یک نماینده پیشین مجلس:

نباید قیمت فروش نفت را در بودجه، علنی اعلام کرد

بودجه 94

یک نماینده پیشین مجلس با تاکید بر ضرورت تعامل دولت و مجلس در تصویب بودجه، گفت: نباید به بودجه نگاه سیاسی داشت.

جلیل سازگارنژاد در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اینکه بودجه یک مساله ملی است و قرار است بر اساس آن کشور اداره شود، خاطرنشان کرد: این بودجه باید با برنامه‌ها و قوانین بالادستی هماهنگ باشد تا همگان بتوانند با اجرای این بودجه منتفع شده و برنامه‌های دولت هم پیش رود.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: نباید مجلس به برخی نهادها بودجه بیش از حدی اختصاص دهد یا به گونه‌ای بودجه را تنظیم کند که دولت نتواند برنامه‌های اساسی خود را اجرا کند. همواره در تصویب بودجه باید اسناد بالادستی و قانون اساسی مدنظر قرار گیرد. همچنین پروژه‌های عمرانی، سیاست‌های پولی و مالی دولت، سیاست‌های اشتغالزایی و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیز باید از سوی مجلس مدنظر باشد.

این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: بر اساس گفته‌های دولت و مجلس، اکنون دلگیری‌هایی این دو قوه نسبت به هم دارند. مجلس قانونا این اختیار را دارد که بودجه پیشنهادی دولت را تغییر دهد اما باید این تغییر بر اساس تعامل با دولت انجام بگیرد. به نظر من اکنون این تعامل به خوبی شکل نگرفته است و نگاه ملی به بودجه کمتر بوده است.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه باید نگاه واقعی به بودجه داشت، خاطرنشان کرد: نه باید بلندپروازی داشت و نه اعتماد به نفس خود را از دست داد. مشکلاتی به این دولت به ارث رسیده و انضباط مالی هم در گذشته وجود نداشته است. اکنون باید بودجه به گونه‌ای تنظیم شود که امکان فساد به حداقل برسد.

سازگارنژاد در ادامه گفت: روشن است که درآمدهای دولت به خاطر کاهش قیمت نفت کاهش یافته است. به نظر من نباید قیمت فروش نفت در بودجه را علنی اعلام کرد. بسیاری از کشورها هم این مبلغ را هیچگاه اعلام نمی‌کنند. باید بودجه به گونه‌ای تنظیم شود که اگر درآمد کشور افزایش یافت برخی پروژه‌ها اجرا شود در واقع باید برنامه در سایه نیز وجود داشته باشد. اعلام قیمت فروش نفت در بودجه به این معناست که ما به جهان اعلام کرده‌ایم که قیمت فعلی نفت را پذیرفته‌ایم. به نظر من باید قیمت فروش نفت در بودجه پنهان باشد.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه اکنون 700 هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: باید دولت و مجلس بودجه را به گونه‌ای تنظیم کنند که بتوانند از این نقدینگی به خوبی استفاده کنند.

انتهای پیام

کد N736146