ایلنا گزارش می‌دهد؛

جزئیات سومین روز بررسی کلیات بودجه ۹۴/مشروح صبح و عصر

مجلس

روز سوم بررسی بودجه٬ روز بررسی موادری همچون منابع داخلی سازمان‌های نوسازی معادن برای بانک‌ها عامل و انتشار ایران چک توسط بانک مرکزی در سال آینده و... بود.

با پایان جلسه علنی امروز مجلس٬ نمایندگان روز سوم بررسی جزئیات بودجه نیز سپری شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا٬ مشروح مصوبات امروز مجلس در روز سوم (۲۸بهمن‌ماه) در دو نوبت صبح و عصر٬ به شرح زیر بود:

عدم تصویب خصوصی شدن پالایشگاه‌های گازی

با تصویب نمایندگان در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه٬ با الحاق پیشنهاد کمیسیون برنامه و بودجه به تبصره ۲ ماده واحده این لایحه مبنی بر واگذاری پالایشگاه‌های گازی به بخش خصوصی مخالفت شد.

بر اساس این طرح قرار بر این بود که وزارت نفت پالایشگاه‌های گازی خود را در قالب یک شرکت از طریق سازمان خصوصی‌سازی واگذار کند٬ همچنین صددرصد عواید حاصله به خزانه واریز شود که در ‌‌نهایت با تصویب نمایندگان٬ مجلس با خصوصی شدن پالایشگاه‌های گازی مخالفت کرد.

مشخص شدن شرکت‌های معاف از خصوصی‌سازی

نمایندگان با تصویب بند ب تبصره ۳ لایحه بودجه سال ۹۴ شرکت‌های معاف از خصوصی‌سازی را مشخص کردند.

بند ب تبصره ۳ اینگونه بود که طرح‌های سرمایه‌گذاری نیمه تمام سازمان‌های توسعه‌ای موضوع تبصره ۳ بند الف ماده ۳ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی که مهلت مقرر در مورد آن‌ها خاتمه نیافته٬ از شمول این تبصره مستثنی است.

مشخص شدن شرایط واگذاری تهاتری

نمایندگان همچنین با موافقت با بند ج تبصره ۳ این لایحه شرایط واگذاری تهاتری را مشخص کردند.

بند ج تبصره ۳ اینگونه بود که واگذاری تهاتری باید با رعایت اصل پنجاه و سوم (۵۳) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران (گردش خزانه) انجام شود و قیمت سهام تها‌تر شده نباید از قیمت پایه بورس یا پایه مزایده کمتر باشد.

وزارت اقتصاد مجاز به انتشار اوراق سهام جایگزین شد

نمایندگان ضمن موافقت با با بند ه‍ تبصره ۳ ماده واحده این لایحه به وزارت اقتصاد مجوز انتشار اوراق سهام جایگزین را نیز دادند.

بند هـ تبصره ۳ به این شرح بود که وزارت امور اقتصادی و دارایی می‌تواند نسبت به انتشار اوراق سهام جایگزین پس از تعیین تکلیف واگذاری‌های قبلی اقدام کند.

تسهیلات ارزی بخش خصوصی در اجرای طرح‌های نفتی و گازی

با تصویب نمایندگان٬ صندوق توسعه ملی مجاز به ارائه تسهیلات ارزی به بخش خصوصی برای اجرای طرح‌های نفتی و گازی شد.

بند ک تبصره ۵ ماده واحده این لایحه به این شرح است که صندوق توسعه ملی مجاز است که در سال ۱۳۹۴ نسبت به اعطای تسهیلات ارزی به سرمایه‌گذاران بخشهای خصوصی یا تعاونی برای طرحهای توسعه‌ای بالادستی نفت و گاز با اولویت میدان‌های مشترک با تضمین وزارت نفت و بدون انتقال مالکیت نفت و گاز موجود در مخازن و تولیدی از آن‌ها اقدام کند.

مجوز افتتاح حساب صندوق توسعه ملی در حساب‌های خارج از کشور

نمایندگان با ۱۵۱ رأی موافق، ۱۷ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۳ نماینده حاضر با بند ج از تبصره ۵ موافقت کردند که بر اساس آن مجوز افتتاح حساب صندوق توسعه ملی در حساب‌های خارج از کشور صادر شد.

در این مصوبه٬ عبارت «و حساب‌های مورد تأیید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور» به بند (ح) ماده (۸۴) قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران اضافه شد.

