پسر شهید «راغب حرب»:

راه مقاومت را ادامه خواهیم داد/شیخ راغب شیفته امام خمینی بود

سیاسی

پسر شهید راغب حرب از رهبران بزرگ مقاومت لبنان با اعلام اینکه شهید راغب حرب شیفته امام خمینی(ره) بود تاکید کرد که راه مقاومت ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، پسر شهید شیخ راغب حرب در گفتگو با خبرگزاری مهر به گفتگو نشست. مشروح این مصاحبه به شرح زیر است:

*قضیه فلسطین بزرگترین دغدغه شیخ راغب بود، وی چگونه با این قضیه ملی و اسلامی همراهی می کرد؟

-شیخ راغب اهمیت بسیاری برای قضیه فلسطین حتی پیش از مناقشه فلسطینی ها با اسرائیل قائل بود. وی معتقد بود اشغال قدس و سرزمین فلسطین به امت اسلام آسیب می رساند و به دنبال پیوستن به هر گروه مقاومتی بود که با اسرائیل مبارزه می کرد، زیرا بر این باور بودند اسرائیل میکروبی است که در بدن امت اسلام نفوذ کرده است، بنابراین ایشان و سید عباس الموسوی به مبارزه با اسرائیل و در ورای آن آمریکا پرداختند کشوری که با تمام توان تلاش کرد در راستای خدمت به اسرائیل و توسعه آن در منطقه در میان کشورهای منطقه فتنه انگیزی کند.

*با توجه به سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، شهید راغب حرب چه درسی از امام خمینی (ره) گرفت؟

-شیخ راغب معتقد بود انقلاب اسلامی ایران همچون پایگاهی بود که تشکیل جامعه اسلامی از آن آغاز می شد. وی از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به شدت خرسند شد و بلافاصله پس از این پیروزی به بالای منبر رفته و تبعیت خود را از امام خمینی(ره) اعلام کرد. با وجود اینکه برخی پیش بینی می کردند انقلاب اسلامی ایران دوام نخواهد داشت، اما شیخ راغب تاکید داشت انقلاب آغاز شده است و هرگز به پایان نخواهد رسید.

وی معتقد بود جمهوری اسلامی ایران یک حکومت اسلامی است و رویایی است که تحقق یافته است. وی چندین بار با امام خمینی(ره) دیدار داشتند و به امام تعلق خاطر شدیدی داشتند و زمانی که اسرائیلی ها به خاطر رابطه وی با امام خمینی(ره)، بازجویی کردند در جواب گفت: «امام خمینی رهبر ما است و اگر از ما بخواهد با شما بجنگیم هرگز در این مسئله تردید نخواهیم کرد».

*مسیری که شیخ راغب در پیش گرفت با وجود آنکه کوتاه بود مسیری پربار و تاثیرگذار بود ممکن است کمی در این باره سخن بگویید؟

-شیخ راغب در خانواده ای فقیر و زحمتکش تربیت شد خانواده ای که پر از پاکی، کرامت و تقوا بود و منزل پدری ایشان به روی علما و روحانیون باز بود. شیخ راغب تحصیلات آکادمیک خود را در النبطیه گذراند و تحصیلات دینی و حوزوی خود را در ابتدا نزد «محمد حسین فضل الله» آموخت و سپس برای ادامه تحصیل به نجف اشرف رفت.

شیخ راغب به مسائل اجتماعی و خدمت به مردم و اقامه نماز جمعه اهتمام می ورزید و پس از اینکه رژیم اسرائیل وارد لبنان شد به آگاه کردن جوانان پرداخت و زمینه را برای مقابله با نظامیان اشغالگر اسرائیل طبق امکانات و توانمندی های موجود فراهم کرد.

پسر شهید راغب با اشاره به شهدای مقاومت همچون جهاد و عماد مغنیه و شیخ راغب گفت: خون شهدای مقاومت راه مقاومت را زنده نگه خواهد داشت و می گوییم که پیروزی حق علیه باطل تحت لوای سید حسن نصرالله و جمهوری اسلامی ایران و حضرت آیت الله خامنه ای رهبر امت اسلامی تحقق خواهد یافت. ما راه شهدای مقاومت را ادامه خواهیم داد و به برکت خون پاک شما شهیدان یکی از این دو راه 1- پیروزی 2- شهادت محقق خواهد شد.