پوروشنکو خواستار حضور نیروهای بین المللی در شرق اوکراین شد

سیاسی

رئیس جمهوری اوکراین از سازمان امنیت و همکاری اروپا خواست نظامیان خود را برای نظارت به مناطق درگیری در شرق این کشور اعزام کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آلمان، «پترو پوروشنکو» رئیس جمهوری اوکراین بر لزوم حضور نیروهای بین المللی برای کنترل بر آتش بس در شرق این کشور تاکید کرد. این درخواست یک روز پس از سقوط دبالتسف و خروج ارتش اوکراین از این شهر مطرح می شود.

پوروشنکو در جلسه شورای امنیت ملی اوکراین با اعلام این مطلب خواستار حضور هیئت نظارت شورای امنیت بر روند مذاکرات صلح در شرق این کشور شد. وی اعزام نظامیان سازمان امنیت و همکاری اروپا برای این منظور به مناطق درگیری را بهترین گزینه دانست.

به گفته «الکساندر تورچینوف» دبیر شورای امنیت ملی اوکراین، اعضای این شورا در این جلسه به پوروشنکو برای طرح این موضوع در سازمان ملل و اتحادیه اروپا چراغ سبز نشان داده اند. در حالی که به هنگام نظارت بر توقف درگیری ها، سازمان ملل نیروهای کلاه آبی خود را به منطقه اعزام می کند، اما اوکراین خواستار حضور نظامیان اروپایی است.

پوروشنکو گفته است موضوع استقرار نظامیان اروپایی را در نشست چهار جانبه مینسک با سران کشورهای آلمان، فرانسه و روسیه مطرح کرده و در صورت موافقت شورای امنیت، گفتگوها در این خصوص آغاز می شود.

در همین حال «کونستیانتین ژلیسییف» نماینده اوکراین در اتحادیه اروپا طی گفتگویی با روزنامه دی ولت آلمان، حضور نیروهای اروپایی در مناطق درگیری لوگانسک و دونتسک را موجب افزایش نظارت و کنترل بر اوضاع دانست و گفت این اقدام می تواند زمینه برگزاری انتخابات در این مناطق را فراهم کند.