برگزاری مراسم پنجاهمین سالگرد قتل مالکوم ایکس در نیویورک

فعالان مدنی، بازیگران و سیاستمداران برای بزرگداشت پنجاهمین سالگرد مرگ مالکوم ایکس، رهبر دفاع از حقوق مدنی آمریکا در هارلم، محل کشته شدن او جمع می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، انتظار می‌رود حدود 300 تن در این مراسم حاضر شوند و الیاسا شاباز، یکی از شش دختر مالکوم ایکس و تعدادی دیگری از مقامات به سخنرانی بپردازند.

این مراسم در محل یادبود مالکوم ایکس و دکتر بتی شاباز و مرکز آموزشی هارلم در نیویورک برگزار می‌شود. مالکوم ایکس در 21 فوریه سال 1965 در حالی که برای سخنرانی در این محل آماده می‌شد، به ضرب گلوله کشته شد.

مالکوم ایکس در زمان مرگش، به عنوان یک رهبر مسلمان، به عنوان یکی از مدافعان صبور، قابل احترام و اعتماد سیاهان آمریکا به شمار می‌رفت.

در همین حال الیاسا شاباز در آستانه برگزاری مراسم یادبود مالکوم ایکس درباره او اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین مسائل درباره مالکوم این است که او جنبش‌های مربوط به حقوق مدنی را در چارچوب حقوق بشر بازتعریف کرد.

وی ادامه داد: زمانی که ما بر رفع تبعیض نژادی در مدارس و کارهایی از این قبیل متمرکز بودیم مالکوم معتقد بود که ما باید به هر وسیله خواستار اجرای حقوق بشرمان باشیم و این بدین معنی بود که ما باید به این مسائل حقوق بشری بپردازیم. ما باید آنها را بشناسیم و برای آنها تلاش کنیم.

مالکوم ایکس که نام واقعی‌اش الحاج مالک الشباز بود در 39 سالگی کشته شد.

انتهای پیام

کد N737294