قطر: از اخوان‌المسلمین حمایت نمی‌کنیم/ حملات مصر داعش را از بین نمی‌برد

سیاسی

وزیر خارجه قطر با بیان اینکه کشورش از اخوان‌المسلمین حمایت نمی‌کند، در خصوص حملات جنگنده‌های مصری به مواضع داعش در لیبی نیز گفت که این حملات باعث از بین بردن این نیروها نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خالد العطیه، وزیر خارجه قطر در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاه نسبت به سقوط و فروپاشی اخلاق در جامعه بین‌الملل به دلیل "برخوردهای دوگانه با بحران‌های جهانی" هشدار داد.

این وزیر قطری اعلام کرد که ترجیح می‌دهد از کلمه توضیح به جای توبیخ نسبت به سخنرانی خود در کنفرانس مونیخ در مقابل یک مقام اسرائیلی استفاده کند که در آن گفته بود: اگر شما به اشغالگری‌ها پایان دهید حماس شما را نخواهد کشت و یا با شما نخواهد جنگید.

خالد العطیه همچنین اظهار کرد که کشورش در آماج حملات رسانه‌ای غربی قرار دارد و منافع تجاری و سیاسی از سوی سران رسانه‌ها با هم ترکیب شده است.

وی با بیان اینکه دوحه هم‌پیمان واشنگتن است، این مساله را به شدت تکذیب کرد که آمریکا هشداری به قطر برای توقف حمایت از گروه‌های تندرو داده باشد.

خالد العطیه حملات هوایی جنگنده‌های مصری به مواضع داعش در لیبی را محکوم و اعلام کرد: راه‌حل برای از بین بردن داعش فقط از طریق حملات هوایی صورت نمی‌گیرد بلکه باید این مسائل ریشه‌یابی شود و حقوق بازگردانده شود.

وی با بیان اینکه کشورش از شبکه الجزیره برای اعمال فشار بر کشورهای عربی استفاده نمی‌کند، گفت: الجزیره یک شبکه مستقل است و هر کسی که دوست ندارد این شبکه را ببیند می‌تواند شبکه دیگری را مشاهده کند.

خالد العطیه با اجتناب از اینکه حمایت قطر از مصر را منوط به حمایت از اخوان‌المسلمین کند، گفت: قطر از اخوان‌المسلمین حمایت نمی‌کند.

وی تاکید کرد: قطر در کنار مصر ایستاده است و از زمان انقلاب 25 ژانویه در دوران حکومت شورای نظامی و دولت عصام شرف ایستاد و همچنان به توافق‌های امضاء شده با این دولت‌ها پایبند است.

وی علت خارج شدن برخی از اعضای اخوان‌المسلمین از دوحه را اینگونه اعلام کرد که آنها از سوی برخی از برادران عرب احساس فشار کردند و قطر را ترک کردند اما خانواده‌هایشان همچنان در دوحه هستند.

این مقام قطری درخصوص محاکمه محمد مرسی، رئیس‌جمهوری برکنار شده مصر به اتهام جاسوسی برای قطر و افشای اطلاعات محرمانه گفت: من نمی‌توانم در این خصوص چیزی بگویم.

انتهای پیام

کد N734351