روسیه اوکراین را به قطع گاز تهدید کرد

واحد مرکزی خبر نوشت:

روسیه هشدار داد تنها تا چند روز دیگر گاز مورد نیاز اوکراین را تامین خواهد کرد.
به گزارش مونیتورینگ اخبار خارجی واحد مرکزی خبر، مسکو روز جمعه به دولت اوکراین هشدار داد که در صورتی که نتواند پول گاز مصرفی خود را به روسیه پرداخت کند روسیه فروش گاز را به اوکراین قطع خواهد کرد. هشدار روسیه در این خصوص باعث شده است اروپایی ها به علت وقوع جنگ دیگری درباره گاز میان روسیه و اوکراین بشدت نگران شوند. چون بخشی از گاز مورد نیاز اروپا از منابع گازی روسیه تامین می شود و این گاز از خاک اوکراین به اروپا صادر می شود.
دیمیتری مدودوف نخست وزیر روسیه روز جمعه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور در نشستی شرکت کرد و برگزاری این نشست گمانه زنی ها را درباره قطع گاز روسیه به اوکراین تشدید کرد.
در صورتی که روسیه صادرات گاز را به اوکراین قطع کند این موضوع بشدت مشتریان اروپایی گاز روسیه را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
دولت اوکراین با هدف تشدید فشار بر مخالفان جدایی طلب خود که مورد حمایت روسیه هستند روز پنج شنبه ارسال گاز طبیعی را برای مناطق تحت کنترل این شبه نظامیان قطع کرد. شرکت «نفت و گاز» علت قطعی ارسال گاز به مناطق شرقی اوکراین را به خرابی زیرساخت های ارسال گاز مرتبط دانست و اعلام کرد ارسال مجدد گاز به این مناطق شروع شده است. اما نخست وزیر روسیه گفت دولت کی یف هنوز ارسال مجدد گاز را به مناطق شرقی این کشور شروع نکرده است. مدودوف گفت وی به شرکت گازپروم روسیه دستور داده است که بطور مستقیم گاز مورد نیاز مناطق شرقی اوکراین را تامین کند.

سال گذشته در پی افزایش قیمت گاز و تشدید اختلاف نظر میان روسیه و اوکراین درباره میزان بدهی های کی یف، تنش هایی میان دو طرف ایجاد شد به همین علت روسیه امسال اعلام کرده است برای جلوگیری از تکرار این وضع امسال قصد دارد پیشاپیش پول گاز صادراتی به اوکراین را دریافت کند. دیمیتری مدودوف نخست وزیر روسیه هشدار داده است مبالغی را که دولت اوکراین تاکنون پرداخت کرده است تنها برای صادرات گاز در چند روز آینده کافی است به همین علت ممکن است روسیه صادرات گاز را به اوکراین متوقف کند.

52261

کد N736913