لسوتو انتخابات زودهنگام برگزار می‌کند

برگزاری انتخابات زودهنگام در لسوتو توسط مقام‌های کلیدی منطقه در حالی به تصویب رسیده که این روند قرار است تحت تدابیر و کنترل شدید پلیس بر صندوق‌های رای و حوزه‌های رای‌گیری برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، شش ماه پس از یک کودتای نظامی ناکام علیه توماس تابانه، نخست‌وزیر لسوتو، ناظران از جامعه توسعه جنوب آفریقا به برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور جواب مثبت دادند اما برای برگزاری این انتخابات که اواخر ماه جاری میلادی برگزار می‌شود 475 مامور پلیس از سراسر منطقه بر این انتخابات نظارت خواهند داشت.

دبیر اجرایی جامعه توسعه جنوب آفریقا گفت: هیات ناظران از این جامعه گزارش داده که جو سیاسی و اوضاع امنیتی برای برگزاری این انتخابات همانطور که برنامه‌ریزی شده بود، آماده است.

این انتخابات دو سال زودتر و برای احیای ثبات در نتیجه کودتای ناکام اوت 2014 صورت می‌گیرد که باعث تفرقه میان ارتش و پلیس این کشور شده است.

تنش‌ها همچنان در لسوتو، این کشور محصور در آفریقای جنوبی با جمعیت دو میلیونی‌اش پا برجاست. به طوری که اوایل ماه جاری میلادی یک درگیری مسلحانه میان ارتش و محافظان نخست‌وزیری در یک ایست بازرسی در «ماسرو» پایتخت رخ داد و یک رهگذر کشته و دو تن از بادی‌گاردهای نخست‌وزیر زخمی شدند.

دبیر اجرایی جامعه توسعه جنوب آفریقا در نشستی با روسای منطقه‌ای شامل نخست‌وزیری لسوتو، جاکوب زوما، رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبی و رابرت موگابه، رئیس‌جمهوری زیمبابوه، به تمام طرف‌های درگیر تاکید کرد تا از توافقات امنیتی که در پی این کودتای ناکام به امضا رسیده، تبعیت کنند.

این مقام مسوول همچنین افزود: جامعه توسعه جنوب آفریقا هرگونه اقدام با هدف مخدوش کردن روند انتخابات عادلانه، صلح‌آمیز و آزاد را محکوم می‌کند. در سال 1998، خشونت پس از انتخابات در لسوتو باعث شد تا نخست‌وزیر وقت از سربازان آفریقای جنوبی خواستار کمک شود. این روند باعث کشته شدن 50 غیرنظامی و هشت سرباز آفریقای جنوبی شد.

انتهای پیام

کد N737528