اعتراض چین به سفر نخست‌وزیر هند به منطقه مورد مناقشه مرزی دو کشور

دولت چین اعتراض رسمی خود را نسبت به سفر "نارندرا مودی"، نخست‌وزیر هند به یک منطقه مرزی مورد مناقشه بین دو کشور اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، چینی‌ها معتقدند، سراسر منطقه مورد مناقشه "آروناچال پرادش"، متعلق به جنوب تبت است. شهر تاریخی "تاوانگ" که در منطقه مورد مناقشه "آروناچال پرادش" قرار دارد، به عنوان یکی از مهم‌ترین شهرهای مهم برای بودایی‌های تبت، طی جنگی در سال 1962 توسط نیروهای چینی تصرف شد.

در همین حال دولت چین با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: دولت چین هرگز منطقه‌ای به نام "آروناچال پرادش" را به رسمیت نمی‌شناسد و سفر مودی به این ناحیه هم‌جهت با پیشرفت‌های موجود در روابط دو جانبه بین هند و چین نیست.

این در حالی است که نخست‌وزیر هند روز جمعه به منظور افتتاح یک خط راه‌آهن و ایستگاه برق به این منطقه مرزی سفر کرد. وی طی این سفر بدون اینکه به چین و مناقشات موجود اشاره کند، متعهد شد تا میلیاردها دلار برای پیشرفت در این منطقه سرمایه‌گذاری کند.

مودی در این باره گفت: من به شما اطمینان می‌دهم که طی پنج سال آتی شاهد پیشرفت بیشتری نسبت به 28 سال اخیر باشید. حمل و نقل سریع‌تر و استفاده از ظرفیت‌های هیدرو الکتریک آروناچال پرادش کلیدهای مبارزه با فقر در این منطقه هستند.

پیش از این نیز در ماه ژانویه دولت چین با بیانیه دولت ژاپن در دفاع از ادعاهای دولت هند ابراز مخالفت کرده بود.

این منازعات بین چین و هند در حالی ادامه می‌یابد که وقایع اخیر بیانگر نزدیک‌تر شدن دهلی‌نو به واشنگتن است.

انتهای پیام

کد N736526