واکنش مسکو به توافق آمریکا و ترکیه برای آموزش وتسلیح مخالفان سوری

سیاسی

وزارت خارجه روسیه با صدور بیانیه ای توافق آمریکا و ترکیه درباره آموزش و تسلیح نیروهای به اصطلاح میانه رو مخالفان سوری را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه لبنانی النشره، آمریکا و ترکیه اخیرا توافقنامه ای دوجانبه برای آموزش، تجهیز و تسلیح مخالفان سوری به اصطلاح میانه رو به امضا رسانده اند.

وزارت خارجه روسیه با صدور بیانیه ای ضمن محکومیت این توافقنامه، تاکید کرد: این توافق ادامه سیاستهای گذشته در قبال سوریه است و از کسانی که با خشونت خواهان رسیدن به اهداف خود در این کشور هستند، حمایت می کند. 

وزارت خارجه روسیه در این بیانیه با ابراز شک و تردید درباره اهداف اعلام شده آمریکا در تشکیل ائتلاف علیه داعش، اعلام کرد: طرفهای حاضر در این توافق به قربانیان جنگ در سوریه و وضعیت غیرنظامیان در این کشور توجهی نمی کنند.

خاطرنشان می شود بر اساس توافق آمریکا و ترکیه چندین یگان از نیروهای مخالفان سوریه با عنوان «مخالفان میانه رو» از سوی کارشناسان آمریکایی در خاک ترکیه تحت آموزش قرار خواهند گرفت. در این مرحله بر روی آموزش پنج هزار نیروی مخالف سوری توسط 400 کارشناس آمریکایی توافق شده که واشنگتن بودجه ای 500 میلیون دلاری برای آن درنظر گرفته است.