امیری در نشست خبری:

ترور رئیس دادگستری روانسر سیاسی نبود

سیاست داخلی

امروز وزیر کشور جمهوری تاجیکستان در راس هیاتی به دعوت آقای رحمانی‌فضلی به ایران سفر کرده‌اند.

سخنگوی وزارت کشور گفت: عامل ترور شهید قنبری یک شرور است و پرونده‌ای در دادگستری روانسر داشته و در اقدام غیرانسانی رئیس دادگستری روانسر رابه شهادت رسانده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسینعلی امیری سخنگوی وزارت کشور در جلسه امروز خود با اصحاب رسانه ضمن اشاره به حضور گسترده مردم در راهپیمایی 22 بهمن گفت: ایام دهه فجر یادآور دلاوری‌های ملت شریف ایران و ایجاد تغییر بزرگ به رهبری امام خمینی(ره) در کشور است. خوشبختانه مردم در ایام دهه فجر به صورت خودجوش و با توجه به سلیقه‌های متفاوتی که دارند، در راهپیمایی یوم‌الله 22 بهمن شرکت می‌کنند و امسال نیز حضور مردم در این روز بیش از پیش بوده است. البته این حضور پرشکوه وظیفه مسئولان نظام جمهوری اسلامی را سنگین‌تر می‌کند.

وی در ادامه درباره اقدامات انجام شده وزارت کشور در هفته گذشته از کشف و دستگیری اعضای یک باند تروریستی در استان سیستان‌وبلوچستان خبر داد و گفت: با همکاری نیروی انتظامی، سپاه و وزارت اطلاعات توانستیم اعضای این باند را که بیش از 20 نفر بودند، دستگیر کنیم.

وی افزود: این دستگیری در یک اقدام هماهنگ از سوی اعضای شورای تامین در استان سیستان‌وبلوچستان و مسئولین صورت گرفت در هنگام دستگیری این باند مقادیر زیادی مواد منفجره، چندین بمب قابل انفجار، مهمات و اسلحه کشف شد.

امیری گفت: عوامل باند تروریستی دستگیر شده در سال‌های اخیر عامل ترورهای صورت گرفته در استان سیستان‌وبلوچستان بوده‌اند و قصد داشتند در چند شهر بمب‌گذاری کنند.

قائم مقام وزیر کشور همچنین با اشاره به رونمایی از 4هزار و 500 ماشین خدمات شهری توسط ریاست شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و معاونت عمرانی وزارت کشور گفت: عمده این وسائل مربوط به مسائل راهسازی و خدمات شهری است و همه تولید داخل است. این دستگاه‌ها در مناطق محروم که برخورداری کمتری دارند، توزیع شده است.

امیری همچنین از برگزاری نمایشگاه بین‌المللی از سوی سازمان همیاری شهرداری‌ها در دوم اسفند خبر داد و گفت: در این نمایشگاه آخرین دستاوردهای شهرداری و خدمات شهری رونمایی شده و عرضه می‌شود.

سخنگوی وزارت کشور گفت: امروز وزیر کشور جمهوری تاجیکستان در راس هیاتی به دعوت آقای رحمانی‌فضلی به ایران سفر کرده‌اند، ما با کشور تاجیکستان ارتباط فرهنگی و اجتماعی داریم و در این سفر موافقت‌نامه امنیتی و اجتماعی بین دو کشور که در سفر قبلی وزیر کشور ایران به تاجیکستان مورد توافق قرار گرفته بود، نهایی خواهد شد.

امیری گفت: نشست مشترک اقتصاد مقاومتی با تاکید بر نقش استانداران و سفرا در اقتصاد و افزایش ارتباط با کشورهای همسایه طی دو روز در اسفندماه برگزار خواهد شد. روسای اتاق بازرگانی استان‌ها نیز در این نشست حضور خواهند داشت تا همکاری و اقدامات لازم برای مسائل اقتصادی بین ایران و سایر کشورها مورد بررسی قرار گیرد.

امیری در ادامه نشست خبری امروز خود با اصحاب رسانه با اشاره به دستگیری عامل ترور شهید قنبری رئیس دادگستری شهرستان روانسر گفت: در بررسی‌های اولیه مشخص شد که این موضوع امنیتی و سیاسی نیست. بلکه ضارب یک شرور است و پرونده‌ای در دادگستری روانسر داشته و در اقدام غیرانسانی رئیس دادگستری روانسر رابه شهادت رسانده است. ضارب دستگیر شده تحت بازجویی قرار گرفته است و در حال حاضر نیز بازداشت است.

قائم مقام وزیر کشور با اشاره به تدوین پیش‌نویس سند امنیت زنان و کودکان در حوزه اجتماعی گفت: تهیه این سند موضوع ماده 227 برنامه پنجم توسعه است که با مشارکت دستگاه‌های ذیربط به اتمام رسیده و جهت بررسی و اعلام‌نظر اولیه به معاونت زنان ریاست جمهوری ارسال شده است تا با توجه به نظر این معاونت، سند نهایی و تقدیم دولت شود.

وی موضوع مهم دیگری را که در وزارت کشور مورد بررسی قرار گرفته ساخت‌وسازهای غیرمجاز در حاشیه شهرها عنوان کرد و گفت: حاشیه‌نشینی یکی از معضلاتی است که گریبان‌گیر شهرهای بزرگ شده است و این حاشیه‌نشینی خود عاملی برای بزهکاری و ناامنی شده است.

وی افزود: حاشیه شهر تهران از سوی وزیر کشور و تعدادی از معاونین مورد بازدید قرار گرفت و ما با وضعیت نابسامانی از جمله خرید، فروش و مصرف مواد مخدر خرید و فروش وسایل مسروقه و خرید و فروش وسایلی که در سرقت مورد استفاده قرار می‌گیرند مواجه شدیم.

امیری تاکید کرد: در این باره اقدماتی انجام شده و خوشبختانه همکاری خوبی از سوی دستگاه قضایی صورت گرفته است، همچنین در سطح استان تهران و استان‌های مختلف آزادسازی اراضی تصرفی و ساخت وسازهای غیرمجاز حریم شهرها مورد بررسی قرار گرفته و برخی از آنها تخریب شده‌اند.

امیری گفت: در شش ماه دوم سال 92 تا پایان آذر 93 تعداد 2هزار و 616 حکم تخریب ساخت وساز غیرمجاز صادر وبیش از هزار و صد هکتار از اراضی ملی آزاد سازی شده است.

کد N732939