در نشست مشترک کانون مرکز و دادگستری تهران مطرح شد

ضرورت تعامل میان دستگاه قضا و کانون‌های وکلا

سیاسی

رییس و اعضای هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز امروز میزبان رییس کل دادگستری استان تهران، قائم مقام و معاونان وی بودند. در این نشست که به منظور ایجاد تعامل بین کانون وکلا و دستگاه قضایی صورت گرفت، دو طرف بر لزوم تعامل و احترام به شأن وکالت تاکید کردند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نجفی‌توانا گفت: ما به عنوان بازوی عدالت قضایی آمادگی داریم با استفاده حداکثری از توان خود در چارچوب ظرفیت‌های قانونی، در اجرای عدالت قضایی همکاری داشته باشیم.

وی گفت: در دوره جدیده هیات مدیره بیش از سی نشست با مسئولان عالی نظام داشته و برای همکاری اعلام آمادگی کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه کانون وکلا ارتباط خوبی با نظام تقنینی برقرار کرده است، افزود: ما همواره به همکاران خود تاکید می کنیم در چارچوب قانون فعالیت کند و دیدگاه‌های سیاسی خود را در امور دفاعی دخالت ندهند.

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز در بخش دیگری از سخنانش گفت: اگر معدود وکلایی تخلف می‌کنند، این موضوع در همه صنف‌ها وجود دارد، اما ما در موارد تخلف برخورد لازم را انجام می دهیم.

وی با اشاره به اینکه وکلا در مواردی مظلوم واقع می شوند، اظهار کرد: مسئولان قضایی گفتند 23 وکیل متخلف را شناسایی کردیم، بنده هم از آنها خواستم اسامی وکلای متخلف را اعلام کنند که این کار صورت نگرفت.

نجفی توانا در بخش پایانی سخنانش با اشاره به موضوع بازرسی بدنی وکلا، از مسئولان قضایی خواست به وکیل به چشم یک همکار نگاه کنند و برخورد مناسبی را در نظر بگیرند.

در ادامه این نشست، رییس کل دادگستری استان تهران گفت: این افتخار را داریم که سیدالشهدای انقلاب اسلامی متعلق به ماست و باب شهادت همواره به روی ما گشوده است؛ آخرین شهید ما نیز رییس دادگستری روانسر بود که به قافله معراجیان پیوست.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه دستگاه قضایی بیش از سایر بخش ها تجلی‌گر اسلامیت نظام است، اظهار کرد: همواره بر این عقیده بوده‌ام که اجزای مختلف نظام باید با یکدیگر تعامل و هماهنگی داشته باشند تا به اجرای حق و عدالت نایل شویم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: ما به دنبال افزایش اعتماد مردم به دستگاه قضایی هستیم و در این راستا ابتدا از همکاران خود اصلاح را آغاز و با چند قاضی و کارمند متخلف برخورد کردیم.

اسماعیلی افزود: برخی قضات از ما گلایه‌مندند که اگر شش قاضی از 8000 قاضی متخلف‌اند، این آمار بسیار اندک است و انعکاس آن در رسانه‌ها نباید به گونه‌ای باشد که اعتماد مردم نسبت به دستگاه قضا خدشه دار شود.

وی افزود: اگر در خصوص وکلا هم مطلبی عنوان می‌شود در همین راستا است.

رییس کل دادگستری استان تهران در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر شأن وکالت، گفت: همواره به همکاران خود توصیه می کنیم تنها به شأن وکالتی وکیل توجه کنید و توجهی به سایر عناوین و موضوعات نداشته باشید و بی‌حرمتی هم نکنید.

اسماعیلی گفت: وکیل باید به دنبال این باشد که علاوه بر دفاع از موکل خود، در مسیر عدالت حرکت کند و عدالت را قربانی دفاع از موکل نکند. وکیل ابتدا باید موکل را صاحب حق بشناسد تا از او دفاع کند.

وی افزود: وکیل و قاضی باید تلاش کنند از قوانین در راستای فصل خصومت کمک بگیرند و برای مثال دعاوی را به گونه‌ای طرح نکنند که با چند تکه شدن آن، زمان زیای ببرد؛ زیرا یکی از دلایل صدور آرای متهافت و متناقض همین امر است.

وی با اشاره به اینکه سالی 11 تا 13 میلیون پرونده در دادگستری مطرح است، اظهار کرد: اگر هر پرونده، دو طرف هم داشته باشد حدود 22 میلیون خانواده درگیر رسیدگی هستند.

اسماعیلی افزود: بسیاری از پرونده ها در حقیقت موضوع های مختلف مرتبط با یک پرونده اند که هر کدام از مراحل مختلف از جمله بدوی و تجدیدنظر تشکیل می شود؛ بنابراین در حقیقت میزان پرونده ها بسیار پایین تر از آمار اعلام شده است.

رییس کل دادگستری استان تهران در بخش دیگری از سخنانش در خصوص بازرسی بدنی از وکلا گفت: شان وکلا را قبول دارم و تلاش ما این است که در این خصوص تمهیداتی اندیشیده شود.

وی با تاکید بر این که برخی اقلام نباید وارد دادگاه ها شود، خاطرنشان کرد: باید بازرسی وکلا با رعایت شان آنها و متفاوت از دیگران باشد.

وی افزود: در مورد اصحاب دعوا گاه احتمال حمل چاقو یا سایر اقلام خطرناک می رود بنابراین بازرسی از آنها با وکلا متفاوت خواهد بود چراکه ما به وکلا اعتماد داریم.

انتهای پیام

کد N733887