اختصاص ۵۰۰ میلیون دلار به طرح آبرسانی به روستا‌ها

برای آبرسانی به روستا‌ها مبلغ پانصد میلیون دلار به صورت تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی برای هزینه سال ۱۳۹۴ در اختیار دولت قرار می‌گیرد.

این قانون با ۱۶۰ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۸ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند که براساس آن مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار جهت آبرسانی به روستا‌ها اختصاص یافت.

براساس این بند الحاقی؛ برای آبرسانی به روستا‌ها مبلغ پانصد میلیون دلار (۵۰۰/۰۰۰/۰۰۰) به صورت تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی برای هزینه سال ۱۳۹۴ در اختیار دولت قرار می‌گیرد که این مبلغ طی هشت سال از محل عواید حاصل از اجرای این طرح‌ها به صندوق توسعه ملی بازپرداخت می‌شود.

دولت مجاز به صدور اسناد خزانه با سررسید یک تا سه سال شد

با موافقت نمایندگان مجلس دولت مجاز به صدور اسناد خزانه اسلامی با سررسید یک تا سه سال شد.

بر اساس این قانون٬ دولت مجاز است اسناد خزانه اسلامی با حفظ قدرت خرید را با سررسید یک تا سه‌سال به‌صورت بی‌نام و یا بانام، صادر کند و به‌منظور تسویه بدهی مسجل خود بابت طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و مابه‌التفاوت قیمت تمام‌شده برق و آب با قیمت تکلیفی فروش آن در سنوات قبل به شرکتهای برق و آب مطابق ماده (۲۰) قانون محاسبات ‌عمومی‌ کشور به قیمت اسمی تا سقف پنجاه هزار میلیارد ریال به طلبکاران غیردولتی واگذار نماید. اسناد مزبور از پرداخت هرگونه مالیات معاف بوده است.

معافیت مالیاتی اوراق مشارکت و صکوک اسلامی موضوع قانون بودجه

با تصویب نمایندگان مجلس اوراق مشارکت و صکوک اسلامی منتشرشده موضوع قانون بودجه را از پرداخت مالیات معاف شدند.

بر اساس با بند (ح) تبصره ۶ لایحه کشور٬ موارد معافیت‌های مالیاتی اوراق مشارکت و صکوک اسلامی موضوع قانون بودجه مشخص شدند و با تصویب نمایندگان٬ اوراق مشارکت و صکوک اسلامی منتشرشده موضوع قانون بودجه را از پرداخت مالیات معاف شدند.

شرایط انتشار اوراق مشارکت و صکوک اسلامی از سوی شهرداری‌ها

نمایندگان در نشست علنی امروز و و در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه٬ شرایط انتشار اوراق مشارکت و صکوک اسلامی از سوی شهرداری‌ها را مشخص کردند.

با تصویب نمایندگان مجلس به شهرداری‌های کشور و سازمان‌های وابسته به آن‌ها اجازه داده شد به‌طور مشترک یا انفرادی با مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و همچنین با تأیید وزارت کشور (سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها) تا سقف هفتاد هزار میلیارد (۷۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰) ریال اوراق مشارکت و صکوک اسلامی با تضمین خود با بازپرداخت اصل و سود آن با رعایت قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت و آیین‌نامه اجرائی آن توسط شهرداری‌ها منتشر کنند.

مجوز انتشار اوراق مشارکت اجرای طرح‌های آزادراه توسط وزارت راه

نمایندگان مردم در خانه ملت وزارت راه را مجاز به انتشار اوراق مشارکت برای اجرای طرح‌های آزادراه کردند.

در این بند به وزارت راه و شهرسازی اجازه داده می‌شود نسبت به انتشار و فروش اوراق مشارکت به میزان پانزده هزار میلیارد ریال با رعایت مفاد قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت اقدام کند.

مجوز انتشار ایران چک توسط بانک مرکزی در سال آینده

با تصویب نمایندگان مجلس، بانک مرکزی مجاز به انتشار ایران چک در سقف مصوب شورای پول و اعتبار شد.

بر اساس تصویب نمایندگان در این بند٬ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مجاز است نسبت به چاپ و انتشار ایران‌ چک بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سقف مصوب شورای پول و اعتبار و با مسدود نمودن معادل ریالی آن تحت نظارت هیأت‌ اندوخته اسکناس موضوع ماده (۲۱) قانون پولی و بانکی کشور مصوب ۱۳۵۱/۴/۱۸ اقدام کند.

