گزارش کامل ایسنا از دیدار نهاوندیان با تعدادی از مراجع تقلید

مراجع تقليد,رييس دفتر رييس‌جمهور,محمد نهاونديان

محمد نهاوندیان رییس دفتر رئیس‌جمهور در روزهای پنجشنبه و جمعه با تعدادی از مراجع تقلید دیدار و گفت‌گو کرد.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی در این دیدار با ابراز رضایت از روند مذاکرات هسته‌ای، گفت: مسأله مذاکرات تا به حال به صورت آبرومند پیش رفته و دعا می‌کنیم این مذاکرات به صورت آبرومند ادامه یابد، چه این مذاکرات به موفقیت برسد، چه موفقیتی حاصل نشود.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در دیدار با رئیس دفتر رئیس‌جمهور ضمن تمجید از عملکرد دولت گفت: کارهای خوبی در دولت یازدهم انجام شده است، در مسایل اقتصادی گام‌های مؤثر و مفیدی برداشته شده و در زمینه مسایل درمانی و پزشکی پیشرفت‌ها مؤثر و ملموس است، البته مشکلاتی نیز وجود دارد که امیدواریم با همت دولتمردان، مرتفع شود.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مخالفتش با پرداخت یارانه نقدی از ابتدای شروع این طرح افزود: دولت و مجلس باید دست در دست هم بدهند تا بتوانند معضل یارانه‌ها را که آثار سوئی بر اقتصاد کشور داشته است، حل کنند.

وی با تأکید بر حفظ و صیانت از ارزش‌های اسلامی، خاطرنشان کرد: اگر پسوند «اسلامی» از «جمهوری» گرفته شود دشمنان به راحتی ایران را خواهند بلعید. لذا باید در مسایل فرهنگی ارزش‌های اسلامی را همواره مد نظر قرار داد.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با اشاره به برگزاری کنگره ضدتکفیری با حضور صدها اندیشمند از کشورهای اسلامی در قم برای مواجهه با خطر گروه‌های تروریستی نظیر داعش، تصریح کرد: ریشه تفکر تکفیری با کار فرهنگی و فکری خشکانده می‌شود و باید در این زمینه فعال بود.

وی با ابلاغ سلام به رئیس‌جمهور، از استان قم به عنوان مرکز دینی فراکشوری و پناهگاه شیعیان و خاستگاه انقلاب یاد کرده و پرسش‌هایی پیرامون طرح‌های عمرانی استان نظیر طرح‌آبرسانی به این شهر مطرح کرد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور نیز در این دیدار با ابلاغ سلام دکتر روحانی، به سفر قریب‌الوقوع رئیس‌جمهور به استان قم اشاره کرد و گفت: استان قم جایگاه ویژه‌ای در برنامه‌ریزی‌های کشوری دارد و دولت تلاش می‌کند، راه‌های ارتباطی و مواصلاتی قم را به استان‌های همجوار تسهیل کند که از آن جمله می‌توان به راه‌اندازی، راه‌آهن سریع‌السیر تهران - قم - اصفهان ظرف سه سال آینده اشاره کرد.

نهاوندیان با تشریح برنامه‌های دولت در ایجاد رونق اقتصادی و طرح نظام سلامت، گفت: توجه به زیرساخت‌های اقتصادی و زیست‌محیطی، نظیر تأمین آب مورد نیاز همه استان‌ها از وظایف حاکمیتی است که دولت به دنبال اجرای آنهاست.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به برگزاری کنگره ضدتکفیری در قم، انجام فعالیت‌های فرهنگی و فکری را در شناسایی تفکر سلفی و تکفیری، نیاز امروز جامعه بشری دانست و از عملکرد حوزه علمیه قم در این زمینه تجلیل کرد.

نهاوندیان همچنین با اشاره به تأکید دولت بر رعایت نظر مراجع و حوزه‌های علمیه در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌سازی‌ها، آمادگی دولت برای شنیدن نظر روحانیت و حوزه‌های علمیه و مراجع در همه زمینه‌ها را اعلام کرد.

