مدیر سابق سیا: اوباما برای بحران‌های بزرگ قاطعیت ندارد

تنها ساعاتی پس از خاتمه نشست «مقابله با افراط‌گرایی خشونت‌آمیز» در کاخ سفید، مدیر سابق سیا گفت: به نظر می‌رسد رئیس‌جمهوری آمریکا برای مقابله با بحران‌های بزرگ قاطعیت لازم را ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه دیلی میل، نشست مقابله با افراط‌گرایی کاخ سفید در حالی برگزار شد که جیمز کومی، مدیر کنونی اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف بی آی) به این مراسم دعوت نشده بود اما همتای روسی وی الکساندر بورتنیکوف، مدیر سرویس امنیت فدرال روسیه دعوت داشت. سرویس امنیت فدرال روسیه (FSB) پس از فروپاشی شوروی تشکیل شد و نام سابق آن کا گ ب بود.

جیمز وولسی، مدیر سابق سیا در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفت: ظاهرا باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا ترسیده است. شما باید به طور موثری مقابله کنید اما او (اوباما) اینگونه رفتار نمی‌کند. داعش به کار خود ادامه می‌دهد، همچنان به قتل و سوزاندن مردم دست می‌زند و تلاش دارد تا خلافتی را که بخش‌هایی از خاورمیانه و فراتر از آن را شامل می‌شود به وسعت صدر اسلام برساند. رئیس‌جمهوری آمریکا باید پرچمدار جهانی حقانیت سیاسی باشد اما گمان می‌کنم که اوباما خیلی از این جایگاه دور است.

در واکنش به این سخنان، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفت: گمان می‌کنم که شمار بیشمار تروریست‌هایی که در نتیجه کمپین نظامی رئیس‌جمهوری آمریکا از صحنه نبرد کنار رفته‌اند، نشان می‌دهد که اوباما ترسی ندارد.

اوباما روز پنجشنبه در جریان کنفرانس مذکور گفت که داعش و سایر گروه‌های تروریستی فاقد مشروعیت هستند و همه وظیفه دارند تا به رد این فرضیه که آنها نماینده اسلام هستند، کمک کنند.

وی گفت: این فرضیه که غرب در جنگ با اسلام است، دروغ کثیفی است.

با این حال چند ساعت پس از آن وولسی اوباما را متهم کرد که وی برای مقابله با بحران‌های بزرگ در خاورمیانه و مناطق دیگر چندان قاطعیت ندارد.

در همین حال کاخ سفید این مساله را که جیمز کومی، رئیس کنونی اف بی آی باید در نشست مذکور شرکت می‌کرد، رد کرد.

یکی از مقام‌های دولت اوباما گفت: گمان نمی‌کنیم که آقای کومی باید در این نشست حاضر می‌شدند. اگرچه اف بی آی به صورت خستگی‌ناپذیر برای امن نگه داشتن کشور تلاش می‌کند اما این کنفرانس درباره اجرای قانون فدرال نبود.

انتهای پیام

کد N736936