ترقی:

نمایندگان در بررسی بودجه کشور از نگاه بخشی بپرهیزند

بودجه 94

یک فعال سیاسی با تأکید بر لزوم توجه نمایندگان مجلس به اقتصاد مقاومتی در روند بررسی لایحه بودجه سال 94، گفت: نمایندگان تلاش کنند با پرهیز از نگاه بخشی به بودجه نسبت به بودجه نگاهی همگانی داشته باشند.

حمیدرضا ترقی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به روند بررسی لایحه بودجه سال 94 در مجلس، خاطرنشان کرد: آنچه که امروز از نمایندگان در جریان بررسی و تصویب لایحه بودجه سال آینده انتظار می‌رود این است که در جریان این موضوع نمایندگان با رویکرد اقتصاد مقاومتی به موضوعات بپردازند.

وی با بیان این‌که «کاهش وابستگی به نفت، هدفمندسازی یارانه‌ها، رونق تولید و کسب و کار و افزایش فرصت‌های شغلی و اشتغال در جامعه از مواردی است که نمایندگان باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند» افزود: یکی دیگر از مواردی که در فصل بودجه نمایندگان مجلس باید به آن توجه داشته باشند موضوع نحوه سوق دادن بودجه به سمت منابع مالیاتی است.

این فعال سیاسی اظهار کرد: با توجه به لزوم کاهش وابستگی دولت به درآمدهای نفتی طبیعتاً باید فرصت‌های جدید مدیریتی شناسایی و مورد توجه قرار بگیرد تا جایگزین مناسبی برای درآمدهای نفتی شوند.

وی ادامه داد: تداوم روند نظام سلامت از دیگر مواردی است که نمایندگان مجلس باید در روند بررسی بودجه سال آینده به آن توجه بیشتری داشته باشند. چرا که این موضوع در سال جاری رضایتمندی بسیاری از مردم را جلب کرده است و موجب کاهش هزینه‌های درمان که یکی از مطالبات عمومی و جدی مردم است، شده است.

ترقی با اشاره به عدم پرداخت سهم مالیات برخی شرکت‌های دولتی در سال جاری به دولت، تأکید کرد: یکی دیگر از مواردی که نمایندگان مجلس و دولت باید در جریان‌ رسیدگی به بودجه توجه ویژه‌ای به آن داشته باشند آن دسته از شرکت‌های دولتی است که تاکنون هیچ کدام سهم مالیات خود را به دولت پرداخت نکرده‌اند.

وی با بیان این‌که «شرکت‌هایی همچون شرکت گاز و یا شرکت‌های مرتبط به فرآورده‌های نفتی از جمله این شرکت‌ها هستند» افزود: این شرکت‌ها با وجود این‌که هزینه ارزش افزوده از مردم دریافت می‌کنند اما سهمی را که باید به دولت پرداخت کنند در سال جاری نپرداختند و به میزان قابل توجهی به دولت بدهی دارند.

رئیس مرکز امور بین‌الملل حزب موتلفه اسلامی با تأکید بر لزوم تأکید نمایندگان مجلس به بحث یارانه‌ها، خاطرنشان کرد: امیدواریم مجلس با دقت لازم و کافی همه منابعی را که در قانون هدفمندی یارانه‌ها پیش‌بینی شده شناسایی کند و در راستای انجام وظایف خود دولت را مکلف کند تا هم این منابع تأمین شود و هم در مسیر تولید مصرف گردد.

این فعال سیاسی با تأکید بر این‌که «تغییراتی که مجلس می‌تواند در بودجه پیشنهادی دولت اعمال کند تغییرات بسیار محدودی است» گفت: قدرت مانور مجلس در بودجه سال آینده کشور قدرت کمی است و مجلس هر چقدر که بخواهد در این موضوع دخل و تصرف داشته باشد با مبانی قانونی همچون اصول 75 و 85 قانون اساسی روبرو می‌شود.

وی در توصیه به نمایندگان مجلس اظهار کرد: نمایندگان تلاش کنند که با پرهیز از نگاه بخشی به بودجه نسبت به بودجه نگاهی همگانی داشته باشند و بکوشند که با توجه به این‌که سال 94 به خاطر تداوم تحریم‌ها و برخی مشکلات با سالی سخت مواجه هستیم، به گونه‌ای مسیر دولت را ریل‌گذاری کنند که این مسیر با آرامش طی شود.

ترقی با اشاره به انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در سال آینده، افزود: نمایندگان مجلس باید تلاش کنند تا با تصمیمات خود به گونه‌ای آرامش در جامعه حاکم کنند که در سال آینده همراه با آرامش سیاسی، اقتصادی در کشور شاهد برگزاری انتخابات سالم باشیم.

این فعال سیاسی در پایان با اشاره به تأثیر وحدت قوای سه‌گانه در ایجاد آرامش و ثبات در جامعه، خاطرنشان کرد: امیدواریم مجلس و دولت در مسیری گام بردارند که در ‌آن دست دولت برای برطرف کردن مشکلات مردم باز باشد.

انتهای پیام

کد N735096