بیکدلی در مراسم رونمایی از تمبر مشترک ایران و ترکیه:

روابط اقتصادی و فرهنگی ایران و ترکیه باید به سطح روابط سیاسی برسد

سیاسی

سفیر کشورمان در ترکیه گفت: اکنون که روابط سیاسی دو کشور در سطح قابل قبولی افزایش یافته است باید تلاش کنیم تا همانند روابط سیاسی، روابط اقتصادی و فرهنگی فیمابین نیز گسترش یابد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم رو نمایی از تمبر مشترک ایران و ترکیه که توافق نامه آن در سفر ریاست جمهوری اسلامی به امضاء رسیده بود، با حضور مقامات وزارت خارجه و نمایندگان رسانه های گروهی رو نمایی و برای عرضه به سیستم پستیارائه شد.

در این مراسم مقامات ترکیه انتشار این تمبر را نشانه عزم راسخ مقامات عالیه دو کشور برای توسعه و تقویت مناسبات ارزیابی و از آن بعنوان نماد دوستی ایران و ترکیه در ابعاد سیاسی، فرهنگی و اقتصادی نام بردند.

علی رضا بیکدلی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در این مراسم گفت: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه به دلیل مشترکات فرهنگی، تاریخی و جغرافیایی از ظرفیت ها و توانمندی‌های بالقوه قابل توجهی برخوردار هستند که می تواند بستر ساز گسترش همه جانبه روابط دو کشور در بخشهای مختلف باشد که چاپ و انتشار یک تمبر یادبود مشترک، نمونه از این ظرفیتها به شمار می آید.

وی افزود: همانگونه که می دانید تصمیمات اولیه برای اقدام در زمینه انتشار این تمبر مشترك از حدود یک سال پیش آغاز شد و در جریان سفر جناب آقای دکتر روحانی رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران به آنکارا، گام اول آن با امضای یادداشت تفاهمی میان وزارتخانه های ارتباط و فناوری اطلاعات ایران و حمل و نقل، دریانوردی و ارتباطات ترکیه برداشته شد. این تمبر که یکی از اولین تمبرهای یادبود میان دو کشور می باشد در تیراژ ۱۰۰ هزار قطعه چاپ و در سطح شبکه پستی توزیع خواهد شد. همزمان با این مراسم، مراسم مشابهی نیز امروز در تهران برگزار می شود.

بیکدلی بیان کرد:بر این باورم که چاپ تمبر مشترك، علاوه بر ایجاد پیوندهای جدید برای همکاریهای بیشتر میان دو وزارتخانه تخصصی، به ایجاد دوستی ها و اتحاد بیشتر میان دو ملت و دو کشور بزرگ ایران و ترکیه کمک خواهد کرد.

وی ادامه داد: کاری که امروز به صورت نمادین انجام می‌دهیم،   دارای ارزشهای خاص فرهنگی و هنری است.   تمبرها دارای نقش و اثر بخشی فراوانی در حوزه تبلیغاتی هستند که باید از آنها در جهت نزدیکی هر چه بیشتر دو کشور بهره برداری کرد. مسئولین در هر دو کشور تلاش کرده اند تا در طراحی این تمبر، مشتركات تاریخی - فرهنگی نیز لحاظ و در آن نمایان باشد. در یک طرف این تمبر نقش مسجد کبود تبریز و در طرف دیگر نقش یشیل گنبد بورسا چاپ شده است. از آنجا که میهمانان ترک حاضر در این مراسم از یشیل گنبد شهر بورسا اطلاعات کافی دارند لازم می دانم تا از فرصت حاضر استفاده کرده و توضیحات مختصری در خصوص مسجد کبود ارائه کنم.

بیکدلی اظهار داشت: مسجد کبود بعنوان یکی از بناهای تاریخی شهر تبریز در سال ۸۴۵ هجری شمسی و به دستور صالحه خانم دختر سلطان جهانشاه مقتدرترین حکمران سلسله قره قویونلوها بنا شده است. متاسفانه زلزله سال ۱۱۵۸ شمسی (۱۷۸۰ میلادی) آسیب فراوانی به این مسجد وارد و بر اثر آن گنبدهای مسجد فرو ریخت. به منظور حفاظت و بازسازی بخش های باقی مانده از این مسجد شامل طاق ها و ستونها، کار مرمت مسجد از سال ۱۳۱۸ آغاز شد و در ۱۳۵۵ کارهای ساختمانی آن به اتمام رسید. البته بازسازی کاشیکاری داخلی و خارجی اخیرا مورد مرمت مجدد قرار گرفته است.

سفیر کشورمان خاطرنشان کرد: به دلیل تنوع و ظرافت کاشی کاری و انواع خطوط به کار رفته در آن و به خصوص به دلیل رنگ لاجوردی کاشی کاری های معرق آن سبب شده است که این مسجد به نام "فیروزه اسلام" شهرت یابد.

وی ادامه داد: اکنون که روابط سیاسی دو کشور در سطح قابل قبولی افزایش یافته است باید تلاش کنیم تا همانند روابط سیاسی، روابط اقتصادی و فرهنگی فیمابین نیز گسترش یابد.