حجت‌الاسلام خامنه‌ای در کنگره حاما:

برخی‌ها حرف‌هایی می‌زنند که بیش از اندازه آنهاست

سیاست داخلی

دوستان فکر نکنند همه نخبگان٬ فقط در حزب آنها جمع هستند ما عنوان تشکلمان را مجمع نیروهای خط امام گذاشتیم٬ اما نمی‌گوییم که خط امام فقط ما هستیم.

دبیرکل مجمع نیروهای خط امام (ره)، گفت: باید کار به جایی برسد که هر کسی بر سر کار می‌آید٬ چاره‌ای جز انتخاب افراد متعهد و متخصص نداشته باشد. اصلاحات هم برای همین آمده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدهادی خامنه‌ای صبح امروز در هفتمین کنگره حزب اراده ملت که در پژوهشگاه فرهنگ و هنر در حال برگزار است٬ ‌گفت: مهم‌ترین رکن یک نظام مردمسالار٬ حفظ و رعایت بازی‌های سیاسی است و این قواعد باید مو به مو مورد ملاحظه قرار گیرد چرا که خارج شدن از قواعد٬ باعث خارج شدن اوضاع از امور می‌شود.

وی با اشاره به قدمت و سابقه اصلاح‌طلبان و احزاب آنها٬ اظهار داشت: احزاب اصلاح‌طلب از سال‌های ابتدایی پیروزی انقلاب حضور داشته‌اند و به تدریج احساس شد که باید مجموعه‌های دیگری با عقاید و سلیقه‌های مختلف هم فعالیت داشته باشند. این اندیشه‌های گوناگون چه هنگام باید به وحدت برسند؟ پاسخ به این سوال معلوم نیست. ما هم موظف نیستیم برای یکی کردن افکار٬ اقدامات غیرمعمول انجام بدهیم.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: وظیفه جامعه مردمسالار این است که اندیشه‌ها را پرورش دهد و ما آنها را عرضه کنیم. چرا که مردم بهترین انتخاب کنندگان هستند و خوب‌ها را انتخاب می‌کنند.

خامنه‌ای با اشاره به فعالیت اصلاح‌طلبان در قالب شورای هماهنگی جبهه اصلاحات٬ تصریح کرد: احزاب اصلاح طلب در کنار هم هستند و جلسات مرتبی را تشکیل می‌دهند. آنچه مسلم است این است که این شورا اصلی‌ترین نهاد برای فعالیت سیاسی اصلاح‌طلبان محسوب می‌شود و همین‌ها مردم، نخبگان و مسئولان را جمع می‌کنند و ما نیاز به نهاد دیگری نداریم تا این کار را بکند چرا که این کار در حال عملی شدن است.

دبیر کل مجمع نیروهای خط امام تاکید کرد: شورای هماهنگی با دوستان و نخبگان و فعالان چه در تهران و چه در استان‌ها در ارتباط است و خلاء ارتباط با نخبگان پر شده است.

وی با طرح این سوال که اصلاح‌طلبان به دنبال اصلاح چه اموری هستند٬ ابراز داشت: به دنبال اصلاح در همه امور هستیم انقلاب هم برای همین کار آمد و اصلاحات یعنی ادامه خط انقلاب اصلاحات برای بازگشت به قانون است و تلاش می‌کند تا قانون گریزی را بزداید و به همین دلیل به کار فرهنگی نیاز داریم.

این نماینده ادوار مجلس با بیان اینکه دو گروه مخالف مردمسالاری هستند٬ یادآور شد: عده‌ای در خارج هستند و هی مدام می‌گویند دموکراسی با دین و مردمی بودن فرق دارد. عده‌ای دیگر هم در داخل هستند که هر چند با آن خارج‌نشین‌ها در ظاهر مخالفند اما‌‌ همان حرف‌ها را می‌زنند. این درحالی است که اصلاح‌طلبان می‌گویند با همت مردم می‌توان کار را به پیش برد.

خامنه‌ای از وظایف عمده احزاب را توسعه آموزش در جامعه دانست و افزود: باید کار بجایی برسد که هر کسی بر سر کار می‌آید٬ چاره‌ای جز انتخاب افراد متعهد و متخصص نداشته باشد. اصلاحات هم برای همین آمده است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه احزاب نباید فقط شعار دهند بلکه به آن شعار باید پایبند باشند٬ عنوان کرد: مهم نیست که از حزب ما یا و ابستگان به ما به مقامی برسند. دوستان فکر نکنند که همه نخبگان٬ فقط در حزب آنها جمع هستند ما عنوان تشکلمان را مجمع نیروهای خط امام گذاشتیم٬ اما نمی‌گوییم که خط امام فقط ما هستیم و برای ما باید به شایسته سالاری، ‌تخصص و تعهد توجه داشت.

وی با تاکید بر اینکه هر کس باید بر سر جای خود باشد و خود را بیش از آنکه هست ارزیابی نکند٬ بیان کرد: در جامعه ما برخی‌ها حرف‌هایی می‌زنند که بیش از اندازه آنها ست و متاسفانه برخی افراد هستند که در همه چیز دخالت می‌کنند از کنسرت، هنر، ‌دولت و اقتصاد و... نظر می‌دهند و این در حالی است که اصلاحات می‌گوید هر کسی باید به اندازه خود حرف بزند چرا که دخالت‌های بی‌جا به کشور ضربه می‌زند.

 

کد N735523