با شمارش معکوس انتخابات مجلس؛

راهبردهای حضور انتخاباتی یاران احمدی‌نژاد چیست

سیاست داخلی

نکته مهم در تحرکات اردوگاه انتخاباتی احمدی‌نژاد٬ عدم حضور چهره‌هایی نظیر مشایی و رحیمی است؛ که عدم حضور اولی حاصل نوعی مصلحت‌اندیشی زمانی است.

ایلنا: اگرچه تا آغاز ماراتن انتخابات دهمین دوره مجلس، زمانی نه خیلی اندک باقی مانده، اما این روز‌ها می‌توان به وضوح تحرکات اردوگاه‌های انتخاباتی را مشاهده کرد. پیش از این نیز گمانه زنی‌هایی حضور حلقه احمدی‌نژاد نیز در گزارشی توضیح داده شد.

در این میان سهم آن‌ها که در انتخابات ریاست جمهوری عرصه‌ را در مواجهه با اعتدالیون واگذار کردند٬ بخش قابل توجه‌ای است، یکی از آنها که در تلاش است تا انتخابات مجلس را همچون پل پیروزی برای عبور جریان فکری منتسب به خود از خرداد ۹۲ قرار دهد، کسی نیست جز محمود احمدی‌نژاد که این روز‌های در اندیشه تکیه زدن یارانش بر صندلی بهارستان است.

بخشی از راهبرد‌های احمدی‌نژاد برای حضور در قدرت ٬ قبل از این توسط ایلنا بررسی شد٬ اینک می‌توان راهبردهای احمدی‌نژاد برای ورود تیم همراه در انتخابات آتی را در سرفصل‌های زیر جستجو کرد:

صادق محصولی؛ پلی میان پایداری و تیم انتخاباتی احمدی‌نژاد

صادق محصولی یکی از مهره‌های اصلی است که نقش مهمی در بازی انتخاباتی محمود احمدی‌نژاد و برقراری ارتباط وی با جبهه پایداری ایفا خواهد کرد و در این میان باید اذعان داشت، جبهه پایداری دارای سیستم تشکیلاتی مناسبی برای بازی‌های انتخاباتی تیم احمدی‌نژاد است؛ این نقش آفرینی در شرایط غیبت مشایی (به بهانه ادامه تحصیل) که روزگاری نقش دیوار حایل میان دولتی‌های سابق و اصولگرایانی نظیر جبهه پایداری را ایفا می‌کرد، بهترین فرصت را برای اسپانسر جبهه پایداری فراهم آورده که فاصله‌ها را به منظور بقای جریان احمدی نژادی نزدیک کند و در این میان شنیده‌ها از برخی‌نزدیکان رئیس جمهور سابق، حکایت از بالا رفتن احتمال ارائه لیست مشترک میان دو سر طیف یاد شده برای انتخابات مجلس آتی خواهد داشت.

حضور پر رنگ غلامحسین الهام در غیاب مشایی و رحیمی

نکته مهم در تحرکات اردوگاه انتخاباتی احمدی‌نژاد٬ عدم حضور چهره‌هایی نظیر مشایی و رحیمی است؛ که عدم حضور اولی حاصل نوعی مصلحت‌اندیشی زمانی است.

رحیمی به شکل قانونی محکوم شده و سناریوی «کی بود کی بود من نبودم» در مورد وی در جریان است. اما دلیل عدم حضور مشایی - تأثیر گذار‌ترین چهره دولت نهم و دهم - را می‌توان جذب بدنه برخی اصولگرایان بویژه جبهه پایداری و جامعتین دانست.

شاید احمدی‌نژاد نیز در مقطع فعلی به این نتیجه رسیده باشد که حمایت‌های بی‌شائبه وی از مشایی نتیجه‌ای جز ریزش‌های فراوان برای جریان فکری وی به همراه نداشته، البته برای قضاوت در مورد این‌که این نوع نگاه تا چه اندازه نگاهی واقع‌بینانه یا برآمده از نوعی تفکر پوپولیستی مقطعی است٬ باید منتظر زمان گذر زمان در این مورد بود. چه آنکه برخی شنیده‌ها حاکی از فعالیت انتخاباتی جبهه پایداری به نیابت از محمود احمدی‌نژاد است و در این رهگذر هر چه به ایام انتخابات نزدیک ‌تر می‌شویم حلقه وصل دولتیان سابق و جبهه پایداری تنگ‌تر خواهد شد. در این میان حضور افرادی نظیر غلامحسین الهام و صادق محصولی می‌تواند احمدی‌نژاد را به بخشی از طیف‌های اصولگرایی نزدیک‌تر سازد.

