ناتو : روسیه به توافق مینسک احترام گذارد

سیاسی

دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از روسیه خواست تمامی نیروهای خود را از شرق اوکراین خارج کند و به حمایت از جدایی‌طلبان حامی مسکو پایان دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ینس استولتنبرگ، دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی اعلام کرد: از روسیه می‌خواهم که نیروهایش را از شرق اوکراین خارج کند، به تمامی حمایت‌هایش از جدایی‌طلبان پایان دهد و به توافقات مینسک احترام بگذارد.

وی پیش از دیدارش با وزرای دفاع اتحادیه اروپا به خبرنگاران گفت: آتش‌بس مورد احترام و اجرا قرارنگرفته و بدین ترتیب نگرانی‌هایی جدی درباره وخامت اوضاع درشرق اوکراین وجود دارد.

استولتنبرگ گفت: نیروهای روسی اعم از واحدهای هوایی و توپخانه‌ای این کشور همچنان در اوکراین فعال هستند.

دبیر کل ناتو اضافه کرد: عدم توجه و پذیرش تفاهم‌نامه آتش‌بس از سوی جدایی‌طلبان و اقدام آنها به جلوگیری از دسترسی ناظران امنیت و همکاری اروپا به برخی مناطق شرق اوکراین، اجرای تفاهم نامه مینسک را تهدید می‌کند.

استولتنبرگ از مسکو خواست از تمام نفوذ خود بر جدایی‌طلبان برای متقاعد کردن آنها جهت توجه و اجرای آتش‌بس استفاده کنند.

وی افزود: ما تمامی حمایت‌های لازم از اوکراین را با ارائه کمک‌های نظامی به عمل خواهیم آورد و رویکرد نظامی خود را با تعجب به این حقیقت وفق خواهیم داد که شرایط امنیتی در اروپا به دلیل اقدامات روسیه در اوکراین در حال تغییر است.

انتهای پیام

کد N734680