گروه‌های سیاسی یمنی امروز مذاکرات خود را از سر می‌گیرند

سیاسی

مذاکرات میان گروه‌های سیاسی یمن امروز (پنجشنبه) با نظارت فرستاده سازمان ملل از سر گرفته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت اینترنتی المحیط، قرار بود که شب گذشته دور جدید مذاکرات برگزار شود اما عدم حضور نمایندگان حزب کنگره و جنبش مردمی انصارالله، وابسته به حوثی‌های یمن مانع از برگزاری آن شد.

در همین حال حسن زید، دبیر کل حزب الحق و نماینده این حزب در مذاکرات اعلام کرد که نمایندگان حزب کنگره از عمد تلاش می‌کنند تا تمامی اقدامات برای دستیابی به توافق را به شکست بکشانند.

از سوی دیگر یاسین مکاوی، مشاور عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری مستعفی یمن اعلام کرد که اخبار منتشر شده مبنی بر نابسامان شدن اوضاع جسمانی عبد ربه منصور هادی صحت ندارد.

مکاوی در مصاحبه با روزنامه عربستانی عکاظ عنوان داشت: آنچه که درخصوص اوضاع جسمانی عبد ربه منصور هادی منتشر شده است از چارچوب پیش‌بینی‌ خارج نمی‌شود و اوضاع سیاسی کنونی یمن نیز به انتشار این اخبار کمک کرده است.

در همین حال شورای اتحادیه عرب مجدداً بر پایبندی کامل نسبت به حفظ تمامیت ارضی یمن و احترام به حاکمیت و استقرار این کشور تاکید کرد و مخالفت خود را به هرگونه مداخله در امور داخلی این کشور اعلام کرد.

این شورا در بیانیه‌ای که درخصوص یمن در پایان جلسه مشورتی که در سطح نمایندگان دائم به ریاست موریتانی برگزار شد، از تمامی گروه‌های سیاسی یمنی خواست تا به راه‌حل مسالمت‌آمیز پایبند باشند، به میز مذاکرات بازگردند و فضای مناسبی را برای ادامه اجرای طرح شورای همکاری خلیج فارس و نتایج گفت‌وگوی ملی و توافق صلح و شراکت ایجاد کنند.

در همین حال احمد بن حلی، معاون دبیر کل اتحادیه عرب اعلام کرد که شورای این اتحادیه نبیل العربی، دبیر کل اتحادیه عرب را مامور کرده است تا رایزنی‌ها و تماس‌هایی با وزرای خارجه کشورهای عربی جهت تعیین زمان برگزاری نشست اتحادیه عرب در سطح وزرا در سریع‌ترین زمان ممکن را ترتیب دهد تا موضعی مناسب نسبت به تحولات یمن اتخاذ شود.

انتهای پیام

کد N734594