آیت‌الله اراکی:

نخستین سلول جامعه الهی بیت محمد(ص) است

مجمع تقريب,دبيركل مجمع تقريب مذاهب

دبیر کل مجمع جهانی تقریب گفت: ما می‌توانیم از نقطه اشتراک در میان احزاب اسلامی استفاده کنیم و آنها را گرد هم بیاوریم.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت‌الله محسن اراکی شامگاه جمعه در دیدار اعضای شورای مرکزی و هیئت اجرایی حزب مؤتلفه اسلامی با اشاره به اینکه در میان واژگان اسلامی و قرآنی آن واژه‌ای که با حزب سازگار است واژه "بیت" است که این واژه در قران کریم جایگاه بسیار ویژه‌ای دارد، اظهار کرد: منظور از بیت در و دیوار و ساختمان نیست بلکه بیت یک ساختار سازمان یافته‌ای است که تار و پود این بیت را تقوای الهی تشکیل می‌دهد.

وی با تأکید بر اینکه منظور از بیت در تفکر اسلامی بافت واحدی است که از یک مرکزیت الهی و معنوی برخوردار است، گفت: بیت رسول الله نخستین بافتی است که به دست رسول اکرم(ص) تشکیل شد و این بافت تولید و توسعه یافت.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب با بیان اینکه نخستین سلول جامعه الهی بیت محمد(ص) است، افزود: هر بیت یا مجموعه‌ای که به این بیت بپیوندد باید تار و پودش را امر و نهی الهی تشکیل دهد.

اراکی با اشاره به آغاز فعالیت‌های میدانی مجمع جهانی تقریب اظهار کرد: برای اینکه بتوانیم تقریب را میدانی کنیم با گفتگو و نظریه پردازی صِرف نمی‌توانیم آنرا محقق نماییم بلکه برای این کار نیاز به کار تشکیلاتی داریم.

وی در ادامه به دیپلماسی وحدت که زمینه ساز تشکیل امت واحده اسلامی است اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری در حکم انتصاب بنده تأکید کردند که تقریب وارد مرحله جدید شود که زمینه ساز تشکیل امت واحده اسلامی گردد.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب با اشاره به اینکه ما می‌توانیم تعریف جدیدی از تشکیلات ارائه دهیم که همه احزاب اسلامی در آن تشکیلات حضور داشته باشند، گفت: احزابی که در کشورهای اسلامی فعال هستند موضوع مقاومت نقطه اشتراک آنها است زیرا هیچ حزبی در جهان اسلام مخالف مقاومت نیست بنابراین ما می‌توانیم از نقطه اشتراک در میان احزاب اسلامی استفاده کنیم و آنها را گرد هم بیاوریم.

وی در ادامه با بیان اینکه ریشه‌ای که در تقوا روئیده باشد هلاک نمی‌شود، گفت: آنچه موجب پایداری حزب مؤتلفه اسلامی شده است عقیده است اما این عقیده به تنهایی کافی نیست بلکه نیاز به بستر تقوا دارد زیرا تقوای الهی تنها در بستر عقیده سالم شکل می گیرد.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تأکید کرد: شاید بتوان گفت یکی از مجموعه‌هایی که در پایداری انقلاب اسلامی مؤثر بوده مجموعه مؤتلفه اسلامی بوده است و غیرت دینی و فرمانبرداری از امر الهی این مجموعه را شکل داده است.

اراکی در ادامه این دیدار با انتقاد شدید از وضعیت سیستم بانکداری کشور اظهار کرد: آنچه در سیستم بانکداری کشور وجود دارد ربا است و ربا است.

وی با بیان اینکه ایجاد روند سالم اقتصادی یک تکلیف است، افزود: ما مشکلی که در حوزه بانکداری داریم این است که سخن قرآن و خدا را قبول نداریم.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب تأکید کرد: ما این توانایی را داریم سیستم بانکی راه اندازی کنیم که صد درصد اسلامی و منطبق با موازین شریعت اسلامی باشد.

در ابتدای این دیدار محمد نبی حبیبی دبیر کل، اسدالله بادامچیان قائم مقام و حمید رضا ترقی معاون بین الملل حزب مؤتلفه اسلامی گزارشی پیرامون فعالیت‌های این حزب و برنامه‌های آن در آینده بویژه پیرامون همکاری با مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و پیگیری فعالیت کمیسیون احزاب اسلامی ارائه کردند.

انتهای پیام

کد N737660