فاز جدید اظهارات ساختارشکنانه و قهرمانانه

«اگر قرار باشد کسی نقدی انجام دهد آن شخص من هستم، زیرا من جای‌جای ایران و جهان را دیده‌ام و نسبت به مشکلات اطلاع دارم.»

این سخنان احمدی‌نژاد در شهر ری است که آن را می‌توان سرفصل، فاز جدید فعالیت‌های احمدی‌نژاد برای ورود به انتخابات مجلس دانست؛ سخنانی که هر چه به ایام انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم، اوج گیری بیشتری پیدا خواهد کرد. اظهاراتی که همچون سال ۸۴، انتخابات ریاست پس از آن و سال‌های پایانی عمر دولت دهم، قرار است‌‌‌ همان سناریوی همیشگی قهرمان‌سازی مبتنی بر اظهار نظرهای ساختارشکنانه را با خود به همراه داشته باشد.

احمدی‌نژاد با لحنی نقادانه ادعا داشت: «انقلاب نکردیم برای جابجایی قدرت؛ یک عده‌ای در راس قدرت بودند و کارهایی می‌کردند، یک عده دیگر بیایند و‌‌ همان کار‌ها را انجام دهند! اصلا انقلاب نکردیم که مسابقه قدرت و قدرتمداری در قالب دسته جات و گروه‌ها و فرقه‌ها جایگزین شود. این‌ها هیچکدام ارزش فداکاری ندارد».

شاید هنوز هم محمود احمدی‌نژاد و حلقه یاران وی بر این باورند که با بیان سخنانی نظیر «پیرمرد بودایی به من گفت ۹۰ سال منتظر شنیدن سخنرانی تو بودم» می‌توانند بخشی از بدنه اجتماعی را با خود همراه سازند اما آنچه در خرداد ۹۲ اتفاق افتاد، برهان خلف این موضوع را به خوبی نشان داد.

حضور مستمر در محافل رسمی از مجمع تشخیص تا حرم امام راحل

یکی از راهکار‌های محمود احمدی‌نژاد در یکسال باقی مانده تا انتخابات مجلس دهم حضور مستمر در محافل رسمی است که می‌تواند تصویر او را در افکار عمومی همچنان زنده نگاه دارد، بویژه اینکه پروسه حضور در مجمع تشخیص مصلحت نظام وی دو سالی است که رسما آغاز شده و صندلی خالی مجمع که مدت‌ها بود منتظر حضور وی در سال‌های ریاست جمهوری بود امروز در روز‌های دوری وی از مسئولیت، دیگر خالی نیست.

گمانه‌زنی‌ها حاکی از این است که با نزدیک شدن به انتخابات بهارستان، احمدی‌نژاد از هر فرصتی برای حضور در مراسم رسمی که بتواند حلقه یاران را در ویترین سیاسی قرار دهد٬ استفاده خواهد کرد و در این میان مناسبت‌های سیاسی نظیر دهه فجر می‌تواند مهم‌ترین دلیل برای این حضور و انجام سخنرانی‌های وی از حرم اما راحل گرفته تا سخنرانی در مسجد جامع المهدی شهرری در انظار عمومی باشد.

نامه‌نگاری‌ها برای ارائه راهکار به مدیریت جهانی

محمود احمدی‌نژاد‌‌‌ همان چهره آشنایی است که در طول دوران ریاست جمهوری خود و در هنگامه اوج‌گیری تحریم‌ها و برخی مشکلات مبتلابه آن، برای مدیریت جهانی نسخه‌ می‌پیچید و به نظر می‌رسد امروز نیز همچون گذشته می‌کوشد تا از این راه خود را به عنوان یک چهره‌ ایدئولوگ فرامنطقه‌ای و جهانی نشان دهد که عمق سخنانش فرا‌تر از مرز‌ها را در می‌نوردد. اگر عالیترین مقام‌های کشوری به نحوی هوشمندانه و مبتنی بر واقعیت‌های موجود در جهان همزمان با اسلام هراسی غرب خطاب به جوانان اروپایی و آمریکایی نامه می‌دهند، محمود احمدی‌نژاد نامه خود را خطاب به ملت‌های جهان عرضه می‌دارد.

چند ماهی بیشتر تا انتخابات مجلس باقی نمانده و تلاش حلقه احمدی‌نژاد برای آن انتخابات ستودنی است.

کد N736097