از سرگیری دومین روز مذاکرات هسته‌ای عصر امروز و با حضور صالحی

دكتر علي‌اكبر صالحي,مذاكرات ايران و گروه 1 5,مذاكرات ژنو,مذاكرات هسته‌اي

دومین روز مذاکرات هسته‌ای ایران و آمریکا با حضور مسئولان عالی انرژی اتمی دو کشور و هیات‌های مذاکره کننده عصر روز شنبه از سر گرفته می‌شود.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت‌وگوهای سیاسی و کارشناسی معاونان وزیران خارجه ایران و آمریکا روز جمعه در ژنو آغاز شد.

این مذاکرات پشت درهای بسته و در مجموع پنج ساعت به طول انجامید.

سیدعباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکر‌کننده هسته‌ای ایران روز جمعه با بیان این‌که مذاکرات به مراحل جزئی رسیده است، گفت: پس از یک سال مذاکره در همه ابعاد و موضوعات در شرایطی هستیم که باید وارد جزئیات شویم به ویژه این‌که قصد ما این است در توافق نهایی کلیات و جزئیات یک پارچه باشد، به همین خاطر مجبور هستیم که وارد همه جزئیات در همه موضوعات و مراحل شویم.

عراقچی افزود: این شرایط ایجاب می‌کند که مذاکرات فشرده و به صورت طولانی برگزار شود.

بنا به گفته معاون ظریف روز یکشنبه جلسه‌ای با 1+5 برگزار می‌شود که در آن‌ معاونان وزیران خارجه و مدیران سیاسی حضور خواهند یافت. یکشنبه و دوشنبه هم وزیران خارجه ایران و آمریکا با یکدیگر دیدار می‌کنند.

با توجه به محدودیت زمان و فشار‌های سیاسی، این دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 در دو سطح چند جانبه و دوجانبه از فشردگی زیادی برخوردار شده است.

در همین چارچوب روز شنبه به طور غیرمنتظره اعلام شد که علی‌اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی برای گفت‌وگو درباره برخی مسایل فنی هسته‌ای به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان در ژنو می‌پیوندد.

صالحی بامداد روز شنبه راهی ژنو سوییس شد و قرار است بر اساس برنامه از پیش تنظیم شده با همتایان آمریکایی و سوییسی خود دیدار کند.

دومین روز مذاکرات دوجانبه ایران و آمریکا به سرپرستی سید عباس عراقچی و وندی شرمن ساعت 14 به وقت محلی و با حضور علی‌اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی از سر گرفته می‌شود.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان نیز قرار است بامداد روز یکشنبه برای دیدار با همتای آمریکایی خود راهی ژنو شود.

انتهای پیام

کد N736868