سریلانکا درباره تحقیقات خود نسبت به جنایات جنگی به شورای حقوق بشر سازمان ملل گزارش می‌دهد

وزیر خارجه سریلانکا ماه آینده برای شرکت در یکی از نشست‌های شورای حقوق بشر سازمان ملل و گفت‌وگو با کمیسیونر ارشد حقوق بشر این سازمان به ژنو سفر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، وزارت خارجه سریلانکا طی بیانیه‌ای اعلام کرد، "مانگالا ساماراویرا، وزیر خارجه این کشور در این نشست که قرار است دوم مارس برگزار شود، شرکت خواهد کرد. گفته می‌شود بیش از 65 تن از وزرای خارجه کشورهای مختلف در این نشست حضور خواهند داشت.

سریلانکا اخیرا توانست پس از سخنان تحسین‌آمیز کمیسیونر ارشد حقوق بشر سازمان ملل درباره تمایل دولت این کشور در ایجاد امنیت، شش ماه دیگر برای ارائه گزارش درباره ادعاهای جنایات جنگی علیه سریلانکا فرصت بخرد.

این کمیسیونر ارشد در نامه‌ای به رئیس حقوق بشر سازمان ملل درخواست کرد تا مهلت ارائه این گزارش را از زمان مقررش در ماه آینده به ماه سپتامبر و جلسه شورای حقوق بشری سازمان ملل به تاخیر بیاندازد.

این کمیسیونر سازمان ملل در درخواست خود از شورای حقوق بشر به نامه‌ای از ساماراویرا اشاره کرده که در آن متعهد شده طی 100 روز اصلاحاتی را از جمله تضمین عدالت برای جنایات جنگی عملی خواهد کرد.

دولت سریلانکا پس از دریافت این فرصت اعلام کرد، این دولت تا ماه سپتامبر آماده پذیرش چالش انجام تحقیقات درباره حقوق بشر این کشور خواهد بود و همچنین تحقیقات داخلی قابل اعتمادی را درباره ادعاهای موجود آغاز خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N737092