شماره دوم مجله بین الملل منتشر شد

سیاسی

شماره دوم مجله بین الملل مهر در بخش های ایران در جهان، خاورمیانه و آفریقا، اروپا، آمریکا، آسیا و اوراسیا منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، این مجله که به صورت دیجیتال منتشر می شود تلاش می کند به بررسی تحلیلی تازه ترین تحولات جهان بپردازد.

مصاحبه اختصاصی مجله بین الملل با پروفسور حسین عسکری مشاور بانک جهانی و وزرای نفتی کشورهای حاشیه خلیج فارس در خصوص سیاستهای نفتی ریاض از جمله مطالب این نشریه به شمار می رود.

از موضوعاتی که در صدر خبری رسانه های منطقه و جهان در خصوص جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت پیام رهبری معظم انقلاب اسلامی ایران حضرت آیت الله خامنه ای به جوانان آمریکا و اروپا بود.

همچنین از دیگر خبرهای در ماه گذشته مربوط به مرگ پادشاه عربستان و روی کار آمدن پادشاه جدید در این کشور بود.در خبرها و گزارش های متعددی از احتمال بهبود روابط ایران و عربستان در رسانه های مختلف خبر داده شد و بر اهمیت نقش محوری ایران در تامین امنیت و ثبات منطقه پرداخته شد.

پیشروی ارتش عراق در استان دیالی و آزادسازی 3 روستا از لوث داعش، ادامه اعتراضات بین المللی به بازداشت شیخ علی سلمان توسط رژیم آل خلیفه بحرین، درگذشت ملک عبدالله پادشاه عربستان و  درگذشت معاون دبیر کل گروه اخوان المسلمین مصر از اخبار خاورمیانه در ماه بمهن به شمار می روند.

مصر در سالروز انقلاب 25 ژوئن شاهد کشته و زخمی شدن 50 نفر در این کشور بود. چهارمین سالگرد انقلاب بحرین(انقلاب 14 فوریه) نیز به خشونت کشیده شد و در اقدامی که انتظار آن نیز می رفت رژیم آل خلیفه از حیث سرکوب معترضان چیزی کم نگذاشت و معترضان بحرینی را به شدیدترین وجه ممکن سرکوب کرد.

پیروزی حزب چپگرای «سی ریزا» در یونان از تحولات مهم قاره اروپا در ماه گذشته شمسی به شمار می رود. این موضوع از آنجا حائز اهمیت است که پیروزی این حزب و تأکیدی که بر عدم اجرای سیاستهای ریاضتی اتحادیه اروپا داشته باعث نگرانی در خصوص آینده وضعیت اتحادیه اروپا شده است.

همچنین به دنبال این پیروزی، چپگراها در اروپا خرسند شده تا دوباره مجالی برای حضور گسترده و قدرتمند آنها در سراسر اروپا مهیا شود.

برگزاری تظاهرات جنبش پگیدا در آلمان، علاقمندی آنکارا و آتن برای گسترش مناسبات در پی پیروزی حزب چپگرای «سی ریزا» در یونان، کناره گیری سخنگوی جنبش اسلام هراسانه پگیدا و درگیری های مرزی میان ارمنستان و آذربایجان که منجر به کشته شدن 7 نفر شد سایر اخبار مهم این قاره در ماه بهمن به شمار می روند.

تأکید سخنگوی وزارت خارجه چین برلزوم اتخاذ موضع بی طرفانه آمریکا در دریای چین جنوبی، ادعای وزیر امور خارجه فیلیپین مبنی بر تلاش چین برای ساخت وساز در جزایر مورد مناقشه در دریای چین جنوبی و سفر «وندی شرمن» رئیس تیم مذاکره کننده هسته ای آمریکا به آسیای شرقی برای دیدار با مقامات چین، کره جنوبی و ژاپن سایر اخبار قاره کهن در بهمن ماه به شمار می روند.

اما خبرسازترین خبر قاره کهن در این ماه توسط داعش رقم خورد. داعش با انتشار ویدئویی از اعدام «هارونا یوکاوا» یکی از دو گروگان ژاپنی خبر داد. این اقدام داعش واکشنهای بین المللی گسترده ای را به دنبال داشت.

ایالات متحده در ماه گذشته تحولات زیادی را پشت سر گذاشت که از مهمترین موارد آن می توان به ادامه کشمکش میان کاخ سفید و اعضای جمهوریخواه کنگره بر سر موارد مختلف از جمله ایران، ارائه سند امنیت ملی آمریکا از سوی «باراک اوباما» رئیس جمهوری این کشور، کشته شدن سه جوان مسلمان دانشجو و تبعات آن، ارئه بودجه جدید به کنگره از سوی اوباما، افشای اسناد محرمانه در مورد کمک آمریکا به اسرئیل برای ساخت بمب های هیدروژنی و تصمیم تعدادی از اعضای کنگره آمریکا برای حضور نیافتن در جلسه سخنرانی «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی، در کنگره اشاره کرد. 

جهت دریافت شماره دوم مجله بین الملل مهر این جا کلیک کنید.