هشدار روسیه درباره تامین سوخت نیروگاه اوکراین از سوخت آمریکایی

نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: استفاده نیروگاه هسته‌ای اوکراین از سوخت هسته‌ای تولید شده توسط شرکت هسته‌ای وستینگ‌هاوس آمریکا خطر بروز حادثه هسته‌ای را افزایش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ‌به نقل از خبرگزاری اسپاتینک نیوز روسیه، گریگوری بردنکوف، نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: تامین سوخت هسته‌ای مورد نیاز نیروگاه هسته‌ای اوکراین توسط شرکت هسته‌ای وستینگ هاوس آمریکا احتمال بروز حادثه هسته‌ای در این نیروگاه را به شدت افزایش می‌دهد.

او اظهار کرد: اوکراین، ایمنی نیروگاه هسته‌ای خود را قربانی منافع و دلایل سیاسی کرده است. مقامات روسی تاکنون بارها اعلام کرده‌اند که استفاده از سوخت هسته‌ای تولید شده توسط آمریکا در راکتورهای ساخت روسیه از لحاظ ایمنی به شدت غیر ایمن است.

قرارداد تامین سوخت نیروگاه هسته‌ای اوکراین که پیش از بروز اختلافات داخلی این کشور از طریق روسیه تامین می‌شد، پس از دخالت‌های روسیه در اعتراضات اوکراین و پشتیبانی از روسگرایان جدایی طلب در شرق این کشور، فسخ شد و هم اکنون چندماه است که اوکراین سوخت هسته‌ای خود را از طریق شرکت هسته‌ای وستینگ هاوس آمریکا تامین می‌کند.

انتهای پیام

کد N733959