ندیمی پیشنهاد داد

ملاک حذف یارانه ‌بگیران، درآمد 5 میلیونی مجموع خانوار باشد

هدفمندي يارانه‌ها

یک عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 94 گفت: پیشنهاد ما این است که ملاک حذف یارانه نقدی داشتن درآمد 3 تا 5 میلیونی خانوار باشد.

یک عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 94 گفت: پیشنهاد ما این است که ملاک حذف یارانه نقدی داشتن درآمد 3 تا 5 میلیونی خانوار باشد.

ایرج ندیمی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص ابهامات موجود در مورد حذف یارانه خانوارهای با درآمد بیش از 2.5 میلیون تومان مطابق با مصوبه کمیسیون تلفیق، گفت: برخی از اعضای کمیسیون تلفیق معتقدند که منظور از درآمد 2.5 میلیون تومان، درآمد سرپرست خانواده است، ابهام این موضوع در زمان بررسی در صحن علنی رفع خواهد شد.

وی توضیح داد: اگر نمایندگان نپذیرند که ملاک حذف یارانه نقدی درآمد سرپرست خانوار است و معتقد باشند که باید مجموع درآمد خانواده مدنظر قرار گیرد، پیشنهاد ما این است که به 3 یا 5 میلیون افزایش پیدا کند.

این بدان معناست که خانواده‌هایی با مجموع درآمد بیش از 3 یا 5 و بیشتر از دریافت یارانه محروم می‌شوند.

وی افزود: قطعاً اگر ابهام مطرح شده مورد موافقت مجلس قرار نگیرد مصوبه کمیسیون تلفیق بدان معناست که ملاک درآمد کل اعضای خانواده است.

این عضو کمیسیون تلفیق با بیان این‌که طبق لایحه بودجه دولت درآمد 37 هزار میلیارد تومانی را باید برای یارانه نقدی هزینه کند،‌ گفت: این بدان معناست که دولت از درآمد 47 هزار میلیارد تومانی حاصل از اصلاح قیمت‌ها باید 37 هزار میلیارد تومان را برای یارانه نقدی صرف کند.

وی افزود: در همین زمینه قطعاً تمامی روستائیان، عشایر، مددجویان و بازنشستگان مشمول دریافت یارانه می‌شوند اما بحث سر سایر خانوارها با درآمدهای مختلف است. در این رابطه باید سازمان هدفمندی میزان درآمد خانوارها را احراز کرده و بر اساس آن نسبت به حذف یارانه آنها با درآمد تعیین شده اقدام کند.

ندیمی در مورد چگونگی تعیین رقم 2.5 میلیون تومان جهت حذف یارانه خانواده‌ها، گفت: ملاک ما در وهله اول خط فقر بود و بعد از آن متوسط و میانگین نسبت به درآمد خانواده‌ها در شهرها، روستاها و کلان‌شهرها در نظر گرفتیم. بدان معنا که اگر هزینه در روستا نسبت به کلان‌شهرها تغییر پیدا می‌کند متوسط‌ این رقم حدود 2.5 میلیون تومان می‌شود. البته امکان تغییر این رقم در زمان بررسی در صحن علنی وجود دارد.

انتهای پیام

کد N737022