دولت نسبت به مسایل مردم اهتمام، دغدغه و دلسوزی دارد

آیت‌الله صافی‌گلپایگانی با اشاره به زحمات و برنامه‌های دولت برای حل مسایل و مشکلات مردم گفت: اطلاع داریم که دولت نسبت به مسایل مردم اهتمام، دغدغه و دلسوزی دارد.

این مرجع تقلید در دیدار رئیس دفتر رئیس‌جمهور، با بیان این‌که «مردم مطلع هستند که دولت با چه مشکلاتی دست به گریبان است» گفت: برخی از مسایل و مشکلاتی که امروز مطرح می‌شود، از سابق برای این دولت باقی مانده و گرفتاری‌های دولت را زیاد کرده است، اما نباید نسبت به حل آنها ناامید بود و باید با انگیزه کسب رضایت ائمه معصومین(ع) و امام زمان(عج) نسبت به مرتفع کردن آنها همت کنیم.

آیت‌الله صافی‌گلپایگانی همچنین توجه و اهتمام به تقویت دینی و جهات اسلامی و کمک به عظمت دین را ضروری دانست و با بیان این‌که «همه ما باید در این خصوص فعالیت کنیم» اظهار امیدواری کرد با توفیقات الهی و کمک حضرت حق، ان‌شاءالله بتوانیم هم در زمینه حل مشکلات و هم در جهت اعتلای دین مبین اسلام گام برداریم.

محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهور نیز در این دیدار با اشاره به عملکرد و برنامه‌های دولت برای اجرای طرح‌های عمرانی و توسعه کشور، گفت: دولت نسبت به حل مشکلات مردم اهتمام ویژه‌ای دارد و تمامی مساعی خود را در این زمینه بکار خواهد بست.

نهاوندیان با ابلاغ سلام دکتر روحانی به سفر قریب‌الوقوع رئیس‌جمهور به استان قم اشاره کرد و گفت: برنامه‌ها و طرح‌های ویژه‌ای برای توسعه استان در نظر گرفته شده که در سفر رییس‌ جمهوری اعلام خواهد شد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به شرایط دنیای امروز و رفتارهای غیرانسانی و وحشیانه گروه‌های تروریستی نظیر داعش، گفت: دنیا تشنه پیام‌های رحمانی از اسلام است و امروز وظیفه جمهوری اسلامی ایران این است که این پیام را از دین و از نگاه اسلام به جهانیان برساند.

نهاوندیان همچنین به ارتباط وثیق دولت با مرجعیت و حوزه‌های علمیه اشاره کرد و گفت: دولت یازدهم نظرات و دیدگاه‌های مراجع و روحانیت را در تصمیم‌گیری‌های خود لحاظ می‌کند.

دولت مقتدرانه در جهات مختلف به مردم خدمات می‌دهد

آیت‌الله نوری‌همدانی با بیان اینکه «الحمدالله دولت محترم خدمات بسیار خوب و ارزنده‌ای به مردم کشور ارایه کرده است» گفت: خدا را شکر می‌کنیم که دولت امروز مقتدرانه در جهات مختلف از جمله در حوزه اقتصاد و بخصوص در موضوع سلامت و بهداشت به مردم خدمات می‌دهد.

این مرجع تقلید در دیدار با رئیس دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به آشنایی سی – چهل ساله خود با دکتر روحانی گفت: ما منتظر مقدم محترم رییس‌ جمهوری به قم هستیم و این سفر را تأثیرگذار و مهم می‌دانیم.

آیت‌الله نوری‌همدانی سپس به موضوع مذاکرات هسته‌ای اشاره و تأکید کرد:‌ مذاکره و گفت‌وگو بسیار لازم است، تا دنیا بداند، جمهوری اسلامی ایران اهل منطق، برهان و گفت‌وگوست، اما باید دانست که آمریکا و غرب از طبع خباثت‌آمیز خود دست بر نداشته و نخواهند داشت.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همانطور که رهبر معظم انقلاب تبیین فرمودند «نرمش قهرمانانه» را در برنامه‌های خود دارد، اما به هیچ وجه حاضر نخواهد شد، که زیر سیطره کشورهای سلطه‌گر قرار گیرد.

