العبادی حمایت بین‌المللی برای آزادسازی موصل را خواستار شد

سیاسی

در حالی که 25 هزار نظامی عراقی خود را برای عملیات بازپس‌گیری موصل از داعش طی ماه‌های آتی آماده می‌کنند، نخست‌وزیر عراق خواهان حمایت بین‌المللی برای آزادسازی موصل شد. همچنین نیروهای عراقی اقدامات لازم را برای آزادسازی تکریت تا جنوب موصل اتخاذ کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق در دیدار با جک رید، عضو کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا در بغداد درخصوص اوضاع سیاسی و امنیتی منطقه و چالش‌هایی که با آن مواجه است و همچنین تلاش‌های بین‌المللی جهت مقابله با داعش و خطر آن علیه منطقه و جهان بحث و گفت‌وگو و بر اهمیت آزادسازی شهر موصل تاکید کرد.

وی گفت: طی روزهای گذشته شاهد افزایش حمایت بین‌المللی از عراق بوده‌ایم و امیدواریم این حمایت همچنان ادامه داشته باشد و هرچه سریعتر از شر گروه‌های تروریستی خلاص شویم.

وی گفت: نیروهای امنیتی پیروزی‌های زیادی در مقابله با داعش به دست آورده و توانسته‌اند خطر را از بغداد دور کنند. ما همچنان آماده پاکسازی بقیه مناطق از لوث وجود داعش هستیم.

العبادی جامعه جهانی را به ارسال سلاح و تجهیزات بیشتر برای عراق جهت آزادسازی موصل و دیگر مناطق فراخواند.

وی گفت: توافق سیاسی درخصوص تصویب قانون تشکیل گارد ملی بر توانایی نیروهای ما برای شکست دادن داعش می‌افزاید و اقدام مثبتی در جنگ علیه دشمن است.

جک رید نیز اعلام کرد که آمریکا از تمامی تلاش‌های صورت گرفته از سوی دولت العبادی برای مقابله با داعش حمایت می‌کند.

اثیل النجیفی، استاندار نینوا نیز گفت که حدود 25 هزار داوطلب از ساکنان استان نینوا و نیروهایی از پلیس و ارتش آمادگی خود را برای جنگ اعلام کرده‌اند و منتظر اعلام ساعت صفر از سوی نیروهای ائتلاف و دولت مرکزی هستند.

وی گفت: آزادسازی موصل نزدیک است و پیش از آغاز عملیات آزادسازی، عملیات بستن مسیرهای امدادرسانی داعش در موصل و تمامی مسیرهایی که آن را به شهرهای سوریه وصل می‌کند، انجام می‌شود. مرزهای باز میان سوریه و استان نینوا، این استان را به عنوان پایگاه اصلی رهبران ارشد داعش قرار داده است اما زمان آزادسازی موصل بسیار نزدیک است. میان بغداد و واشنگتن نیز توافق‌هایی درخصوص تعیین موعد نهایی این عملیات صورت گرفته است.

یک مسوول نظامی آمریکایی نیز اعلام کرد که حمله نیروهای عراقی علیه داعش در موصل آوریل یا مه آتی آغاز می‌شود و از نیروهای عراقی و کرد شامل 20 تا 25 هزار سرباز در عملیات بازپس‌گیری شرکت می‌کنند.

سلیم جبوری، رئیس پارلمان عراق نیز اعلام کرد که پارلمان هفته جاری را به بررسی اقدامات برای حمایت از ساکنان شهر "البغدادی" در استان الانبار اختصاص می‌دهد.

وی گفت: وزارت دفاع و کشور باید حمایت کامل را از قبایل با ارسال صلاح و تجهیزات برای آنها و اعزام نیروهای اضافی جهت آزادسازی این مناطق و شکستن محاصره در آنجا به عمل آورند.

جبوری از نیروهای ائتلاف ضد داعش و تمامی سازمان‌های بین‌المللی خواست تا در حمایت از ساکنان البغدادی که در معرض کشتار دسته جمعی قرار دارند، شرکت کنند.

وی مواضع مرجعیت دینی عراق در همدردی با ساکنان البغدادی و درخواست برای کمک به آنها را ستود.

در همین حال یکی از رهبران گروه‌های داوطلب مردمی در استان صلاح‌الدین اعلام کرد که نیروهای عراقی انجام مقدمات برای پاکسازی تکریت تا جنوب موصل را آغاز کرده‌اند اما مشخص کردن موعدی برای آغاز عملیات جهت آزادسازی تکریت به دلایل نظامی مشکل است. این عملیات کاملاً با عملیات در مناطق دیگر تفاوت دارد؛ چراکه تنها به شهر تکریت منحصر نمی‌شود بلکه مناطق دیگر را نیز دربر می‌گیرد، در واقع این عملیات صفحه دوم جنگ است و شامل آزادسازی مناطق "الدور"، "العلم"، "بیجی" و "الشرقاط" خواهد بود و تا جنوب موصل نیز ادامه خواهد داشت.

وی گفت: حدود 10 هزار داوطلب از استان صلاح‌الدین و قبایل آن به جنگ آزادسازی تکریت می‌پیوندند.

مروان الجباره، سخنگوی شورای عشایر صلاح‌الدین اعلام کرد که نیروهای عشایر در آزادسازی شهرهای تکریت، "الدور"، "العالم" و منطقه "البوعجیل" تا منطقه "الفتحه" شرکت می‌کنند و در حال حاضر در یکی از پادگان‌ها در شهر سامراء برای مشارکت در عملیات آزادسازی آموزش می‌بینند.

وی گفت: برنامه آزادسازی دیگر مناطق صلاح‌الدین شامل اقدام نیروهای امنیتی برای حمله به داعش با همکاری نیروهای داوطلب مردمی است.

ازسوی دیگر یک منبع امنیتی در استان الانبار اعلام کرد که داعش بمب‌هایی را در اطراف مسجد "الفاروق" در منطقه "جبه" از توابع شهر البغدادی کار گذاشته و پس از آن این مسجد را منفجر کرد.

به گزارش منبع مذکور این مسجد از قدیمی‌ترین مساجد استان الانبار به حساب می‌آید.

انتهای پیام

کد N736981