حجت‌الاسلام خامنه‌ای در کنگره حزب اراده ملت:

اصلاحات به اخلاق سیاسی توجه نکرد/هر کسی باید اندازه خودش را بداند

سیاسی

دبیرکل مجمع نیروهای خط امام(ره) گفت: در این چند سال برخی افراد منسوب به اصلاحات به آنچه گفته اند عمل نکرده اند و در واقع به این مساله و همچنین اخلاق سیاسی توجهی نشده است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام سیدهادی خامنه‌ای، دبیرکل مجمع نیروهای خط امام(ره) در کنگره حزب اراده ملت با بیان اینکه مهمترین کار در نظام مردم‌سالار حفظ قواعد سیاسی است، اظهار داشت: باید این قواعد مورد ملاحظه باشد و خارج شدن از آن باعث بهم ریختگی اوضاع می شود.

وی افزود: ما، احزاب اصلاح طلب را از سال های ابتدایی پیروزی انقلاب داشته ایم و در آن زمان احساس شد مجموعه هایی با عقاید مختلف که لازمه پلورالیسم است، خود را سامان و اندیشه های خود را گسترش دهند.

دبیرکل مجمع نیروهای خط امام(ره) با بیان اینکه تاریخ نشان می دهد که این اندیشه ها هیچ وقت اتفاق نظر پیدا نمی کنند، گفت: ما هم نمی توانیم برای این امر تلاش غیرمعمول انجام دهیم. ما باید اندیشه ها را عرضه کنیم و سپس وجدان های بیدار انسان ها، اندیشه های خوب را انتخاب خواهند کرد و یکی شدن اندیشه ها به طور طبیعی انجام می شود.

حجت‌الاسلام خامنه‌ای تاکید کرد: احزاب و تشکل هایی که مبنای اصلی آنها آموزش و ارتقاء اندیشه های دینی و سیاسی است و چه آنهایی که مبتنی بر کار سیاسی است، امروز با هم همکاری می کنند و جلسات منظمی دارند و شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در همین راستا برگزار می شود و در برخی استان ها نیز این شورا نمایندگان مختلفی دارد.

وی خاطر نشان کرد: آنچه مسلم است شورای هماهنگی اصلاحات یک نهاد سیاسی فعال است و احزاب قوی و ضعیف در این شورا هم‌پوشانی دارند.

دبیرکل مجمع نیروهای خط امام(ره) ادامه داد: این شورا، مردم، علماء، روحانیت و نخبگان را جمع می‌کنند و ما بنا بر این موضوع نیاز به نهاد دیگری نداریم.

حجت الاسلام خامنه ای با بیان اینکه امروز شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در تهران با همه احزاب عضو در ارتباط است، تاکید کرد: احزاب عضو شورای هماهنگی در همه استان ها نیز با هم در ارتباط هستند.

وی با اشاره به تعریف اصلاحات و ویژگی های این جریان اظهار کرد: اصلاحات یعنی اصلاح در همه امور و این امر چیز تازه ای نیست و انقلاب اسلامی هم برای همین کار تحقق پیدا کرد. اصلاحات یعنی ادامه خط انقلاب اسلامی و اصلاحات جز این ادعایی ندارد.

این فعال اصلاح طلب ادامه داد: اصلاحات می خواهد قانون گرایی در کشور حاکم و قانون زدایی کم شود که ما برای تحقق این مهم به کار فرهنگی نیاز داریم و نباید فقط به شعار دادن اکتفا کنیم.

دبیرکل مجمع نیروهای خط امام(ره) با تاکید بر اینکه عده ای هستند و بودند که دموکراسی را نفی می‌کنند، تصریح کرد: دو دسته هستند که یک گروه از آنها در خارج از کشور می گویند اسلام با دموکراسی سازش ندارد و یک گروه دیگر از آنها نیز در داخل کشور معتقدند در اسلام دموکراسی نیست در صورتی که اسلام می گوید همه امور باید با مشارکت مردم پیش برود و در واقع در قرآن نام مردم هم‌سطح با خدا به کار برده شده است.

حجت‌الاسلام خامنه‌ای، سیاست‌گذاری و هدف‌گیری را یکی از اهداف اصلاحات دانست و گفت: عده‌ای هستند که هدفگیریشان به کشورهای وابسته و نیمه مستقل است، اما من باید بگویم کشور ما باید به استقلال کامل سوق یابد و برنامه ها هم باید مبتنی بر آن باشد.

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه امروز به تعهد و تخصص بهایی داده نمی شود، تصریح کرد: ما باید کاری کنیم که مردم کار ویژه مجلس شورای اسلامی را بشناسند و نباید بگذاریم افراد ناصالح وارد مجلس شوند؛ چراکه امروز خروجی آن را می بینیم که چه وقت گذرانی هایی به قیمت متضرر شدن مردم انجام می شود حتی برخی افراد که به عنوان نماینده وارد مجلس شورای اسلامی می شوند، نمی دانند چرا به عنوان یک عضو در یک کمیسیون حضور پیدا کرده اند.

دبیرکل مجمع نیروهای خط امام(ره) افزود: باید کاری کنیم که برای مردم مشخص شود یک فردی چرا به مجلس می رود.

حجت الاسلام خامنه ای توسعه آموزش های تشکیلاتی و سیاسی را از جمله وظایف احزاب برشمرد و خاطر نشان کرد: هر کسی که از هر جناحی به روی کار می آید و مسئولیت می گیرد، باید در انتخاب مدیرانش گزینه های متخصص زیادی را داشته باشد که وظیفه احزاب پروراندن این قبیل افراد متخصص است.

وی اضافه کرد: اصلاحات آمده است به همه این مسائل و فاکتورهایی که نام می بریم، بپردازد و هدف و جهت بدهد که این امر با کار فرهنگی ممکن است.

دبیرکل مجمع نیروهای خط امام(ره) با بیان اینکه تعهد یعنی همه وابستگان به اصلاحات باید به آن چیزی که می گویند پایبند باشند، گفت: در این چند سال برخی افراد منسوب به اصلاحات به آنچه گفته اند عمل نکرده اند و در واقع به این مساله و همچنین اخلاق سیاسی توجهی نشده است.

حجت الاسلام خامنه ای تاکید کرد: ما نباید فکر کنیم که حتما وابستگان به حزب ما باید رأی بیاورند و فکر نکنیم که نخبگان فقط در احزاب ما وجود دارند.

وی توجه به مساله تعهد را یکی از اهداف اصلاحات دانست و گفت: هر کسی باید سر جای خودش قرار گیرد و هر کسی باید اندازه خودش را بداند. افرادی در جامعه ما هستند که در مورد همه چیز اظهار نظر می کنند و در یک جایگاه مقدسی قرار گرفته اند که کسوت دینی محسوب می شود و در هنر، موسیقی، اقتصاد و در کار دولت دخالت می کنند.

دبیرکل مجمع نیروهای خط امام(ره) افزود: یک نفر نمی تواند در همه چیز متخصص باشد و متاسفانه این هردنبیل و هر کسی به صورت فرهنگ در میان ما درآمده است و ما هم به صورت ناخودآگاه هم آن را پذیرفته ایم.

حجت الاسلام خامنه ای در پایان خاطر نشان کرد: ما عادت کرده ایم برخی افراد را در نظر بگیریم که می توانند در همه چیز دخالت کنند، اما در اصلاحات هر کسی باید در تخصص خودش حرف بزند.