آیت‌الله نوری‌همدانی، نقد سازنده و منصفانه از دولت‌ها را راهگشا توصیف کرد و در عین حال خواستار پرهیز از سیاه‌نمایی‌ها و حمایت از نقاط و عملکرد مثبت دولت‌ها شدند.

وی به موضع‌گیری دقیق و به موقع رییس‌ جمهوری در قبال برخی حوادث اشاره کرد و افزود: با توجه به جایگاه دولت، موضع‌گیری‌ها اگر در زمان خود اعلام شود، تأثیر بسزایی خواهد داشت.

آیت‌الله نوری‌همدانی ادامه داد: هر چه ارتباط دولت با حوزه‌ها بیشتر باشد، بهتر می‌توانند در برابر دشمنان و کینه‌توزان عمل کنند. ما خواهان تقویت و سربلندی آرمان امام(ره)، اسلام و نظام ولایی هستیم و باید با تعامل موجب اعتلای عزتمندانه و توأم با حکمت کشور و نظام شویم.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور نیز با ابلاغ سلام رئیس‌ جمهوری، به برنامه‌ها و طرح‌های دولت در اجرای زیرساخت‌های استان قم نظیر طرح آبرسانی و اجرای راه‌های مواصلاتی اشاره کرد و گفت: دولت یازدهم اهتمام بسیاری به موقعیت جغرافیایی و اتصالی کشور در مرتبط کردن چین به اروپا از یکسو و کشورهای آسیای میانه به آب‌های گرم از سوی دیگر دارد.

محمد نهاوندیان تصریح کرد: هر چه شبکه ارتباطی و مواصلاتی ایران در منطقه و قم بیشتر شود، موقعیت اقتصادی و فرهنگی کشور و این شهر تقویت می‌شود.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بیان اینکه قم و حوزه علمیه‌اش چشمه‌سار انقلاب بوده و هست، اظهار کرد: به برکت سفر آتی رئیس‌جمهوری به قم ارتباط و اتصال دولت و دستگاه‌های اجرایی با حوزه و مرجعیت مستحکم‌تر می‌شود.

نهاوندیان همچنین تصریح کرد: دولت نظر مراجع و حوزه‌ها درباره مسایل کشور را مغتنم می‌دارد.

دولت یازدهم بدنبال دستیابی به رونق اقتصادی بدون اتکا به درآمدهای نفتی است

رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: دولت یازدهم با پیگیری سیاست اعلام شده از سوی رهبر معظم انقلاب درخصوص اقتصاد مقاومتی، بدنبال دستیابی به رونق و رشد اقتصادی بدون اتکا به درآمدهای نفتی است.

محمد نهاوندیان با حضور در بیت آیت‌الله جوادی‌آملی ضمن تشریح عملکرد دولت یازدهم گفت: امروز با تلاش‌های انجام شده، آرامش بر اقتصاد کشور حاکم شده است و امیدواریم با استفاده از فرصت‌ها و ظرفیت‌های کشور و آماده سازی شرایط برای جذب سرمایه گذاری‌های داخلی و خارجی، فضای کسب و کار تولید و اشتغال رونق یابد.

وی با ابلاغ سلام دکتر روحانی، به سفر قریب الوقوع رئیس‌جمهور به استان قم اشاره کرد و گفت: این سفر موجب تسریع در اجرای طرح‌های عمرانی این استان خواهد شد و درعین حال امیدواریم با این سفر رابطه دولت با نهاد مرجعیت، روحانیت و حوزه‌های علمیه، بیش از گذشته تقویت و مستحکم شود.

آیت‌الله جوادی‌آملی نیز در این دیدار با اشاره به تلاش دنیای غرب و استکبار برای ارائه چهره خشن از اسلام، ملت و نظام جمهوری اسلامی در ۳۵ سال گذشته گفت: ملت ایران در تمام مراحل پس از انقلاب، چهره‌ای معتدل، عقلانی و عزت مند از خود ارائه داده است بطوری که امروز دنیا این ملت را با خصوصیات فوق می‌شناسد.

