اذعان پلیس اف.بی.آی به ناتوانی در کنترل آمریکایی های سفرکرده به عراق و سوریه

رئیس بخش مبارزه با تروریسم پلیس اف.بی.آی آمریکا اذعان کرد، این پلیس هنوز حتی به طور تقریبی نیز نتوانسته است آمریکایی هایی را که برای مبارزه در کنار تروریست های داعش به عراق وسوریه سفر کرده اند، کنترل کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از شبکه ای .بی.سی، مایکل اشتاینباخ، معاون مدیر پلیس اف.بی.آی آمریکا در مبارزه با تروریسم، درسخنرانی خطاب به چند نماینده‌ مجلس نمایندگان آمریکا گفت:‌ ما حتی به طور تقریبی نیز نتوانسته ایم آمریکایی‌هایی را که برای دیدن آموزش نظامی در خارج به گروه های تروریستی نظیر داعش پیوسته اند را کنترل کنیم.

اشتاینباخ در سخنرانی حدودا سه ساعته خود خطاب به کمیته امنیت کشور مجلس نمایندگان آمریکا به شرح خطرات پیش روی آمریکا و تلاش برای مقابله با آن‌ها پرداخت.

در این سخنرانی، نیکولاس راسموسن، مدیر مرکز ملی مبارزه تروریسم آمریکا و همچنین مقام اطلاعاتی ارشد وزارت امنیت کشور نیز او را همراهی می کردند.

این سه مقام آمریکایی پذیرفتند به دلیل کمبود منابع اطلاعاتی در مناطق درگیر با داعش به ویژه در کشور سوریه، دولت آمریکا هیچ نظارتی بر کسانی که به گروه‌های تروریستی در این مناطق می پیوندند، ندارد و حتی نمی تواند آمریکایی‌هایی که توانسته اند کار با سلاح و بمب را نزد تروریست‌ها آموزش دیده و به شبکه های تروریستی دسترسی پیدا کنند و در نهایت ممکن است علیه غرب حملاتی را برنامه ریزی کنند، به طورتقریبی ردیابی و کنترل کند.

همچنین نیکلاس راسموسن، مدیر مرکز ملی مبارزه با تروریسم آمریکا نیز گفت: در بسیاری از موارد ردیابی اطلاعاتی ما علیه خارجی‌هایی که به منطقه جنگی سفر می‌کنند، هنگام ورود آن‌ها به این منطقه متوقف می‌شود.

از سوی دیگر مایکل مک‌کاول، نماینده جمهوری‌خواه رئیس کمیته امنیت کشور اظهار کرد: در میان تروریست‌های داعش و دیگر گروه ها بیش از 20 هزارخارجی وجود دارد که دست کم 3 هزار و 400 تن از آن‌ها از کشورهای غربی جذب شده‌اند.

به گفته برخی منابع خبری، ده ها آمریکایی برای پیوستن به تروریست‌ها به سوریه و عراق سفر کرده‌اند، اما پلیس اف.بی.آی توانسته گروه کوچکی از این آمریکایی‌ها که به کشور بازگشته اند را تحت ردیابی خود قرار دهد.

با این حال مدیر بخش مبارزه با تروریسم اف.بی.آی گفت:‌ اگر به شما بگویم که ما همه چیز را درباره همه آمریکایی‌های بازگشته از عراق و سوریه می دانیم، حقیقت را نگفته‌ام. ما تنها به میزان محدودی توانسته‌ایم اطلاعات درباره آنها به دست بیاوریم.

اشتاینباخ همچنین تاکید کرد: مقامات آمریکایی بیشترین تلاش خود را می‌کنند تا آمریکایی‌ها و دیگر کسانی که به سوریه و عراق پیوسته‌اند را ردیابی کنند و فرآیندهای جدیدی را برای شناسایی افراد سفر کرده به این دو کشور به کار ببندند.

انتهای پیام

کد N732109