جب بوش:

من با بوش های دیگر فرق دارم/ رونمایی از کابینه آتی آمریکا

سیاسی

«جب بوش»که خود را برای رقابت های انتخابات ریاست جمهوری 2016 آماده می کند اعلام کرد که رویکرد وی با سیاست های پدر و برادرش که پیشتر رئیس جمهور آمریکا بوده اند تفاوت دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یو اس ای تودی، جب بوش، فرماندار سابق ايالت فلوريدا آمريکا که از نامزدهای احتمالی حزب جمهوریخواه در انتخابات رياست جمهوری آمريکا می‌گويد ديدگاه‌هايی متفاوت از برادر و پدرش دارد.

جب بوش در جريان سخنرانی خود در «شورای امور جهانی شيکاگو» گفت: آدم بايد خوش‌ شانس باشد که افرادی از خانواده‌اش در شکل‌گيری سياست خارجی آمريکا نقش داشته‌ اند. هرچند مواقعی ديدگاه‌ های من با نظر ‌آن‌ها – پدر و برادرم – سنجيده می‌شود، اما مواقعی هم هست که ديدگاه من با آنها در تضاد است.

بوش گفت: با اين حال من آدم خودم هستم. ديدگاه‌ های من هم بر اساس تفکر و تجربياتم شکل گرفته است.

جرج دبليو بوش، رئیس جمهوری سابق آمريکا برادر جب بوش است. جرج بوش پدر هم معاون رئيس جمهوری آمريکا در زمان رونالد ريگان و يک دوره هم رئيس جمهوری ایالات متحده بوده است.

جرج بوش پدر چهل و یکمین رئيس جمهوری آمريکا و جرج دبليو بوش، چهل و سومین رئيس جمهوری ايالات متحده بوده‌اند.

جب بوش در بخش دیگری از سخنانش افزود: هر رئيس جمهوری، اصول و سازگاری‌ها را از روسای جمهوری‌ قبلی ياد می‌گيرد.

وی همچنين فهرست گروه اوليه مشاوران خود را منتشر کرده و در اختيار رسانه‌ها گذاشته است.

بر همین اساس جيمز بيکر و جرج شولتز، وزيران امور خارجه سابق آمريکا در زمان رياست جمهوری ريگان نام‌شان در اين فهرست آمده است.

همچنين «تام ريج» و «مايکل چرتوف» وزيران سابق امنيت ملی آمريکا در زمان جرج دبليو بوش و «پل ولفوويتز» معاون سابق وزير دفاع آمريکا در زمان جرج دبليو بوش هم در اين گروه قرار دارند.

از «پل ولفوويتز» به عنوان «معمار اصلی جنگ عراق» ياد می‌شود. وی از چهره‌ های شاخص نومحافظه‌کاران محسوب می‌شود.

در فهرست اوليه مشاوران جب بوش، اسامی ديگری هم آمده است. «مگان او سوليوان» مشاور سابق امنيت ملی جرج دبليو بوش که در حال حاضر در دانشگاه هاروارد تدريس می‌کند، کسی است که گفته می‌ شود سياست کاهش نياز آمريکا به منابع انرژی خاورميانه که جب بوش در نظر دارد را دنبال خواهد کرد.

جرج دبليو بوش، پس از دو دوره رياست جمهوری و در حالی که جنگ عراق نارضایتی بسیاری را در آمریکا برانگیخته بود و وضعيت اقتصادی کشور در حال سقوط بود، کاخ سفيد را ترک کرد.

جب بوش در ميان حاميان احتمالی مالی خود در شيکاگو گفته است که پيوند دينی و خانوادگی خيلی قوی با برادرش دارد اما مثل هر خانواده ديگری، «اختلافاتی هم ميانشان» وجود دارد.

برخی از کارشناسان سياست خارجی می‌ گويند جب بوش بايد موضع مشخص‌ تری بگيرد. برای مثال «پيتر فير»، از مشاوران سابق امنيت ملی جرج دبليو بوش گفته که جب بوش باید در خصوص تصميم برادرش برای حمله نظامی سال ۲۰۰۳ آمريکا به عراق، موضع‌گيری کند.

فرماندار سابق فلوریدا هفته پيش در این ایالت و در پاسخ به پرسشی در خصوص جنگ عراق، گفته بود که حاضر به بررسی آنچه ديگر گذشته و مربوط به سابق است، نيست.

پيتر فير در این رابطه گفت: (جب بوش) بايد جواب بهتری پيدا کند که قابل قبول باشد. اول از همه بايد گفت (جب) بوش بايد انتخابات را برنده شود. چيزی هم (که در صورت پيروزی در انتخابات) تحويل می‌گيرد، خيلی متفاوت از آن‌ چيزی است که برادرش به جا گذاشت. آن زمان بحث القاعده مطرح بود اما حالا جهان عوض شده و نقاط خونينی چون سوريه، عراق و اوکراين در نقشه ديده می‌شود.

به گزارش آسوشيتدپرس، «وين وبر» از مشاوران سياست خارجی ميت رامنی، کانديدای جمهوريخواهان در انتخابات رياست جمهوری آمريکا در ۲۰۱۲ نیز در ميان مشاوران جب بوش حضور دارد. 

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سال ۲۰۱۶ برگزار خواهد شد و از هیلاری کلینتون به عنوان گزینه احتمالی حزب دموکرات در این انتخابات یاد می‌شود.