مجوز مجلس به ناجا برای صدور گواهینامه‌های رانندگی هوشمند

به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران اجازه داده شد نسبت به صدور و تعویض گواهینامه‌های رانندگی عادی به هوشمند اقدام و به ازای هر کارت دویست هزار ریال دریافت کند.

نمایندگان مجلس به نیروی انتظامی مجوز صدور و تعویض گواهینامه‌های رانندگی عادی به هوشمند و دریافت ۲۰ هزار تومان به ازای هر کارت را دادند.

استفاده بانک‌های عامل از منابع داخلی سازمان‌های نوسازی معادن

سازمان‌های نوسازی و شرکت‌های دولتی تابع وزارت نفت مجاز به پرداخت ۴ هزار میلیارد ریال از محل منابع داخلی خود به بانک‌های عامل شدند.

بر اساس این قانون٬ سازمان‌های توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، شرکت‌های دولتی تابعه ذیربط وزارت نفت (پتروشیمی و نفت) و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مجاز به در اختیار قرار دادن مبلغ چهار هزار میلیارد ریال (۴/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰) از محل منابع داخلی خود در قالب وجوه اداره‌ شده یا یارانه سود و کارمزد تسهیلات براساس قراردادهای منعقده به بانک‌های عامل هستند.

افزایش ۵ درصدی عوارض واردات خودروهای سواری

افزایش ۵ درصدی عوارض خودروهای وارداتی امروز توسط نمایندگان مجلس تصویب شد.

بر اساس این بند٬ عوارض واردات خودروهای سواری به میزان پنج‌درصد (۵%) قیمت تحویل روی کشتی در مبدأ (فوب) افزایش خواهد یافت و درآمد حاصله از این افزایش عوارض خودرو‌ها به حساب خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود.

 

حاشیه مجلس با سخنان نادران و واکنش لاریجانی

صحن علنی امروز مجلس٬ یک حاشیه نیز داشت که آن هم نوع صحبت نادران و واکنش علی لاریجانی به آن بود. البته نادران پس از اینکه لاریجانی مجلس را ترک کرد و باهنر ریاست مجلس را به دست گرفت٬ باز هم‌‌ همان صحبت‌ها را ادامه داد که این بار با واکنش باهنر روبرو شد.

نادران گفت: بند ۶ اصل سوم قانون اساسی به محو هرگونه استبداد، خودکامگی و انحصارطلبی تاکید دارد و هیات رئیسه مجلس از اعضای مجلس رأی اعتماد می‌گیرد تا جلسات مجلس را به درستی مدیریت کند. مجلس سربازخانه نیست که نمایندگان هرچه هیات رئیسه می‌گوید، ‌را اطاعت کند.

رییس قوه قانونگذاری کشورمان در پاسخ به حرف‌های نادران گفت: تشخیص اینکه موضوعی خلاف یا موافق قانون برنامه هست یا نیست٬ برعهده هیات رئیسه است و اگر مشکل شما با توهین به من حل می‌شود، مشکلی با این موضوع ندارم اما این جلسه برای بررسی بودجه است.

ادامه حرف‌های نادران و واکنش باهنر

پس از اداره مجلس توسط باهنر و غیبت لاریجانی٬ نادران دوباره مطالب گذشته را در تذکری بیان کرد و گفت: اگر در جلسه هیات رئیسه اعضاء به این اتفاق نظر رسیدند که موضوع مورد نظر مغایر با برنامه است و نیاز به دو سوم رای دارد، باید مجددا در صحن علنی مجلس بررسی شود.

باهنر در پاسخ به این حرف نادران گفت: موضوع مورد نظر آقای نادران در جلسات آینده هیات رئیسه بحث می‌‌شود٬ ولی باز هم باید تاکید کنم که رئیس و نواب مجلس تنها با توجه به نظر کار‌شناسی خود عمل می‌کنند.

پایان جلسه علنی راس ساعت ۱۶ و ۵۵ دقیقه

نایب رئیس مجلس با بیان اینکه برای ادامه بررسی لایحه بودجه٬ مجلس فردا در دو شیفت کاری و روز پنجشنبه در نوبت صبح تشکیل جلسه می‌دهد٬ زنگ پایان صحن علنی مجلس را در ساعت ۱۶ و ۵۵ دقیقه به صدا در آورد تا روز سوم بررسی لایحه بودجه نیز به پایان برسد

کد N732129