وی ادامه داد: غرب اگر منصفانه نگاه کند، خواهد دید با تمام عناد و دشمنی که نسبت به اسلام به خرج داده و در ماجرای سلمان رشدی و انتشار کاریکاتورهای توهین‌آمیز اخیر و تقویت گروه‌های تکفیری مشاهده شد، ملت ایران نماد اسلام رحمانی و اعتدال است.

این مرجع تقلید از دولت خواست تا از همه ظرفیت‌ها برای رونق در تولید استفاده کند و تصریح کرد: کشوری که سرشار از منابع مختلف است باید از همه ظرفیت‌ها برای توسعه اقتصادی بهره‌مند شود.

وی با تقدیر از عزم دولت برای مبارزه با مفاسد اقتصادی اظهار کرد: این مبارزه باید با شدت بیشتری دنبال شود تا نظام اقتصادی کشور اصلاح شود.

آیت‌الله جوادی‌آملی ضمن ابلاغ سلام به دکتر روحانی، سفر رئیس‌جمهور را به استان موجب آبادانی بیش از پیش این استان دانست.

دولت نظر مراجع را در تصمیم‌گیری‌های خود لحاظ می‌کند

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با حضور در بیت آیت‌الله شبیری‌زنجانی، با این مرجع تقلید درباره مسایل جاری کشور گفت‌وگو کرد.

محمد نهاوندیان در این دیدار با بیان این‌که «دولت نظر همه مراجع را در تصمیم‌گیری‌های خود لحاظ می‌کند» به سفر آتی رئیس‌جمهور به استان قم اشاره کرد و گفت: در این سفر طرح‌های عمرانی که منجر به حل مشکلات معیشتی مردم می‌شود، آغاز خواهد شد.

آیت‌الله شبیری‌زنجانی نیز در این دیدار، با ابلاغ سلام به رئیس‌جمهور کشورمان گفت: اگر در کارها اخلاص وجود داشته باشد و از خداوند برای حل مشکلات کمک بخواهیم، ان‌شاءالله مسایل و مشکلات مرتفع می‌شود.

نیت رییس‌جمهوری برای خدمت به مردم ایران خیر است

رییس دفتر رییس جمهور گفت: ایران به عنوان کشور مسلمان و شیعه، پرچمدار مبارزه با خشونت و افراطی‌گری است و تلاش می کند تا منادی اسلام رحمانی در جهان امروز باشد.

محمد نهاوندیان عصر پنج شنبه با حضور در بیت آیت‌الله وحید خراسانی، با اشاره به تلاش‌های دشمنان در ارائه چهره‌ای خشن و افراطی از اسلام تصریح کرد: سیاست دولت مبارزه با تفکری در منطقه است که می خواهد خشونت و افراط را به جای اسلام رحمانی و محمدی(ص) معرفی کند.

وی برنامه‌های دولت در بهبود کسب و کار و رونق اقتصادی را به منظور رفع مشکلات معیشتی مردم برشمرد و گفت: طرح‌های اقتصادی و عمرانی در استان قم با قدرت از سوی دولت یازدهم پیگیری می‌شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور با ابلاغ سلام دکتر روحانی، به سفر قریب الوقوع رییس جمهوری به استان قم اشاره و اظهار امیدواری کرد که این سفر موجب آبادانی بیش از پیش استان شود.

نهاوندیان با تاکید بر اینکه نظرات و دیدگاه‌های روحانیت و مرجعیت در تدوین و سیاست گذاری‌های دولت لحاظ می‌شود، گفت: بدون تردید سفر دولت یازدهم به قم به تقویت مناسبات دولت با مراجع منجر خواهد شد.

آیت‌الله وحید خراسانی نیز در این دیدار گفت: اسلام دین رحمت است و خداوند رحمان و رحیم بر همه کائنات حاکم است و پیامبر بزرگ اسلام نیز رحمة للعالمین است.

وی گفت: دستور شرع این است که باید با زبان مجامله با دشمنان سخن گفت و در نظر داشت که نباید به مقدسات دیگران تعرض کرد.

