لحنی ملایم‌تر اظهار نگرانی شده است.

در این گزارش آمده است: احتمالا روسیه همچنان به اظهار قدرت و نفوذ خود با راه‌هایی که باعث تضعیف منافع آمریکا می‌شوند ادامه خواهد داد اما ممکن است خواهان همکاری با آمریکا درباره مسائل امنیتی دارای اولویت و مهم در هنگامی که منافع ما مشترک هستند شود.

اوباما در ارتباط با موضع خود در خصوص مقابله با تجاوزگری‌های روسیه در مصاحبه با سی‌ان‌ان اذعان کرد که آمریکا در جریان دوران انتقال قدرت اوکراین نقش یک دلال قدرت را ایفا کرد.

واشنگتن یکی از حامیان سرسخت حکومت کی‌یف که پس از کودتای مسلحانه ماه فوریه گذشته روی کار آمد، بوده است. آمریکا روسیه را متهم به کشاندن اوکراین به جنگ داخلی که تاکنون بیش از 5000 کشته بر جای گذاشته، کرده است.

مسکو نیز واشنگتن را تحریک کننده اصلی اعتراضات اوکراین که خشونت‌های خیابانی و سقوط دولت منتخب کی‌یف را به همراه داشت کرده است.

در ادامه سند راهبرد امنیت ملی آمریکا، چین نیز به ویژه در ارتباط با مسائل امنیت سایبری، یک تهدید قلمداد شده است. در گزارش مربوط به مدیر اطلاعات ملی آمریکا نیز آمده است: چین دارای منفعت در ثبات شرق آسیا است اما در ارتباط با مقاصد راهبردی خود مبهم بوده و مدرنیزه سازی ارتش چین نیز نگران کننده است.

همچنین تداوم برنامه‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی و برنامه هسته‌ای ایران نیز در راهبرد امنیت ملی جدید آمریکا جزء نگرانی‌های کلیدی بودند. از جمله دیگر عوامل نگران کننده، تداوم بی‌ثباتی در خاور میانه و شمال آفریقا به ویژه در ارتباط با گروه‌های تروریستی و افراط‌گر در این منطقه است. در سند جدید راهبرد امنیت ملی آمریکا بالغ بر 100 بار از لفظ های «رهبری» و «آمریکای رهبری‌کننده» استفاده شده است.

همچنین در این سند بر راهبرد استفاده از برتری اقتصادی آمریکا به منظور تنظیم سیاست اقتصادی جهانی به ویژه از طریق پیشبرد سیاست‌های تجاری نظیر مشارکت ترانس آتلانتیک و ترانس پاسیفیک تاکید شده است. در این میان خطرات بهداشتی و زیست محیطی شامل گسترش ویروس ابولا جزء اولویت‌ها هستند.

انتهای پیام

کد N738000