سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری:

تفاهم سیاسی مانع از شکل‌گیری توافق نیست/ به دنبال توافق مرحله‌ای نیستیم

تفاهم سیاسی , مرضیه افخم

هیچ توافقی بدون روشن‌شدن جزئیات شکل نمی‌گیرد٬ طبعاً ایران خواستار یک توافق است و توافق دو مرحله‌ای دنبال نخواهیم شد٬ البته اینکه ایران به دنبال یک توافق است٬ ناقض تفاهم سیاسی نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به دنبال توافق یک‌مرحله‌ای است و در مذاکرات به دنبال توافق مرحله‌ای نیست، تاکید کرد: تفاهم سیاسی مانع از شکل‌گیری توافق در یک مرحله نیست.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایلنا، مرضیه افخم صبح امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که در وزارت امور خارجه برگزار شد٬ در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره تحریم شرکت ملی نفت از سوی دولت انگلیس گفت: این اقدام در چارچوب عمل اخیر اتحادیه اروپاست و ما آن را سیاسی و خلاف روند حسن نیت آنها می‌دانیم و با توجه به روند جاری مذاکرات٬ این عمل، اقدامی غیرسازنده است.

وی ادامه داد: متاسفانه مقررات اروپایی و بین‌المللی به شکلی اصولی و جدی از سوی همین دولت‌ها مورد عدم توجه قرار می‌گیرد و امیدواریم آنها از اقداماتی که باعث کاهش اعتماد می‌شود٬ خودداری کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در پاسخ به خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه وزیر امور خارجه آرژانتین از آمریکا خواسته پرونده انفجار آمیا در مذاکرات هسته‌ای مطرح شود٬ نظرتان در این باره چیست٬ اظهار داشت: چارچوب مذاکرات هسته‌ای روشن٬ و این چارچوب صرفا مربوط به مسائل هسته‌ای است و موضوعات دیگر در آن مطرح نمی‌شود.

افخم با بیان اینکه این پرونده یک مساله داخلی است که باید در داخل آرژانتین باید مورد بررسی قرار بگیرد٬ خاطرنشان کرد: هرگونه دخالت و حضور کشور‌ها در مسائل داخلی آرژانتین٬ و ایجاد بحران در این رابطه را رد می‌کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه با یادآوری مواضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به این پرونده٬ ابراز داشت: مواضع ایران در خصوص پرونده آمیا روشن است و ما این اقدام را محکوم می‌کنیم و برای حل و فصل این مساله٬ آمادگی داریم.

وی درباره سفر وزیر امور خارجه چین به تهران در روزهای گذشته بیان کرد: در روزهای پیش شاهد سفر وزیر امور خارجه چین به تهران بودیم که این سفر، سفری بسیار سازنده، خوب و پربار بود.

مسئول رسانه‌ای دستگاه دیپلماسی با اشاره به مواضع بسیار نزدیک ایران و چین در خصوص مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی٬ عنوان کرد: چین یکی از بزرگترین شرکای تجاری ماست و در این سفر نیز در خصوص استفاده و به‌کارگیری از فرا‌تر رفتن از ظرفیت‌های موجو٬ گفت‌و‌گوهایی صورت گرفت و زمینه‌های آن بررسی شد.

افخم با بیان اینکه چین تاکنون در مذاکرات هسته‌ای نقشی سازنده و مثبت داشته٬ یادآور شد: اعلام آمادگی این کشور برای رسیدن به توافق نشان از اراده چین برای پیشرفت در روند مذاکرات است و وزیر امور خارجه چین نیز در سفری که به تهران داشت٬ به این نقش تاکید کردند و ما امیدواریم به توافق خوب که مبتنی بر خواست ملت ایران است٬ دست یابیم.

خبرنگاری با اشاره به صحبت‌های اخیر رهبری مبنی بر اینکه ایران یک توافق یک‌مرحله‌ای و نه دو مرحله‌ای را می‌پذیرد٬ آیا توافق سیاسی نشان از دو مرحله‌ای بودن مذاکرات است٬ گفت: در مذاکراتی که در ماه نوامبر صورت گرفت و منجر به تمدید مذاکرات شد، طرفین توافق کردند مذاکرات تا هفت ماه دیگر تمدید شود که این روند هم ادامه می‌یابد. در عین حال برای روش‌های مذاکراتی و موضوعاتی که باید مورد بررسی و گفت‌وگو قرار گیرد٬ یک جدول مذاکراتی درونی تنظیم شد که بدین‌وسیله یک تفاهم سیاسی تا پایان مال مارس صورت گیرد.

وی افزود: هیچ توافقی بدون روشن شدن جزئیات شکل نمی‌گیرد و طبعاً جمهوری اسلامی ایران خواستار یک توافق است لذا ما توافق دو مرحله‌ای را دنبال نخواهیم کرد٬ البته اینکه ایران به دنبال یک توافق است٬ ناقض تفاهم سیاسی نیست.

افخم با تاکید مجدد بر اینکه تفاهم سیاسی مانع از شکل‌گیری توافق در یک مرحله نیست٬ اظهار داشت: باید بگویم همانطور که گفتم توافق دو مرحله‌ای در روند مذاکرات وجود ندارد و تفاهم سیاسی به معنای توافق نیست. ما فقط یک توافق را در مذاکرات خواهیم داشت و هرگونه توافق مرحله‌ای را مردود اعلام کرده‌ایم.
کد N733115