عضو کمیسیون اجتماعی مجلس:

اعتباراتی برای حفظ جنگل‎ها و به تفکیک هر استان در نظر گرفته شده است

محیط زیست,محيط زيست

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی بر رفع مشکلات محیط زیست تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، عباس قائدرحمت در جمع خبرنگاران با تأکید بر حفاظت ویژه از محیط زیست، اظهار کرد: خوشبختانه همه سازمان‎ها، نهادها و مسوولان درباره این امر اتفاق نظر دارند اما این‎که اعتبار لازم را چطور و چه مقدار اختصاص دهیم و چه مطالعاتی در این زمینه لازم است و چطور باید اجرا کنیم مواردی است که باید به دقت درباره آنها مطالعات لازم را انجام دهیم.

وی ادامه داد: همه ما می‎دانیم که زودتر از این‎ها باید به فکر دریاچه ارومیه می‎افتادیم اما متأسفانه تعلل شد و کار به جایی رسیده که منطقه و تقریباً تمام کشور را درگیر مشکلات خود کرده است. البته در دولت اخیر توجهات خوبی صورت گرفت که جای تشکر دارد اما نیاز به اقدامات عملی و موثر داریم.

قائدرحمت خاطرنشان کرد: مشکل جنگل‎های زاگرس هم که پنج استان کشور را در بر می‎گیرد، باید از دولت‎‌های قبل مورد توجه قرار می‎‌گرفتند. از حدود 15 سال قبل که با مشکلات کم‎‌آبی در کشور مواجه شدیم این جنگل‎ها هم‎زمان دچار آفت ذغالی شدند که آسیب‎های غیرقابل قبولی را به محیط زیست وارد کرده است.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: این 15 سال حداقل زمانی است که داشتیم. باید از سال 2000 دستگاه‎های اجرایی و مطالعاتی ورود می‎کردند و با برنامه‎‌ریزی اعتبارات لازم نیز تخصیص داده می‎شد و اجازه نمی‎دادند که شاهد آسیب‎ها باشیم. با وجود این شاهد هستیم که دولت‎‎‎ها در سال‎های اخیر کار اجرایی در این زمینه نکرده‎اند.

وی اضافه کرد: البته در دولت یازدهم اعتباراتی برای حفظ جنگل‎ها و به تفکیک هر استان در نظر گرفته شده که امیدواریم استان‎ها هم زودتر دست به کار شده و مطالعات لازم را به نتیجه برسانند تا کار حفظ و احیا با دقت شروع شود. الان در واقع کاشت نهال به عنوان یک دستور در حال اجراست که در استان لرستان هم این کار در دست انجام است اما باید به آن سرعت بخشید.

قائدرحمت خاطرنشان کرد: یکی دیگر از آسیب‎های وارده به محیط زیست کشور به تالاب‎ها وارد شده است. در استان لرستان نیز این اتفاق افتاده و باید تلاش شود تا مشکلات تالاب‎ها که در چرخه محیط زیست تاثیر بسیار مهمی دارند، برطرف شود. همچنین باید مشکلات ریزگردها نیز به‎صورت ویژه در دستور کار قرار گیرد.

انتهای پیام

کد N734853