عراقچی در ژنو:

توافق دو مرحله‌ای نخواهیم داشت/ فردا جلسه با ۱+۵ برگزار می‌شود

سیاست خارجی

فضای روز نخست مذاکرات را مثبت و جدی بود اما این به معنی‌ این نیست که پیشرفت‌های فوق‌ العاده‌ای داشته‌ایم اما بحث‌ها نزدیک و فشرده دنبال می‌‌شود.

معاون وزیر امور خارجه و رییس هیات مذاکره کننده هسته‌ای ایران در ژنو تاکید کرد، توافق دومرحله‌ای نخواهیم داشت.

به گزارش ایلنا٬ سیدعباس عراقچی در ژنو با بیان اینکه مذاکرات به مراحل جزئی رسیده، گفت: پس از یک سال مذاکره در همه ابعاد و موضوعات در شرایطی هستیم که باید وارد جزئیات شویم به ویژه اینکه قصد ما این است، در توافق نهایی کلیات و جزئیات یک پار چه باشد، به همین خاطر مجبور هستیم که وارد همه جزئیات در همه موضوعات و مراحل شویم.

عراقچی افزود: این شرایط ایجاب می‌کند که مذاکرات فشرده و به صورت طولانی برگزار شود.

عراقچی با بیان اینکه، جمعه و شنبه در سطح معاونان و کار‌شناسان وزارت خارجه ایران و آمریکا مذاکرات برگزار می‌‌شود، تصریح کرد: روز یکشنبه هم جلسه‌ای با پنج به‌علاوه یک خواهیم داشت که در آن‌ معاونان وزرای خارجه و مدیران سیاسی حضور خواهند یافت.

وی گفت: یکشنبه و دوشنبه هم وزرای خارجه ایران و آمریکا با یکدیگر دیدار می‌‌کنند.

عراقچی فضای روز نخست مذاکرات را مثبت و جدی توصیف کرد و گفت: این به معنی‌ این نیست که پیشرفت‌های فوق‌‌العاده‌ای داشته‌ایم اما بحث‌ها نزدیک و فشرده دنبال می‌‌شود.

معاون وزیر خارجه در این گفت‌وگو که با واحد مرکزی خبر انجام شد٬ تاکید کرد: به دنبال نو آوری و تحولات در نحوه و شکل مذاکرات هستیم تا به کار‌ها در مذاکرات سرعت دهد.

روز نخست مذاکرات ژنو دیروز در سطح معاونان و کار‌شناسان وزارت خارجه ایران و آمریکا با حضور هلگا اشمیت به مدت هفت ساعت و نیم در هتل ویلسون ژنو برگزار شد.

با این وجود که همچنان جزئیات مذاکرات در اختیار رسانه‌ها قرار نمی‌گیرد اما گفته می‌شود، تعداد سانتریفیوژ‌ها و تحریم‌ها ضد ایران دو موضوع اصلی‌ مذاکرات این دوره ژنو است که هیئت‌های مذاکره کننده برای دستیابی به توافق نهایی وارد جزئیات این دو موضوع شدند.

کد N736399