تغییر ناگهانی سیاست ریاض در برابر اخوان‌المسلمین

العالم نوشت:

هیئتی متشکل از اعضای اخوان المسلمین یمن، اخیرا در سفر به ریاض با مقامات سعودی دیدار و در خصوص تحولات یمن و منطقه رایزنی کرده است.
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، منابع آگاه خبری اعلام کردند که هیئتی از رهبران «حزب اصلاح یمن» وابسته به اخوان المسلمین این کشور، به عربستان سعودی سفر کرده است. این اقدام نشان دهنده این است که در سیاست ریاض در خصوص اخوان المسلمین - و دستکم اخوان المسلمین یمن- چرخش ایجاد شده است.
به گفته منبعی به پایگاه خبری «الخلیج الجدید» این هیئت هفته پیش به عربستان سفر کرده است و با مسئولان عربستان دیدار و درباره تحولات یمن پس از اینکه گروه انصار الله پارلمان را منحل کرد گفتگو کرده است و با این اقدامات این حزب مخالفت کرده اند.
عربستان سعودی مارس گذشته گروه اخوان المسلمین را در فهرست گروه های تروریستی قرار داد؛ اما ناظران بر این باورند که تحولات منطقه ای در یمن، عراق و نیز روی کارآمدن پادشاه جدید در عربستان ممکن است سبب تغییر سیاست ریاض در قبال اخوان المسلمین و جنبش های سیاسی اسلامی شود.
به گفته این منبع، عربستان پس از اتحاد علی عبدالله صالح رئیس جمهور سابق با حوثی ها همه متحدانش را از دست داد، اکنون تصمیم گرفته است تماس هایش را با حزب اصلاح یمن از سرگیرد.
چند روز پیش هم سعود الفیصل وزیر خارجه مادام العمر عربستان، در چرخشی آشکار نسبت به سیاست های دولت متبوعش در زمان ملک عبدالله، تاکید کرد: ما با اخوان المسلمین مشکلی نداریم، بلکه مشکل ما فقط با مجموعه کوچکی است که به این جماعت وابسته است.

4949

کد N733674