آیت‌الله وحید خراسانی با ابلاغ سلام متقابل به رییس جمهوری، خدمت به مردم و کشور را خدمت به ائمه معصومین(ع) دانست و افزود: نیت رییس جمهوری برای خدمت به مردم ایران خیر است من می دانم که دولت مسیر دشواری پیش رو دارد و برای شما و تمامی خدمتگزاران که خدمت به مردم را سرلوحه کار خود قرار داده اید همواره دعا می‌کنم و این کشور مملکت امام زمان (عج) است و خدمت به این مردم و کشور خدمت به امام زمان (عج) است.

وی با ابراز خرسندی از سفر رییس جمهوری به قم گفت: امیدوارم این سفر منشاء خیر و برکت برای استان و در عین حال موجب تقویت بیش از پیش رابطه دولت با مرجعیت ، روحانیت و حوزه های علمیه شود.

آیت‌الله وحید خراسانی ضمن تقدیر از فعالیت های استاندار قم برای وی و مدیریت اجرایی این استان آرزوی موفقیت کرد.

دستاوردهای دولت یازدهم در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی تشریح شد

رییس دفتر رییس جمهوری گفت: دولت یازدهم از آغاز فعالیتش، گام های بلندی در عرصه اقتصادی و بازگرداندن آرامش به اقتصاد برداشته است و امیدواریم رونق بخش های اقتصادی و رشد صادرات با شتاب بیشتری ادامه یابد.

محمد نهاوندیان عصر پنجشنبه با حضور در بیت آیت الله عبدالکریم موسوی اردبیلی و دیدار و گفت و گو با این مرجع تقلید، دستاوردهای دولت را در عرصه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تشریح کرد.

نهاوندیان با اشاره به مذاکرات هسته ای ایران با ۱+۵ بر انجام توافق عزتمندانه تاکید و اظهار امیدواری کرد، دولت با پشت سر گذاشتن این موضوع، گام‌های بلندتری در حل مسائل کشور نظیر اشتغال جوانان بردارد.

رییس دفتر رییس جمهوری ضرورت ارتباط قوی تر دولت با مرجعیت و حوزه را خاطر نشان ساخت و آمادگی دولت را در این عرصه مورد تاکید قرار داد.

آیت الله موسوی اردبیلی نیز با تاکید بر ضرورت تشریح و تبیین دستاوردهای دولت برای مردم به منظور جلوگیری از فضاسازی‌ها گفت: خوشبختانه در دولت یازدهم افراد خوش فکر زحمت می کشند و تلاش می‌کنند و باید نتایج عملکرد آنان برای جامعه بازگو شود.

وی بر ارتباط مستحکم تر دولت با مراجع و حوزه های علمیه تاکید کرد.

آیت‌الله موسوی‌اردبیلی ضمن پرسش درخصوص آخرین تحولات مذاکرات هسته ای ابراز امیدواری کرد، این مسائل به خیر و روشنایی و نفع ملت ایران منجر شود.

داعش باعث نفرت جهانی نسبت به تفکر سلفی شده است

رئیس دفتر رئیس جمهوری با اشاره به رسوا شدن تفکر سلفی در حوادث اخیر منطقه گفت: گروه‌های تروریستی نظیر داعش گرچه خسارات و تلفات جانی و مالی بسیاری به وجود آورده‌اند اما باعث نفرت جهانی نسبت به تفکر سلفی شده‌اند.

محمد نهاوندیان با حضور در بیت آیت‌الله جعفر سبحانی از مراجع عظام تقلید در قم خواستار تبیین مصالح روز و روشنگری نسبت به این حوادث به منظور شناخت بهتر تفکر سلفی در منطقه و جهان شد.

آیت‌الله سبحانی نیز در این دیدار تاکید کرد که گروه‌های تروریستی نظیر داعش همان وهابیت در شکل اجرایی است که رحمی در دلشان نیست و متاسفانه جهان شاهد بود که آنها چگونه انسانی را در قفس آتش می زنند.

وی با بیان اینکه اگر دول غربی طرفدار این گروه های تروریستی نیستند چرا ارتباطات آنها را برای ارسال پیام قطع نمی‌کنند، از تربیت افرادی در حوزه برای تبیین تفکر وهابی و سلفی خبر داد.

انتهای پیام

کد N735682