هاشمی رفسنجانی: دانشگاه آزاد شرایط تحصیل فقرا را فراهم کند

هاشمي رفسنجاني,دانشگاه

آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: مسئولان دانشگاه آزاد باید اقداماتی انجام دهند تا شرایط برای تحصیل فقرا فراهم گردد و حسرت تحصیل در آنها باقی نماند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رییس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی در شصت و نهمین اجلاس شورای مرکزی این دانشگاه با بیان اینکه مدیران و کارکنان دانشگاه آزاد توانستند مجموعه بی‌نظیری در جامعه و انقلاب اسلامی برای کشورمان خلق کنند، اظهار کرد: دانشگاه آزاد توانست مجموعه بی‌نظیری خلق کند هر چند که اکنون نواقص زیادی دارد و در بخشی از موارد از اهداف خود عقب است و باید برای جبران آنها شتاب کند.

وی افزود: بدون شک اگر روند امروز خود را ادامه دهیم و خداوند نیز نگذارد حسودان و کم‌خردان مانع کار شوند، می‌توانیم امیدوار باشیم که در آینده‌ای نه چندان دور یکی از سرمایه‌های عظیم در دنیای اسلام را در اختیار امت اسلامی قرار دهیم.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تقدیر و تشکر از مدیران قبلی دانشگاه آزاد به ویژه جاسبی، خاطرنشان کرد: دکتر جاسبی از لحظه اول و پیش از شروع به کار دانشگاه برای ایجاد و توسعه و دستیابی دانشگاه به اهداف خود تلاش کردند و تا امروز نیز که در هیات موسس و هیات امنای این دانشگاه حضور دارند به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهند.

وی با اشاره به سابقه حضور جاسبی در دانشگاه آزاد و تلاش‌ها و اقدامات وی در این دانشگاه، ادامه داد: من از همه مدیران و معاونان دانشگاه آزاد اسلامی می‌خواهم همان‌طور که مسئولیت مهم ثبت تاریخ دانشگاه آزاد اسلامی بر عهده دکتر جاسبی سپرده شده است سایر مدیران نیز تلاش کنند تا تاریخچه‌ای از فعالیت‌های این دانشگاه ثبت نمایند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی هیچ هزینه‌ای برای دولت و بیت‌المال نداشته است، اظهار کرد: آنچه که مهم است این است که دانشگاه آزاد نه تنها هزینه‌ای برای دولت و بیت‌المال نداشته بلکه به دولت نیز کمک‌هایی کرده است و در زمینه اشتغال‌آفرینی اقدامات بسیاری انجام داده است.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه مالیاتی که از حقوق کارکنان دانشگاه‌ آزاد کسر می‌شود عاید دولت می‌گردد، گفت: یکی از مهم‌ترین اقدامات و کمک‌هایی که دانشگاه آزاد اسلامی انجام داده است این است که بار سنگینی که در حوزه آموزش بر دوش دولت قرار داشت را برداشته است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اهداف تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: از هدف‌های تشکیل دانشگاه آزاد اسلامی این بود که دولت با بودجه بیت‌المال نمی‌تواند به اندازه نیاز کشور و جوانان به موضوع آموزش توجه کند.

وی با اشاره به تشکیل دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: امروز این واحد شکل گرفته است و به این زودی هم کسی نمی‌تواند آن را نابود کند هر چند عده‌ای می‌خواستند این دانشگاه را نابود کنند و هشت سال در این زمینه تلاش شد اما امروز مجددا مشاهده می‌کنیم که آمار دانشگاه آزاد از لحاظ تعادل همان آمار و اهدافی است که به دنبال آن بودیم.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی بزرگ‌ترین دانشگاه حضوری جهان است، به ایجاد رشته‌های جدید در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: با رشته‌هایی که اخیرا در وزارت علوم تصویب شده است و با مردانگی که دکتر فرجی‌دانا در این زمینه انجام داده‌اند ما امروز می‌توانیم در بسیاری از رشته‌ها دانشجو بپذیریم.

وی با اشاره به عضویت فرجی دانا و قاضی زاده هاشمی در هیات امنای دانشگاه آزاد، افزود: ان‌شاءالله با توجه به حضور دکتر هاشمی در هیات امنای دانشگاه آزاد بتوانیم در بخش پزشکی خدمات ارزنده‌ای به جامعه ارائه دهیم.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به کمک‌های مردمی و تلاش نیکوکاران در ساخت و تجهیز بیمارستان‌های کشور، گفت: در بخش علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی دکتر لاریجانی باید تلاش کند که اهداف تعریف شده را به مرحله اجرا برساند.

هاشمی در ادامه با اشاره به تعداد زیاد فارغ‌التحصیلان و دانشجویان تحصیلات عالی در دانشگاه آزاد، گفت: زمانی مباحثی مطرح می‌شد که فرزندان مردم می‌توانند تحصیلات عالی داشته باشند اما نه دولت توانایی تامین هزینه‌ها را دارد و نه صندلی به اندازه کافی برای این امر موجود است اما امروز ما در دانشگاه آزاد اسلامی مفتخر هستیم که از بخش‌هایی هستیم که به گونه‌ای عمل کرده‌ایم که امروز کرسی برای هر کس که بخواهد به مقاطع تحصیلی عالی برسد، ایجاد کرده‌ایم.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تحصیل دانشجویان در رشته‌های بدون کنکور در دانشگاه، افزود: زمانی تحصیل در دانشگاه یکی از آرزوهای دراز بود و دانشجویان باید از سد کنکور عبور می‌کردند اما امروز رشته‌هایی در دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد شده است که دانشجویان می‌توانند بدون کنکور به تحصیل در دانشگاه بپردازند.

وی با اشاره به فعالیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی و وضعیت علمی کشور با بیان اینکه فکر می‌کنم جامعه ما در حوزه آموزش و تحصیل دچار فقر نمی‌شود، تصریح کرد: باید اقداماتی انجام دهیم که اگر افراد فقیر قصد تحصیل در دانشگاه را دارند بتوانند وارد دانشگاه شوند. مسئولان دانشگاه آزاد باید اقداماتی انجام دهند تا شرایط برای تحصیل فقرا فراهم گردد و حسرت تحصیل در آنها باقی نماند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه به راهکارهای افزایش کیفیت در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و با تاکید بر لزوم ایجاد رشته‌ آینده‌پژوهی و آینده‌نگری در این دانشگاه، گفت: در گزارشاتی که به من داده شده است هنوز در دانشگاه آزاد اقدامی برای ایجاد رشته آینده‌پژوهی و آینده‌نگری که از ضرورت‌های یک ملت زنده است، نشده است. این در حالی است که ما در شرایطی قرار داریم که آینده‌پژوهی و آینده‌نگری و پیش‌بینی مسیر آینده یکی از مهم‌ترین ضرورت‌های زندگی ما محسوب می‌شود.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به تاکید ائمه بر لزوم توجه به آینده، گفت: امروز باید اقداماتی انجام دهیم که راه آینده خود را صاف کنیم و آینده خود را پیش‌بینی و مشاهده نماییم.

ادامه دارد

کد N733128