دبیر کل حاما در تشریح جزییات کنگره:

وزارت کشور هرچه زودتر کارشکنی‌ها و مشکلات فنی را رفع کند

سیاست داخلی

با توجه به روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و در پیش بودن سیاست کلی افزایش امید و نشاط در جامعه، این نگاه کلی حاکم است که در بحث فعالیت سیاسی نیز نشاط و شادابی پیگیری شود.

احمد حکیمی پور گفت: با توجه به روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و در پیش بودن سیاست کلی افزایش امید و نشاط در جامعه، این نگاه کلی حاکم است که در بحث فعالیت سیاسی نیز نشاط و شادابی پیگیری شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، دبیر کل حزب اراده ملت ایران در نشست خبری بعد ازظهر امروز گفت: از 7 ماه پیش تلاش‌هایی برای هماهنگی و انجام مقدمات برگزاری کنگره حزب انجام شد که روز جمعه کنگره برگزار خواهد شد.

حکیمی‌پور با اشاره به برخی از مشکلات به وجود‌آمده در برگزاری کنگره تصریح کرد: به رغم آنکه از مدتی قبل با وزارت کشور و ادارات مربوطه آن از جمله معاونت سیاسی و اداره کل سیاسی هماهنگی‌های سیاسی به عمل آمد و با سالن تالار بزرگ کشور قراردادی نیز منعقد شد، از دو روز گذشته به ما اعلام کردند این سالن مشکل فنی دارد.

دبیر کل حاما متذکر شد: با توجه به اینکه دولت محترم، وزارت کشور و مدیران عالی سیاسی آن بر توسعه احزاب تاکید فراوان دارند، انتظار آن می‌رود که برخی از کارشکنی‌های موجود و احتمالا فنی را به زودی رفع کنند تا بتوانند کنگره را در موعد مقرر خود برگزار کنند.

وی با اشاره به اینکه پیش‌تر نیز سابقه برگزاری کنگره احزاب در تالار وزارت کشور وجود داشته است، گفت: البته برخی اظهارات مبنی بر اینکه دستورالعمل‌هایی در این رابطه است که وزارت کشور و تالارهای آن ورود به مباحث احزاب نکنند، پذیرفته نیست؛ زیرا ما از قبل قرارداد بسته‌ایم و می‌توانستند همان موقع این موضوع را اطلاع دهند.

حکیمی‌پور در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به ایلنا پیرامون اینکه اینگونه رفتارها چه تاثیری بر روند حزبی شما دارد، گفت: قطعا اینگونه مسائل ما را دلسرد نخواهد کرد و اراده ما همچنان پابرجاست. اما ممکن است در صورت عدم قاطعیت و شفافیت در عملکرد وزارت کشور برای بحث سالن برنامه‌های ما با مشکلاتی روبه‌رو شود.

دبیرکل حاما با اشاره به اینکه برای برگزاری این همایش از یک هزار نفر دعوت به عمل آمده است، افزود: اعضای حاضر در کنگره حزب عبارتند از شعب استانی، دفتر مرکزی، نمایندگان رسانه‌های گروهی، دبیران کل برخی از احزاب و سخنرانان مدعو.

وی در ادامه در پاسخ به پرسشی دیگر از ایلنا پیرامون اینکه کنگره شما چقدر بار انتخاباتی دارد، گفت: این کنگره بیشتر به منظور انجام امور هماهنگی و برگزاری انتخابات شورای مرکزی است و سیاست کلی ما در حوزه انتخابات آتی همان سیاست کلی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات است.

حکیمی‌پور با اشاره به اینکه در قطعنامه پایانی کنگره نیز دیدگاه انتخاباتی حزب اعلام خواهد شد، تصریح کرد: دیدگاه ما در حوزه انتخابات مبتنی بر نظر شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، یعنی ارائه لیست واحد و انسجام هر چه بیشتر اصلاح‌طلبان است.

حکیمی‌پور در پاسخ به پرسش خبرنگاری که از وی پیرامون عملکرد تیم جدید سیاسی وزارت کشور می‌پرسید، گفت: در کل فضای سیاسی کشور رونق بهتری گرفته است. البته باید منتظر بمانیم تا فعالیت‌های شاخص‌تری مانند فعالیت خانه‌احزاب و رفع برخی موانع داخلی درون وزارت کشور را شاهد باشیم.

وی توضیح داد: فعلا برای ما چالش اصلی این است که آیا این وزارتخانه که حامی اصلی و مرجع احزاب و فعالیت‌های سیاسی در کشور است، آیا می‌تواند از مشکل تامین سالن برآید یا خیر.

وی همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری در ارتباط با بحث پیشگیری از فسادهای مالی در انتخابات و بحث پرداخت مبالغی از سوی معاون اول احمدی‌نژاد به برخی از کاندیداها و نمایندگان مجلس گفت: اگر قانون انتخابات و قانون احزاب درست و کامل انجام شود، باید همه احزاب گزارش‌های مالی خود را شفاف ارائه دهند که در همین راستا حزب اراده ملت ایران تاکنون به صورت شفاف همه هزینه‌ها و مبالغ دریافتی و پرداختی خود اعم از حق عضویت اعضا و حامیان مالی را ثبت دفتری و به نهادهای مربوطه اعلام کردند.

حکیمی‌پور در بخش دیگری از سخنان خود با گلایه از بخش‌های ضدتوسعه‌ای به جا مانده از دولت قبل در بدنه فعلی قوه مجریه گفت: دولت تاکنون در بخش سیاست خارجی خوب عمل کرده است. اما نیازمند آن است که در حوزه سیاست داخلی و بحث ترمیم ساختارهای قبلی و توسعه نهادهای حزبی اهتمام بیشتری کنند.
وی در ارتباط با بحث سخنرانان پنل اول کنگره و جایگزینی سهیلا جلودارزاده به جای معصومه ابتکار گفت: خانم جلودارزاده جایگزین خانم ابتکار شدند که علت این موضوع اشتغالات زیاد اخیر خانم ابتکار به بحث ریزگردهای جنوب کشور و عذرخواهی ایشان به سبب موضوع مذکور بود که ما حق را به وی دادیم و طی تمهیدی در شورای برگزاری کنگره از سرکار خانم جلودارزاده دعوت به عمل آوردیم.

گفتنی است در بخشی از این برنامه علی شفاهی جانشین دبیرکل حزب به بیان رویکردهای فعالیت‌های استانی دفاتر پرداخت و همچنین حسن رنجبر دبیر اجرایی کنگره نیز در توضیح روند اجرایی برنامه گفت: کنگره از دو بخش پنل عمومی صبح و بعدازظهر تشکیل شده است که بخش اول عمومی و همه خبرنگاران می‌توانند در آن حضور داشته باشند و در بخش دوم که بعدازظهر است مسائل داخلی حزب و برگزاری انتخابات مطرح است.

کد N733725