اتهام‌زنی و انتقادات شدید آمریکا و روسیه از هم بر سر اوکراین

سفیر روسیه در سازمان ملل گفت، کشورهای غربی اوکراین را به آغاز درگیری مسلحانه با شهروندان خودش و از طریق حمایت از اقدامات کی‌یف سوق داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل گفت: آنچه که ماشه درگیری مسلحانه‌ای که ما هم‌اکنون شاهدش هستیم را چکانده، چیست؟ این تصمیم کی‌یف است که از حمایت قطعی کشورهای غربی و برای سرکوب شهروندان اوکراین در شرق این کشور برخوردار است.

سفیر روسیه در سازمان ملل ادامه داد: حملاتی که در اودسا و ماریاپول رخ داد عملیات نظامی دولت اوکراین علیه مردم بود. نیروهای دولتی اوکراین از تسلحیات سنگین علیه شهروندان خودشان استفاده کرده‌اند.

در همین حال در پی درخواست ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از دولت اوکراین برای تسلیم نیروهایش در شهر استراتژیک دبالتسفه، سفیر آمریکا در سازمان ملل به شدت به روسیه تاخته و از مسکو خواست دست از "تظاهر" در مورد رفتارش در اوکراین بردارد.

پوتین سه شنبه در بازدیدی از مجارستان گفت امیدوار است شورشیان اجازه دهند سربازانی که در دبالتسفه اسیر شده‌اند نزد خانواده هایشان برگردند.

درگیری‌های شدیدی روز سه شنبه در شهر مهم دبالتسفه گزارش شد و شورشیان می‌گویند که بیشتر شهر را در کنترل خود دارند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در این روز خواستار پایان فوری درگیری‌ها در این شهر شد.

قطعنامه‌ای که سه شنبه بعد از ظهر توسط روسیه تنظیم شده بوده و از همه طرف‌ها می خواست به توافق آتش بس احترام بگذارند به اتفاق آرا توسط اعضای شورا در نیویورک تصویب شد.

در پی تصویب این قطعنامه سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل خطاب به روسیه گفت:‌ "دست از مسلح کردن جدایی طلبان بردارید. اعزام صدها دستگاه سلاح سنگین به آن سوی مرز علاوه بر نیروهایتان را متوقف کنید. دست از تظاهر و انکار کارهایی که دارید می کنید بردارید."

او افزود: "روسیه موافقتنامه‌هایی را امضا می‌کند و بعد هر چه در توان دارد برای تضعیف آنها انجام می‌دهد. روسیه مدعی حمایت از حاکمیت ملی کشورهاست و بعد طوری رفتار می‌کند که انگار مرزهای کشور همسایه‌اش وجود خارجی ندارد."

پاور گفت "تناقض آمیز" است که روسیه قطعنامه تازه را تنظیم کرده "درحالی که از تعرضی تمام عیار" در اوکراین حمایت می‌کند.

چورکین سفیر روسیه در سازمان ملل این اظهارات پاور را "توهین آمیز" خواند.

او گفت:‌ "از ابتدای این بحران، روسیه فعالانه خواستار توافق صلح از طریق یک دیالوگ فراگیر و شفاف بین همه طرف‌ها در مناقشه داخلی اوکراین شده".

از دیگر سو جو بایدن هم روسیه را به نقض موافقتنامه مینسک متهم کرد. معاون ریاست جمهوری آمریکا گفت که اگر روسیه به نقض این توافق ادامه دهد "هزینه برای روسیه افزایش خواهد یافت."

به گزارش بی.بی.سی بایدن پس از گفت‌وگو با پترو پوروشنکو، رئیس جمهور اوکراین گفت که او "قویا نقض آتش بس توسط نیروهای جدایی طلب در هماهنگی با نیروهای روسیه در داخل و اطراف شهر دبالتسفه را محکوم می‌کند."

توافق آتش بس هفته پیش در شهر مینسک پایتخت بلاروس با میانجیگری رهبران آلمان و روسیه میان روسیه و اوکراین امضا شد.

ناظران بین‌المللی که بر آتش بس نظارت دارند نتوانسته اند وارد این شهر شوند.

دبالتسفه برای نیروهای جدایی طلب و دولتی مهم است چون یک خط آهن استراتژیک آن را به دو استان دونتسک و لوهانسک که در کنترل شورشیان است وصل می‌کند.

پترو پوروشنکو تلاش‌های شورشیان برای گرفتن شهر را "حمله ای" به آتش بس خواند.

او پس از گفت‌وگویی تلفنی با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در بیانیه ای گفت: "امروز جهان باید جلوی متجاوز را بگیرد."

او در این بیانیه که در وبسایت ریاست جمهوری منتشر شد گفت: "من از اعضای دایم شورای امنیت می خواهم جلوی نقض بیشتر اصول بنیادی و مقررات سازمان ملل و یک جنگ تمام عیار در مرکز اروپا را بگیرند."

همزمان منابع آگاه در جمهوری خودخوانده دونتسک گفتند که ایستگاه پلیس و ایستگاه قطار دبالتسفه اشغال شده و حداقل ۸۰ درصد شهر تحت کنترل شورشیان است.

سایر گزارش‌ها که بعدا منتشر شد حاکیست ستاد ارتش در این شهر که بسیاری از نیروها در آن مستقر هستند تحت محاصره است.

شورشیان گفتند که تا ۳۰۰ سرباز اوکراینی در دبالتسفه تسلیم شده‌اند و تلویزیون روسیه تصاویری از آنچه گفت ۷۲ سرباز اسیر شده اوکراینی هستند، نشان داد.

اوکراین گفت که گروهی از سربازانش در جریان یک شبیخون اسیر شده‌اند اما تسلیم شدن گروه بزرگی از آنها را رد کرد.

ارتش اوکراین همچنین تایید کرد که بخش‌هایی از شهر در اختیار شورشیان است.

هرچند دبالتسفه برای چند هفته در معرض تبادل آتش بوده است اما خبرنگاران می گویند این اولین نبردهای شدید در داخل شهر است.

به گفته سازمان حقوق بشر عفو بین‌الملل، اکثر ۲۵ هزار ساکن شهر قبلا تخلیه شده اند اما به خاطر نبردها حدود هفت هزار غیرنظامی هنوز موفق به فرار نشده‌اند.

آتش بسی که روز یکشنبه به اجرا گذاشته شد عموما رعایت شده است اما شورشیان اصرار دارند که این توافق شامل دبالتسفه نمی‌شود چون تقریبا شهر را محاصره کرده‌اند.

دو طرف همچنین هنوز سلاح‌های سنگین را از خط مقدم جنگ عقب نکشیده‌اند.

انتهای پیام

کد N732617