در گفت‌وگو با ایسنا

قریشی: انصارالله سابقه‌ای 25 ساله در تاریخ یمن دارد

سیاسی

سفیر سابق ایران دریمن گفت: بهانه شورای همکاری خلیج فارس و آمریکا برای مخالفت با انصارالله، قدرت گرفتن القاعده در منطقه است.

سید اصغر قریشی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ‌در رابطه با وضعیت داخلی یمن خاطرنشان کرد: در حال حاضر انصار الله که تشکیلاتی متعلق به شیعیان زیدی است قدرت در این کشور را بدست گرفته اند .

وی ادامه داد: انصار الله سابقه ای حدود هزار و صد ساله در حکومت یمن دارند. یعنی آن‌ها تا سال 1962 میلادی یا 1341 شمسی در این کشور قدرت داشتند و حدود یازده قرن با فراز و نشیب هایی که در قلمرو حکومتشان پدید می آمد به خصوص دربخش شمالی یمن حاکم بودند همچین در تاریخ معاصر انصار الله نیز از 25 سال پیش تشکیلات الشباب مومن که تشکیلاتی فرهنگی بود را پایه گذاری کردند و در نهایت همین تشکیلات تبدیل به انصار الله شدند که سابقه ای 25 ساله در کار تشکیلاتی داشتند و مسلح هم بودند.

قریشی با بیان اینکه انصار الله مدتها پیش تصمیم به روی کارآمدن در یمن داشتند، گفت:‌ از 16 سال پیش انصار الله تصمیم به روی کار آمدن داشتند و در جریان بهار عربی یا بیداری مردم یمن هم قیام کردند و توانستند عبد الله صالح را سرنگون کنند و بخشی از قدرت به دست حزب معمر رسید و بخش دیگر هم به دست احزاب لقاء مشترک بود.

وی ادامه داد: پس از آن طرح شورای همکاری خلیج فارس که به همین نام هم معروف بود مطرح شد. در این طرح قرار بود عبد الله صالح از قدرت کنار رود و در عوض به آن مصونیت داده شود و پس از آن طی دو ماه با انتخاب توافقی از میان قبایل، عبد ربه منصورهادی تنها گزینه معرفی شده در انتخابات رای آورد و در حال حاضر روی کار است.

سفیر سابق ایران در یمن گفت: حدود هفت ماه پیش به دنبال گران شدن قیمت مشتقات نفتی فضای نارضایتی در جامعه درست شد که انصارالله توانست از آن به نفع خود استفاده کند. آنها طی یک شب قدرت را بدست گرفتند و از آن زمان درحال پیشروی هستند. در حال حاضر هم حدود 10 استان را در کنترل خود دارند و به مرور تلاش می‌کنند بر سایر استانها هم مسلط شوند.

قریشی در خصوص جلسه شورای همکاری خلیج فارس در رابطه با یمن نیز گفت: حدود سه هفته پیش ماجرای رئیس دفتر رئیس‌جمهور پیش آمد و به دنبال آن نخست‌وزیر و وزرا استعفا دادند و رئیس‌جمهور یمن پیش از آن که در مورد استعفای نخست‌وزیر تصمیم بگیرد خودش استعفایش را تقدیم مجلس کرد و مجلس نمایندگان یمن تصمیم داشت جلسه بگذارد که انصارالله ساختمان مجلس را هم تصرف کرد و مجلس موفق نشد جلسه‌ای را برگزار کند.

وی ادامه داد: جمال بن عمر فرستاده ویژه سازمان ملل در مسائل یمن در صدد میانجیگری و گفت‌و‌گو با احزاب مختلف از جمله حوثی‌ها بود تا به یک راه مشترک برسند و از آنجا که این گفت‌وگوها طولانی شد انصار الله با تمام سران قبایل و نمایندگان احزاب جلسه‌ای تشکیل داد و اعلام کرد ظرف سه روز مهلت دارند تا به نتیجه‌ای برسند زیرا در نبود رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر خلاء قدرتی در کشور ایجاد شده بود و باید هر چه زودتر یمن از آن شرایط خارج باشد و با تمدید مهلت در روز چهارم در قصر رئیس‌جمهوری کمیته انتصاب طی جلسه‌ای تصمیم گرفتند مجلس ملی از951 عضو تشکیل شده و آن مجلس شورای ریاست جمهوری را از 5 عضو تعیین کند و بعد از آنکه شورای انتصاب تشکیل شد کشورهای مختلف این اقدام انصارالله را کودتا قلمداد کردند و آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها به بهانه نبود امنیت و اینکه ممکن است القاعده با استفاده از فضای یمن دست به اقدامات تروریستی بزنند و سفارت‌خانه‌های خود را تعطیل کردند و تا الان حدود 14 کشور سفارت‌خانه های خود را به حالت تعطیل یا نیمه تعطیل درآورده‌اند.

سفیر سابق ایران در یمن با اشاره به مشکلات مالی فراوان یمن و قطع کمک های شورای همکاری خلیج فارس به این کشور افزود: شرایط اقتصادی یمن در زمان علی عبد الله صالح بسیار نامناسب بود و طی سه الی چهار سال اخیر هم تشدید شده است از زمانی هم که انصار الله در صنعا قدرت را بدست گرفته است وضعیت مالی و اقتصادی یمن به مراتب بدتر شده است.

وی ادامه داد: با توجه به به هم ریختگی شرایط یمن سرمایه گذاری های خارجی انجام نمی شود کشورهایی که قبلا به یمن کمک مالی می‌کردند کمک‌شان را متوقف کرده و گفته‌اند تا زمانی که انصارالله روی کار باشد دیگر کمک‌ها باز نخواهد گشت و فعلا که انصارالله درگیر مسائل سیاسی داخلی هستند بعید به نظر می‌رسد که بتوانند به سرعت مسائل اقتصادی یمن را حل کنند .

قریشی در پایان خاطرنشان کرد: شورای همکاری خلیج فارس از شورای امنیت خواسته‌ تا اجازه حمله نظامی به یمن داده شود ، البته به نظر نمی رسد شورای امنیت چنین درخواستی را عملی کند.

انتهای پیام

کد N733063